azuracast - en to it_IT translation catalogue (762 entries)

en: # Episodes
it_IT: Episodi

en: # Songs
it_IT: Brani

en: %{ dj } is now live on %{ station }! Tune in now: %{ url }
it_IT: %{ dj } è in live su %{ station }! Sintonizzati ora: %{ url }

en: %{ hours } hours
it_IT: %{ hours } ore

en: %{ minutes } minutes
it_IT: %{ minutes } minuti

en: %{ seconds } seconds
it_IT: %{ seconds } secondi

en: %{ station } is back online! Tune in now: %{ url }
it_IT: %{ station } è tornata online! Sintonizzati ora: %{ url }

en: %{ station } is going offline for now.
it_IT: %{ station } è andata offline per il momento.

en: %{listeners} Listener | %{listeners} Listeners
it_IT[1]: %{listeners} Ascoltatori

en: %{name} - Copy
it_IT: %{name} - Copia

en: A name for this stream that will be used internally in code. Should only contain letters, numbers, and underscores (i.e. "stream_lofi").
it_IT: Un nome per questo stream che verrà usato internamente nel codice. Dovrebbe contenere solo lettere, numeri e trattini bassi (es. "stream_lofi").

en: Access Key ID
it_IT: Chiave di accesso ID

en: Access Token
it_IT: Token di accesso

en: Account Details
it_IT: Dettagli account

en: Account is Active
it_IT: L'account è attivo

en: Account List
it_IT: Elenco Account

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Add API Key
it_IT: Aggiungi API Key

en: Add Custom Field
it_IT: Aggiungi campo personalizzato

en: Add Episode
it_IT: Aggiungi Episodio

en: Add Files to Playlist
it_IT: Aggiungi file alla playlist

en: Add HLS Stream
it_IT: Aggiungi Flusso HLS

en: Add Mount Point
it_IT: Aggiungi Punto Di Montaggio

en: Add New GitHub Issue
it_IT: Aggiungi nuova segnalazione su GitHub

en: Add Playlist
it_IT: Aggiungi Playlist

en: Add Podcast
it_IT: Aggiungi podcast

en: Add Remote Relay
it_IT: Aggiungi flusso remoto

en: Add Role
it_IT: Aggiungi ruolo

en: Add Schedule Item
it_IT: Aggiungi elemento pianificato

en: Add SFTP User
it_IT: Aggiungi utente SFTP

en: Add Station
it_IT: Aggiungi stazione

en: Add Storage Location
it_IT: Aggiungi Posizione Di Archiviazione

en: Add Streamer
it_IT: Aggiungi Streamer

en: Add User
it_IT: Aggiungi utente

en: Add Web Hook
it_IT: Aggiungi interazione web

en: Administration
it_IT: Amministrazione

en: Advanced
it_IT: Avanzata

en: Advanced Configuration
it_IT: Configurazione avanzata

en: Advanced Manual AutoDJ Scheduling Options
it_IT: Opzioni Avanzate Per La Pianificazione dell'AutoDJ Manuale

en: Aggregate listener statistics are used to show station reports across the system. IP-based listener statistics are used to view live listener tracking and may be required for royalty reports.
it_IT: Le statistiche aggregate degli ascolti vengono utilizzate per mostrare i report delle stazioni attraverso il sistema. Le statistiche degli ascolti basate su IP vengono utilizzate per visualizzare il monitoraggio degli ascoltatori in tempo reale e potrebbero essere richieste per i report di royalty.

en: Album Art
it_IT: Copertina disco

en: All listed domain names should point to this AzuraCast installation. Separate multiple domain names with commas.
it_IT: Tutti i nomi di dominio elencati dovrebbero puntare a questa installazione di AzuraCast. Separare più nomi di dominio con virgole.

en: All Playlists
it_IT: Tutte le playlist

en: All Podcasts
it_IT: Tutti i Podcast

en: All values in the NowPlaying API response are available for use. Any empty fields are ignored.
it_IT: Tutti i valori nella risposta API NowPlaying sono disponibili per l'uso. Tutti i campi vuoti vengono ignorati.

en: Allow Requests from This Playlist
it_IT: Consenti richieste da questa playlist

en: Allow Song Requests
it_IT: Permetti richieste canzoni

en: Allow Streamers / DJs
it_IT: Permetti Streamer / DJ

en: Allowed IP Addresses
it_IT: Indirizzi IP Consentiti

en: Always Use HTTPS
it_IT: Usa sempre HTTPS

en: Amplify: Amplification (dB)
it_IT: Amplifica: Amplificazione (dB)

en: Analyze and reprocess the selected media
it_IT: Analizza e rielabora il media selezionato

en: API "Access-Control-Allow-Origin" Header
it_IT: Intestazione API "Access-Control-Allow-Origin"

en: API Documentation
it_IT: Documentazione API

en: API Key Description/Comments
it_IT: Chiave API Descrizione/Commenti

en: API Keys
it_IT: API Key

en: API Version
it_IT: Versione API

en: Apply for an API key at Last.fm
it_IT: Applica per una chiave API su Last.fm

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Artist
it_IT: Artista

en: Artwork
it_IT: Copertina

en: Artwork must be a minimum size of 1400 x 1400 pixels and a maximum size of 3000 x 3000 pixels for Apple Podcasts.
it_IT: Le copertine devono avere una risoluzione di almeno 1400 x 1400 pixel e un massimo di 3000 x 3000 pixel per i Apple Podcasts.

en: Attempt to Automatically Retrieve ISRC When Missing
it_IT: Tentativo di recuperare automaticamente ISRC quando mancante

en: Audio Bitrate (kbps)
it_IT: Bitrate Audio (kbps)

en: Audio Format
it_IT: Formato Audio

en: Audit Log
it_IT: Registro attività

en: Author
it_IT: Autore

en: AutoDJ
it_IT: Dj automatico

en: AutoDJ Bitrate (kbps)
it_IT: Bitrate Dj automatico (kbps)

en: AutoDJ Disabled
it_IT: AutoDJ Disabilitato

en: AutoDJ Format
it_IT: Formato Dj automatico

en: AutoDJ has been disabled for this station. No music will automatically be played when a source is not live.
it_IT: Il dj automatico è stato disattivato per questa stazione. Non verrà riprodotta musica automaticamente quando nessuna fonte è in diretta.

en: AutoDJ Service
it_IT: Servizio regia automatica

en: Automatic Backups
it_IT: Backup automatici

en: Automatically Set from ID3v2 Value
it_IT: Imposta automaticamente dal valore ID3v2

en: Available Logs
it_IT: Log disponibili

en: Average Listeners
it_IT: Media ascoltatori

en: AzuraCast First-Time Setup
it_IT: Prima impostazione AzuraCast

en: AzuraCast Instance Name
it_IT: Nome istanza AzuraCast

en: AzuraCast Update Checks
it_IT: Controllo Aggiornamenti di AzuraCast

en: AzuraCast User
it_IT: Utente AzuraCast

en: AzuraCast will scan the uploaded file for matches in this station's music library. Media should already be uploaded before running this step. You can re-run this tool as many times as needed.
it_IT: AzuraCast scansionerà il file caricato alla ricerca di corrispondenze nella libreria musicale di questa stazione. I media dovrebbero già essere caricati prima di eseguire questo passaggio. È possibile rieseguire questo strumento quante volte è necessario.

en: Back
it_IT: Indietro

en: Backup Format
it_IT: Formato Backup

en: Backups
it_IT: Backup

en: Banned IP Addresses
it_IT: Indirizzi Ip Bannati

en: Base Station Directory
it_IT: Cartella radice per la stazione

en: Base Theme for Public Pages
it_IT: Tema di base per pagine pubbliche

en: Basic Info
it_IT: Informazioni di base

en: Basic Information
it_IT: Informazioni di base

en: Best & Worst
it_IT: Migliori & Peggiori

en: Best Performing Songs
it_IT: Brani più performanti

en: Bot Token
it_IT: Token del Bot

en: Broadcast AutoDJ to Remote Station
it_IT: Trasmetti regia automatica a stazione remota

en: Broadcasting
it_IT: In trasmissione

en: Broadcasting Service
it_IT: Servizio di trasmissione

en: Broadcasts
it_IT: Trasmissioni

en: By default, radio stations broadcast on their own ports (i.e. 8000). If you're using a service like CloudFlare or accessing your radio station by SSL, you should enable this feature, which routes all radio through the web ports (80 and 443).
it_IT: Per default, le radio trasmettono sulla loro porta (es. 8000). Se usi servizi come CloudFlare o accedi alla stazione tramite SSL, dovresti abilitare questa funzione, che indirizza tutte le radio attraverso le porte web (80 e 443).

en: Cached
it_IT: Memorizzato nella cache

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Password
it_IT: Modifica password

en: Changes
it_IT: Modifiche

en: Character Set Encoding
it_IT: Codifica dei caratteri

en: Chat ID
it_IT: Identificativo della chat

en: Choose a name for this webhook that will help you distinguish it from others. This will only be shown on the administration page.
it_IT: Scegli un nome per questa interazione web che ti aiuterà a distinguerla dalle altre. Questo verrà mostrato solo nella pagina di amministrazione.

en: Choose a new password for your account.
it_IT: Scegli una nuova password per il tuo account.

en: Clear
it_IT: Svuota

en: Clear Cache
it_IT: Cancella Cache

en: Clear Queue
it_IT: Cancella Coda

en: Clearing the application cache may log you out of your session.
it_IT: La cancellazione della cache dell'applicazione potrebbe disconnettersi dalla sessione.

en: Click "Generate new license key".
it_IT: Fai clic su "Genera nuova chiave di licenza".

en: Clients by Connected Time
it_IT: Tempo Connessione dei Clients

en: Clone
it_IT: Clona

en: Clone Station
it_IT: Clona Stazione

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Code from Authenticator App
it_IT: Codice dall'app di autenticazione

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Complete the setup process by providing some information about your broadcast environment. These settings can be changed later from the administration panel.
it_IT: Completa il processo di installazione fornendo informazioni sul tuo ambiente di trasmissione. Queste impostazioni possono essere cambiate in seguito dal pannello amministrazione.

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure Backups
it_IT: Configura backup

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma nuova password

en: Connected AzuraRelays
it_IT: AzuraRelays Collegato

en: Connection Information
it_IT: Informazioni connessione

en: Contains explicit content
it_IT: Contiene contenuto esplicito

en: Continue the setup process by creating your first radio station below. You can edit any of these details later.
it_IT: Continua l'installazione creando una nuova stazione radio qui sotto. Puoi modificare questi dettagli in seguito.

en: Continuous Play
it_IT: Riproduzione continua

en: Control how this playlist is handled by the AutoDJ software.
it_IT: Controlla come questa playlist è gestita dal software di regia automatica.

en: Copies older than the specified number of days will automatically be deleted. Set to zero to disable automatic deletion.
it_IT: Le copie precedenti al numero di giorni specificato verranno eliminate in automatico. Imposta a zero per disattivare l'eliminazione automatica.

en: Copy to Clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Copy to New Station
it_IT: Copia su nuova stazione

en: Countries
it_IT: Nazioni

en: Country
it_IT: Nazione

en: CPU Load
it_IT: Carico CPU

en: Create a New Radio Station
it_IT: Crea una nuova stazione radio

en: Create Account
it_IT: Crea Account

en: Create and Continue
it_IT: Crea e continua

en: Create Directory
it_IT: Crea cartella

en: Create New Key
it_IT: Crea Nuova Chiave

en: Crossfade Duration (Seconds)
it_IT: Durata crossfade (secondi)

en: Crossfade Method
it_IT: Metodo di dissolvenza incrociata

en: Cue
it_IT: Segnale

en: Current Installed Version
it_IT: Versione attualmente installata

en: Current Password
it_IT: Password attuale

en: Custom API Base URL
it_IT: Base API URL personalizzato

en: Custom Branding
it_IT: Marchio personalizzato

en: Custom Configuration
it_IT: Configurazione personalizzata

en: Custom CSS for Internal Pages
it_IT: CSS personalizzato per pagine interne

en: Custom CSS for Public Pages
it_IT: CSS personalizzato per le pagine pubbliche

en: Custom Cues: Cue-In Point (seconds)
it_IT: Tempo Cue point personalizzato: Cue point iniziale (secondi)

en: Custom Cues: Cue-Out Point (seconds)
it_IT: Cue point personalizzato: Cue point finale (secondi)

en: Custom Fading: Fade-In Time (seconds)
it_IT: Fading personalizzato: tempo Fade-In (secondi)

en: Custom Fading: Fade-Out Time (seconds)
it_IT: Fading personalizzato: Tempo Fade-Out (secondi)

en: Custom Fallback File
it_IT: File Di Fallback Personalizzato

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom Frontend Configuration
it_IT: Configurazione personalizzata dell'interfaccia utente

en: Custom JS for Public Pages
it_IT: JS personalizzato per pagine pubbliche

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Customize Administrator Password
it_IT: Personalizza password amministratore

en: Customize AzuraCast Settings
it_IT: Personalizza impostazioni AzuraCast

en: Customize Broadcasting Port
it_IT: Personalizza porta di trasmissione

en: Customize Copy
it_IT: Personalizza Copia

en: Customize DJ/Streamer Mount Point
it_IT: Personalizza il mount point del DJ/curatore

en: Customize DJ/Streamer Port
it_IT: Personalizza la porta per il DJ/curatore

en: Customize Internal Request Processing Port
it_IT: Personalizza la porta di elaborazione delle richieste interne

en: Customize Source Password
it_IT: Personalizza password sorgente

en: Customize the number of songs that will appear in the "Song History" section for this station and in all public APIs.
it_IT: Personalizza il numero di brani che verranno visualizzati nella sezione "Cronologia brani" per questa stazione e in tutte le API pubbliche.

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Days of Playback History to Keep
it_IT: Giorni di cronologia di riproduzione da conservare

en: Deactivate Streamer on Disconnect (Seconds)
it_IT: Disattiva curatore alla disconnessione (secondi)

en: Default Album Art
it_IT: Copertina dell'Album Predefinito

en: Default Album Art URL
it_IT: URL predefinito per le copertine

en: Default Avatar URL
it_IT: Url Avatar Predefinito

en: Default Mount
it_IT: Mount predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Album Art
it_IT: Elimina copertina album

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Directory
it_IT: Cartella

en: Directory Name
it_IT: Nome Cartella

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disable Two-Factor
it_IT: Disabilita autenticazione a due fattori

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disconnect Streamer
it_IT: Disconnetti curatore

en: Discord Web Hook URL
it_IT: URL interazione Discord

en: Disk Space
it_IT: Spazio Su Disco

en: Display Name
it_IT: Nome visualizzato

en: DJ/Streamer Buffer Time (Seconds)
it_IT: Tempo di buffer per il DJ/curatore (secondi)

en: Domain Name(s)
it_IT: Nome Dominio

en: Donate to support AzuraCast!
it_IT: Dona per supportare AzuraCast!

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download CSV
it_IT: Scarica CSV

en: Download M3U
it_IT: Scarica M3U

en: Download PLS
it_IT: Scarica PLS

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate Playlist
it_IT: Duplica Playlist

en: Duplicate Songs
it_IT: Duplica brani

en: E-mail Address
it_IT: Indirizzo e-mail

en: E-mail Address (Optional)
it_IT: Indirizzo Email (facoltativo)

en: E-mail addresses can be separated by commas.
it_IT: Gli indirizzi e-mail multipli possono essere separati da una virgola.

en: E-mail Delivery Service
it_IT: Servizio E-mail Delivery

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Liquidsoap Configuration
it_IT: Modifica configurazione Liquidsoap

en: Edit Media
it_IT: Modifica media

en: Edit Profile
it_IT: Modifica profilo

en: Edit Station Profile
it_IT: Modifica profilo stazione

en: Embed Code
it_IT: Incorpora Codice

en: Embed Widgets
it_IT: Incorpora Widget

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable Advanced Features
it_IT: Abilita Funzionalità Avanzate

en: Enable AutoDJ
it_IT: Abilita Dj automatico

en: Enable Broadcasting
it_IT: Abilita trasmissione

en: Enable Downloads on On-Demand Page
it_IT: Abilita i download sulla pagina On-Demand

en: Enable Mail Delivery
it_IT: Abilita E-mail Delivery

en: Enable On-Demand Streaming
it_IT: Abilita Streaming On-Demand

en: Enable Public Pages
it_IT: Abilita Pagine Pubbliche

en: Enable this setting to prevent metadata from being sent to the AutoDJ for files in this playlist. This is useful if the playlist contains jingles or bumpers.
it_IT: Abilita questa impostazione per impedire che i metadati vengano inviati alla regia automatica per i file in questa playlist. Questo è utile se la playlist contiene jingles o bumper.

en: Enable to advertise this mount point on "Yellow Pages" public radio directories.
it_IT: Abilita questa opzione per pubblicizzare la tua radio negli elenchi pubblici di stazioni.

en: Enable to allow listeners to select this relay on this station's public pages.
it_IT: Abilita per consentire agli ascoltatori di selezionare questo collegamento sulle pagine pubbliche di questa stazione.

en: Enable to allow this account to log in and stream.
it_IT: Abilita per consentire a questo account di accedere e trasmettere.

en: Enable to have AzuraCast automatically run nightly backups at the time specified.
it_IT: Consente ad Azuracast di eseguire automaticamente i backup notturni all'ora specificata.

en: Enable Two-Factor
it_IT: Abilita autenticazione a due fattori

en: Enable Two-Factor Authentication
it_IT: Abilita autenticazione a due fattori

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: End Time
it_IT: Ora di fine

en: Enter the current code provided by your authenticator app to verify that it's working correctly.
it_IT: Inserisci il codice attuale fornito dall'app di autenticazione per verificare che funzioni correttamente.

en: Enter the full URL of another stream to relay its broadcast through this mount point.
it_IT: Inserisci la URL completa di un altro streaming, da ritrasmettere attraverso questo mount point.

en: Enter your password
it_IT: Inserisci la tua password

en: Episode
it_IT: Episodio

en: Episodes
it_IT: Episodi

en: Example: if the remote radio URL is http://station.example.com:8000/radio.mp3, enter "http://station.example.com:8000".
it_IT: Esempio: se l'URL della radio remota è http://station.example.com:8000/radio.mp3, inserisci "http://station.example.com:8000".

en: Exclude Media from Backup
it_IT: Escludi media dal backup

en: Export %{format}
it_IT: Esporta %{format}

en: Fallback Mount
it_IT: Mount di fallback

en: Field Name
it_IT: Nome campo

en: File Name
it_IT: Nome file

en: Footer Text
it_IT: Testo piè pagina

en: for selected period
it_IT: per il periodo selezionato

en: Forgot your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From your smartphone, scan the code to the right using an authentication app of your choice (FreeOTP, Authy, etc).
it_IT: Dal tuo smartphone, scansiona il codice a destra usando un'app di autenticazione a tua scelta (FreeOTP, Authy, ecc.).

en: Full Volume
it_IT: Volume al massimo

en: General Rotation
it_IT: Rotazione generale

en: Generate Report
it_IT: Genera Report

en: Genre
it_IT: Genere

en: GeoLite is not currently installed on this installation.
it_IT: GeoLite non è attualmente installato in questa installazione.

en: Global
it_IT: Globale

en: Global Permissions
it_IT: Autorizzazioni globali

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hide Album Art on Public Pages
it_IT: Nascondi la copertina dell'album sulle pagine pubbliche

en: Hide AzuraCast Branding on Public Pages
it_IT: Nascondi il marchio AzuraCast nelle pagine pubbliche

en: Hide Metadata from Listeners ("Jingle Mode")
it_IT: Nascondi i metadati agli ascoltatori ("Modalità Jingle")

en: Higher weight playlists are played more frequently compared to other lower-weight playlists.
it_IT: Le playlist con peso più alto vengono riprodotte più frequentemente rispetto alle altre playlist con peso più basso.

en: Home
it_IT: Pagina iniziale

en: Homepage Redirect URL
it_IT: URl di rimando all'home page

en: If a song has no album art, this URL will be listed instead. Leave blank to use the standard placeholder art.
it_IT: Se una canzone non ha copertina, questo URL verrà utilizzato. Lascia vuoto per utilizzare la copertina standard.

en: If a visitor is not signed in and visits the AzuraCast homepage, you can automatically redirect them to the URL specified here. Leave blank to redirect them to the login screen by default.
it_IT: Se un utente non ha effettuato l'accesso e visita la home page di AzuraCast, è possibile reindirizzarlo automaticamente all'URL specificato qui. Lascia vuoto per reindirizzare per default alla schermata di accesso.

en: If disabled, the station will not broadcast or shuffle its AutoDJ.
it_IT: Se disabilitato, la stazione non trasmetterà o farà partire la regia automatica.

en: If enabled, the AutoDJ on this installation will automatically play music to this mount point.
it_IT: Se abilitata, la regia automatica su questa installazione riprodurrà la musica in automatico su questo mount point.

en: If enabled, the AutoDJ will automatically play music to this mount point.
it_IT: Se abilitato, la regia automatica riprodurrà la musica in automatico su questo mount point.

en: If requests are enabled for your station, users will be able to request media that is on this playlist.
it_IT: Se le richieste sono abilitate per la tua stazione, gli utenti saranno in grado di richiedere i contenuti multimediali presenti in questa playlist.

en: If selected, album art will not display on public-facing radio pages.
it_IT: Se selezionato, la copertina dell'album non verrà visualizzata sulle pagine pubbliche della radio.

en: If selected, this will remove the AzuraCast branding from public-facing pages.
it_IT: Se selezionato, rimuoverà il marchio AzuraCast dalle pagine rivolte al pubblico.

en: If the end time is before the start time, the playlist will play overnight.
it_IT: Se l'ora di fine è precedente all'ora di inizio, la playlist verrà riprodotta durante la notte.

en: If this mount is the default, it will be played on the radio preview and the public radio page in this system.
it_IT: Se questo mount è il predefinito, verrà riprodotto nell'anteprima della radio e nella pagina della radio pubblica su questo sistema.

en: If this mount point is not playing audio, listeners will automatically be redirected to this mount point. The default is /error.mp3, a repeating error message.
it_IT: Se il mount point predefinito non riproduce audio, gli ascoltatori verranno trasferiti a questo mount point. Il predefinito è /error.mp3, un messaggio di errore che viene ripetuto.

en: If this setting is set to "Yes", the browser URL will be used instead of the base URL when it's available. Set to "No" to always use the base URL.
it_IT: Se questa impostazione è configurata su "Sì", verrà utilizzato l'URL del browser anziché l'URL di base quando è disponibile. Impostare su "No" per utilizzare sempre l'URL di base.

en: If you are broadcasting using AutoDJ, enter the source password here.
it_IT: Se stai trasmettendo usando la regia automatica, inserire qui la password sorgente.

en: If you are broadcasting using AutoDJ, enter the source username here. This may be blank.
it_IT: Se stai trasmettendo usando la regia automatica, inserisci qui il nome utente sorgente. Questo potrebbe essere vuoto.

en: If you're experiencing a bug or error, you can submit a GitHub issue using the link below.
it_IT: Se stai riscontrando un bug o un errore, puoi inviare una segnalazione su GitHub utilizzando il link sottostante.

en: If your web hook requires HTTP basic authentication, provide the password here.
it_IT: Se la tua interazione Web richiede l'autenticazione di base HTTP, fornisci qui la password.

en: If your web hook requires HTTP basic authentication, provide the username here.
it_IT: Se la tua interazione web richiede l'autenticazione di base HTTP, fornisci qui il nome utente.

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Install GeoLite IP Database
it_IT: Installa database IP GeoLite

en: Install Shoutcast
it_IT: Installa Shoutcast

en: Install Shoutcast 2 DNAS
it_IT: Installa Shoutcast 2 DNAS

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Internal notes or comments about the user, visible only on this control panel.
it_IT: Note interne o commenti sull'utente, visibili solo in questo pannello di controllo.

en: International Standard Recording Code, used for licensing reports.
it_IT: Isrc codice standard internazionale per le registrazioni, usato per il report delle licenze.

en: Jingle Mode
it_IT: Modalità Jingle

en: Language
it_IT: Lingua

en: Last run:
it_IT: Ultima esecuzione:

en: Last.fm API Key
it_IT: Chiave API di Last.fm

en: Learn about Advanced Playlists
it_IT: Scopri le playlist avanzate

en: Leave blank to automatically generate a new password.
it_IT: Lascia vuoto per generare una nuova password.

en: Leave blank to play on every day of the week.
it_IT: Lascia vuoto per riprodurre ogni giorno della settimana.

en: Leave blank to use the current password.
it_IT: Lascia vuoto per usare la password attuale.

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Let's get started by creating your Super Administrator account.
it_IT: Iniziamo creando il tuo account Super Amministratore.

en: List one IP address or group (in CIDR format) per line.
it_IT: Elenca un indirizzo IP o un gruppo (in formato CIDR) per riga.

en: Listener Analytics Collection
it_IT: Raccolta analisi degli ascolti

en: Listener History
it_IT: Cronologia Ascoltatori

en: Listener Report
it_IT: Report ascoltatori

en: Listener Request
it_IT: Richiesta ascoltatore

en: Listeners
it_IT: Ascoltatori

en: Listeners by Day
it_IT: Ascoltatori per giorno

en: Listeners by Day of Week
it_IT: Ascoltatori per giorno della settimana

en: Listeners by Hour
it_IT: Ascoltatori per ora

en: Listeners by Listening Time
it_IT: Ascoltatori per durata

en: Listeners Per Station
it_IT: Ascoltatori per ciascuna radio

en: Listening Time
it_IT: Tempo di ascolto

en: Live
it_IT: In diretta

en: Live Listeners
it_IT: Ascoltatori della diretta

en: Live Recordings Storage Location
it_IT: Posizione di Archiviazione delle Registrazioni Live

en: Live Streamer:
it_IT: Streamer In Diretta:

en: Load Average
it_IT: Carico medio

en: Local Streams
it_IT: Flussi locali

en: Log In
it_IT: Accedi

en: Log Viewer
it_IT: Visualizzatore log

en: Logs
it_IT: Registri

en: Logs by Station
it_IT: Log per stazione

en: Main Message Content
it_IT: Contenuto messaggio principale

en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Manage SFTP Accounts
it_IT: Gestisci Account SFTP

en: Manage Stations
it_IT: Gestisci stazioni

en: Manual AutoDJ Mode
it_IT: Modalità AutoDJ manuale

en: Manual Updates
it_IT: Aggiornamento Manuale

en: Maximum Listeners
it_IT: Numero massimo ascoltatori

en: MaxMind License Key
it_IT: Chiave Di Licenza MaxMind

en: Memory
it_IT: Memoria

en: Message Body
it_IT: Corpo del messaggio

en: Message parsing mode
it_IT: Modalità interpretazione messaggi

en: Message Queues
it_IT: Coda Dei Messaggi

en: Message Recipient(s)
it_IT: Destinatari del Messaggio

en: Message Subject
it_IT: Oggetto del Messaggio

en: Microphone
it_IT: Microfono

en: Minute of Hour to Play
it_IT: Minuto dell'ora quando suonare

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: More
it_IT: Altro

en: Most Played Songs
it_IT: Brani più riprodotti

en: Most Recent Backup Log
it_IT: Log del backup più recente

en: Mount Point URL
it_IT: URL mount point

en: Mount Points
it_IT: Mount Point

en: Mount points are how listeners connect and listen to your station. Each mount point can be a different audio format or quality. Using mount points, you can set up a high-quality stream for broadband listeners and a mobile stream for phone users.
it_IT: I mountpoint sono il modo in cui gli ascoltatori si connettono e ascoltano la tua stazione. Ogni mountpoint può essere un diverso formato audio o qualità. Utilizzando i mountpoint, puoi configurare uno stream di alta qualità per gli ascoltatori connessi a banda larga e uno streaming mobile per gli utenti di telefonia.

en: Move
it_IT: Sposta

en: Move to Directory
it_IT: Sposta nella cartella

en: Music Files
it_IT: File musicali

en: Mute
it_IT: Silenzia

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: Name
it_IT: Nome

en: name@example.com
it_IT: nome@esempio.com

en: Need Help?
it_IT: Ti serve aiuto?

en: Never run
it_IT: Mai eseguito

en: New Directory
it_IT: Nuova cartella

en: New Folder
it_IT: Nuova cartella

en: New Key Generated
it_IT: Nuova chiave generata

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New Playlist
it_IT: Nuova playlist

en: New Station Description
it_IT: Nuova descrizione stazione

en: New Station Name
it_IT: Nuovo nome stazione

en: No Match
it_IT: Nessuna corrispondenza

en: No other program can be using this port. Leave blank to automatically assign a port.
it_IT: Nessun altro programma può usare questa porta. Lascia vuoto per assegnare automaticamente una porta.

en: No records to display.
it_IT: Nessun record da visualizzare.

en: None
it_IT: Nessuna

en: Not Played
it_IT: Non riprodotto

en: Not Scheduled
it_IT: Non pianificato

en: Note that restoring a backup will clear your existing database. Never restore backup files from untrusted users.
it_IT: Nota che ripristinare un backup eliminerà il tuo database esistente. Non recuperare mai backup da utenti non fidati.

en: Note: This should be the public-facing homepage of the radio station, not the AzuraCast URL. It will be included in broadcast details.
it_IT: Nota: questa dovrebbe essere la home page pubblica della stazione radio, non l'URL AzuraCast. Sarà inclusa nei dettagli della web radio.

en: Now
it_IT: Adesso

en: Now Playing
it_IT: In riproduzione

en: Number of Backup Copies to Keep
it_IT: Numero delle Copie di Backup da conservare

en: Number of Minutes Between Plays
it_IT: Numero di minuti tra le riproduzioni

en: Number of seconds to overlap songs.
it_IT: Numero di secondi per sovrapporre i brani.

en: Number of Songs Between Plays
it_IT: Numero di brani tra le riproduzioni

en: On the Air
it_IT: In onda

en: Once per Hour
it_IT: Una volta ogni ora

en: Once per x Minutes
it_IT: Una volta ogni x minuti

en: Once per x Songs
it_IT: Una volta ogni x brani

en: Only loop through playlist once.
it_IT: Ripeti la playlist solo una volta.

en: Optional: HTTP Basic Authentication Password
it_IT: Facoltativo: password autenticazione http di base

en: Optional: HTTP Basic Authentication Username
it_IT: Facoltativo: Nome utente autenticazione di base HTTP

en: or
it_IT: o

en: Paste the generated license key into the field on this page.
it_IT: Incolla la chiave di licenza generata nel campo in questa pagina.

en: Play Now
it_IT: Riproduci Ora

en: Playing Next
it_IT: Riproduce in seguito

en: Playlist Name
it_IT: Nome Playlist

en: Playlist Type
it_IT: Tipo Di Playlist

en: Playlist Weight
it_IT: Peso playlist

en: Playlists
it_IT: Playlist

en: Plays
it_IT: Riproduzioni

en: Please log in to continue.
it_IT: Per favore accedi per continuare.

en: Prefer Browser URL (If Available)
it_IT: Preferisci URL del browser (se disponibile)

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Programmatic Name
it_IT: Nome programmatico

en: Public Page
it_IT: Pagina pubblica

en: Public Pages
it_IT: Pagine pubbliche

en: Publish to "Yellow Pages" Directories
it_IT: Condividi su database di consultazione pubblici

en: Queue
it_IT: Coda

en: Queue the selected media to play next
it_IT: Coda i media selezionati per riprodurre il prossimo

en: Ready to start broadcasting? Click to start your station.
it_IT: Pronto per iniziare a trasmettere? Clicca per avviare la tua radio.

en: Received
it_IT: Ricevuto

en: Record Live Broadcasts
it_IT: Registra Trasmissioni Dal Vivo

en: Recover Account
it_IT: Recupera Account

en: Refresh rows
it_IT: Aggiorna righe

en: Region
it_IT: Regione

en: Relay Stream URL
it_IT: URL flusso da ritrasmettere

en: Reload
it_IT: Ricarica

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Remote
it_IT: Remoto

en: Remote Playback Buffer (Seconds)
it_IT: Buffer di riproduzione remota (secondi)

en: Remote Relays
it_IT: Collegamenti remoti

en: Remote relays let you work with broadcasting software outside this server. Any relay you include here will be included in your station's statistics. You can also broadcast from this server to remote relays.
it_IT: I collegamenti remoti consentono di lavorare con il software di trasmissione al di fuori di questo server. Qualsiasi flusso che imposti qui sarà incluso nelle statistiche della tua stazione. È inoltre possibile trasmettere da questo server ai collegamenti remoti.

en: Remote Station Listening Mountpoint/SID
it_IT: Mountpoint/SID per ascoltare la stazione remota

en: Remote Station Listening URL
it_IT: URL per ascoltare la stazione remota

en: Remote Station Source Mountpoint/SID
it_IT: Mountpoint/SID sorgente per la stazione remota

en: Remote Station Source Password
it_IT: Password sorgente stazione remota

en: Remote Station Source Port
it_IT: Porta sorgente per stazione remota

en: Remote Station Source Username
it_IT: Nome utente sorgente per la stazione remota

en: Remote Station Type
it_IT: Tipo di stazione remota

en: Remote URL
it_IT: URL Remoto

en: Remote URL Playlist
it_IT: URL playlist remoto

en: Remote URL Type
it_IT: Tipo di link esterno

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Rename File/Directory
it_IT: Rinomina File/Cartella

en: Reorder
it_IT: Riordina

en: Reorder Playlist
it_IT: Riordina playlist

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Replace Album Cover Art
it_IT: Sostituisci copertina album

en: Reports
it_IT: Report

en: Request
it_IT: Richiesta

en: Request a Song
it_IT: Richiedi un brano

en: Request Last Played Threshold (Minutes)
it_IT: Soglia ultima richiesta riprodotta (Minuti)

en: Request Minimum Delay (Minutes)
it_IT: Tempo di attesa minimo per la richiesta (Minuti)

en: Request Song
it_IT: Richiedi brano

en: Restart
it_IT: Riavvia

en: Restart Broadcasting
it_IT: Riavvia trasmissione

en: Restoring Backups
it_IT: Ripristino dei backup in corso

en: Role Name
it_IT: Nome ruolo

en: Roles
it_IT: Ruoli

en: Roles & Permissions
it_IT: Ruoli e permessi

en: Run Automatic Nightly Backups
it_IT: Esegui i backup automatici durante la notte

en: Run Manual Backup
it_IT: Esegui backup manuale

en: Run Task
it_IT: Esegui compito

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Schedule View
it_IT: Visualizza pianificazione

en: Scheduled
it_IT: Programmata

en: Scheduled Backup Time
it_IT: Orario di backup pianificato

en: Scheduled Play Days of Week
it_IT: Giorni della settimana programmati per la riproduzione

en: Scheduled playlists and other timed items will be controlled by this time zone.
it_IT: Le playlist programmate e gli altri elementi temporizzati saranno controllati da questo fuso orario.

en: Search
it_IT: Cerca

en: Seconds from the start of the song that the AutoDJ should start playing.
it_IT: Secondi dall'inizio del brano, da cui l'automix dovrebbe iniziare a suonare.

en: Seconds from the start of the song that the AutoDJ should stop playing.
it_IT: Secondi dall'inizio del brano, da cui l'automix dovrebbe smettere di suonare.

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select a theme to use as a base for station public pages and the login page.
it_IT: Seleziona un tema da utilizzare come base per le pagine pubbliche della stazione e la pagina di accesso.

en: Select File
it_IT: Seleziona File

en: Sender E-mail Address
it_IT: Indirizzo E-mail Mittente

en: Sender Name
it_IT: Nome Mittente

en: Sequential
it_IT: In sequenza

en: Server Status
it_IT: Stato del server

en: Services
it_IT: Servizi

en: Set as Default Mount Point
it_IT: Imposta come mount point predefinito

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: SFTP Users
it_IT: Utenti SFTP

en: Show on Public Pages
it_IT: Mostra su pagine pubbliche

en: Show the station in public pages and general API results.
it_IT: Mostra la stazione in pagine pubbliche e risultati API generali.

en: Show Update Announcements
it_IT: Mostra Annunci Aggiornamento

en: Sign Out
it_IT: Esci

en: Site Base URL
it_IT: URL del sito base

en: Skip Song
it_IT: Salta brano

en: Skip to main content
it_IT: Vai al contenuto

en: SMTP Host
it_IT: Host SMTP

en: SMTP Password
it_IT: Password SMTP

en: SMTP Port
it_IT: Porta SMTP

en: SMTP Username
it_IT: Username SMTP

en: Song
it_IT: Brano

en: Song Album
it_IT: Album canzone

en: Song Artist
it_IT: Artista canzone

en: Song Genre
it_IT: Genere Brano

en: Song History
it_IT: Cronologia brani

en: Song Lyrics
it_IT: Testo canzone

en: Song Playback Order
it_IT: Ordine di riproduzione brani

en: Song Playback Timeline
it_IT: Orari riproduzione brani

en: Song Requests
it_IT: Richieste di brani

en: Song Title
it_IT: Titolo canzone

en: Song-based
it_IT: Basata su brani

en: Song-Based Playlist
it_IT: Playlist basata sul brano

en: SoundExchange Report
it_IT: Report SoundExchange

en: SoundExchange Royalties
it_IT: Royalty di SoundExchange

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Specify the minute of every hour that this playlist should play.
it_IT: Specifica il minuto di ogni ora in cui questa playlist dovrebbe suonare.

en: SSH Public Keys
it_IT: Chiavi Pubbliche SSH

en: Start
it_IT: Avvia

en: Start Date
it_IT: Data Di Inizio

en: Start Station
it_IT: Avvia radio

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Station Name
it_IT: Nome stazione

en: Station Offline
it_IT: Stazione Offline

en: Station Overview
it_IT: Panoramica stazione

en: Station Statistics
it_IT: Statistiche

en: Station Time
it_IT: Orario stazione

en: Station Time Zone
it_IT: Fuso orario della stazione

en: Stations
it_IT: Stazioni

en: Step 1: Scan QR Code
it_IT: Passo 1: scansiona codice QR

en: Step 2: Verify Generated Code
it_IT: Passo 2: verifica codice generato

en: Stop
it_IT: Ferma

en: Storage Location
it_IT: Posizione Di Archiviazione

en: Storage Quota
it_IT: Limite di archiviazione

en: Streamer Display Name
it_IT: Nome visualizzato del curatore

en: Streamer Username
it_IT: Nome utente streamer

en: Streamer/DJ Accounts
it_IT: Account streamer/Dj

en: Streamers/DJs
it_IT: Streamer/DJ

en: Streams
it_IT: Flussi

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Switch Theme
it_IT: Cambia tema

en: Synchronization Tasks
it_IT: Compiti di sincronizzazione

en: System Administration
it_IT: Amministrazione sistema

en: System Debugger
it_IT: Debug Di Sistema

en: System Logs
it_IT: Log di sistema

en: System Maintenance
it_IT: Manutenzione del sistema

en: System Settings
it_IT: Impostazioni sistema

en: The base URL where this service is located. Use either the external IP address or fully-qualified domain name (if one exists) pointing to this server.
it_IT: L'indirizzo di base in cui è situato questo servizio. Usa l'indirizzo IP esterno oppure il nome a dominio completo (se esiste), che punta a questo server.

en: The description of the episode. The typical maximum amount of text allowed for this is 4000 characters.
it_IT: Descrizione episodio. Max 4000 caratteri.

en: The description of your podcast. The typical maximum amount of text allowed for this is 4000 characters.
it_IT: Descrizione podcast. Max 4000 caratteri.

en: The display name assigned to this mount point when viewing it on administrative or public pages. Leave blank to automatically generate one.
it_IT: Il nome assegnato a questo mount point quando viene visualizzato su pagine pubbliche o amministrative. Lascia vuoto per generarne automaticamente uno.

en: The display name assigned to this relay when viewing it on administrative or public pages. Leave blank to automatically generate one.
it_IT: Il nome visibile assegnato a questo collegamento durante la visualizzazione su pagine di amministrazione o pubbliche. Lascia vuoto per generarne automaticamente uno.

en: The length of playback time that Liquidsoap should buffer when playing this remote playlist. Shorter times may lead to intermittent playback on unstable connections.
it_IT: La durata del tempo di riproduzione che Liquidsoap deve bufferizzare durante l'esecuzione di questa playlist remota. Tempi più brevi possono comportare una riproduzione intermittente su connessioni instabili.

en: The parent directory where station playlist and configuration files are stored. Leave blank to use default directory.
it_IT: La cartella principale in cui sono memorizzati la playlist della stazione e i file di configurazione. Lascia vuoto per utilizzare la cartella predefinita.

en: The relative path of the file in the station's media directory.
it_IT: Il percorso relativo, al file nella cartella contenente i media della stazione radio.

en: The station ID will be a numeric string that starts with the letter S.
it_IT: Lo Station ID sarà una stringa numerica che inizia con la lettera S.

en: The streamer will use this password to connect to the radio server.
it_IT: Il curatore userà questa password per connettersi al server della radio.

en: The streamer will use this username to connect to the radio server.
it_IT: Lo streamer userà questo nome utente per collegarsi al server della radio.

en: The time period that the song should fade in. Leave blank to use the system default.
it_IT: Tempo in cui questa canzone dovrebbe avere il fade in. Lasciare vuoto per usare impostazioni di default.

en: The time period that the song should fade out. Leave blank to use the system default.
it_IT: Tempo in cui questa canzone dovrebbe sfumare. Lasciare vuoto per usare impostazione di sistema.

en: The URL that will receive the POST messages any time an event is triggered.
it_IT: L'URL che riceverà i messaggi POST ogni volta che viene attivato un evento.

en: This account will have full access to the system, and you'll automatically be logged in to it for the rest of setup.
it_IT: Questo account avrà pieno accesso al sistema e verrà automaticamente effettuato il login per il resto della configurazione.

en: This CSS will be applied to the main management pages, like this one.
it_IT: Questo CSS verrà applicato alle pagine di gestione principali, come questa.

en: This CSS will be applied to the station public pages and login page.
it_IT: Questo CSS verrà applicato alle pagine pubbliche della radio e alla pagina di accesso.

en: This is the informal display name that will be shown in API responses if the streamer/DJ is live.
it_IT: Questo è il nome visualizzato che verrà mostrato nelle risposte dell'API quando il curatore / DJ è in diretta.

en: This javascript code will be applied to the station public pages and login page.
it_IT: Questo codice javascript verrà applicato alle pagine pubbliche della radio e alla pagina di accesso.

en: This name should always begin with a slash (/), and must be a valid URL, such as /autodj.mp3
it_IT: Questo nome dovrebbe sempre iniziare con una barra (/), ed essere una URL valida, come /autodj.mp3

en: This name will appear as a sub-header next to the AzuraCast logo, to help identify this server.
it_IT: Questo nome apparirà come sottotitolo accanto al logo AzuraCast, per aiutare a identificare questo server.

en: This URL is provided within the Discord application.
it_IT: Questo URL è fornito all'interno dell'applicazione Discord.

en: This will be used as the label when editing individual songs, and will show in API results.
it_IT: Questo sarà usato come etichetta quando si modificano singoli brani e verrà mostrato nelle API dei risultati.

en: This will clear any pending unprocessed messages in all message queues.
it_IT: Questo cancellerà tutti i messaggi non elaborati in attesa in tutte le code dei messaggi.

en: Thumbnail Image URL
it_IT: URL immagine miniatura

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Time
it_IT: Orario

en: Time Zone
it_IT: Fuso orario

en: Title
it_IT: Titolo

en: To play once per day, set the start and end times to the same value.
it_IT: Per suonare una volta al giorno, imposta le ore di inizio e di fine allo stesso valore.

en: To restore a backup from your host computer, run:
it_IT: Per ripristinare un backup dal tuo computer locale, esegui:

en: To verify that the code was set up correctly, enter the 6-digit code the app shows you.
it_IT: Per verificare che il codice sia stato impostato correttamente, inserisci il codice a 6 cifre mostrato dall'app.

en: Toggle Menu
it_IT: Menu

en: Toggle Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Total Disk Space
it_IT: Spazio Totale Su Disco

en: Total Listener Hours
it_IT: Totale ore di ascolto

en: Total RAM
it_IT: RAM Totale

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: TuneIn Partner ID
it_IT: Partner ID TuneIn

en: TuneIn Partner Key
it_IT: Partner key TuneIn

en: TuneIn Station ID
it_IT: Station ID TuneIn

en: Two-Factor Authentication
it_IT: Verifica a due fattori

en: Two-factor authentication improves the security of your account by requiring a second one-time access code in addition to your password when you log in.
it_IT: L'autenticazione a due fattori migliora la sicurezza del tuo account richiedendo un secondo codice di accesso valido una sola volta oltre alla tua password quando effettui il login.

en: Unable to update.
it_IT: Impossibile aggiornare.

en: Unique
it_IT: Univoco

en: Unique identifier for the target chat or username of the target channel (in the format @channelusername).
it_IT: Identificativo univoco per la chat di destinazione o il nome utente del canale di destinazione (nella forma @NomeCanale).

en: Unique Listeners
it_IT: Ascoltatori Unici

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown Artist
it_IT: Artista sconosciuto

en: Unknown Title
it_IT: Titolo sconosciuto

en: Unprocessable Files
it_IT: File non elaborabili

en: Upcoming Song Queue
it_IT: Coda di brani imminente

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Instructions
it_IT: Istruzioni per l'aggiornamento

en: Update Metadata
it_IT: Aggiorna metadati

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Updated successfully.
it_IT: Aggiornato con successo.

en: URL Stub
it_IT: URL breve

en: Use Secure (TLS) SMTP Connection
it_IT: Usa Connessione SMTP Sicura (TLS)

en: Use Web Proxy for Radio
it_IT: Usa proxy web per la radio

en: User Accounts
it_IT: Account utenti

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Users
it_IT: Utenti

en: Usually enabled for port 465, disabled for ports 587 or 25.
it_IT: Di solito abilitata per la porta 465, disabilitata per le porte 587 o 25.

en: View
it_IT: Mostra

en: Visit the "My License Key" page under the "Services" section.
it_IT: Visita la pagina "La mia chiave di licenza" nella sezione "Servizi".

en: Wait
it_IT: Attendere

en: Web Hook Details
it_IT: Dettagli interazione web

en: Web Hook Name
it_IT: Nome interazione web

en: Web Hook Triggers
it_IT: Condizioni per l'interazione web

en: Web Hook URL
it_IT: URL interazione web

en: Web Hooks
it_IT: Interazioni web

en: Web hooks let you connect to external web services and broadcast changes to your station to them.
it_IT: Le interazioni Web ti consentono di collegarti a servizi Web esterni e notificare a questi, le modifiche alla tua stazione.

en: Web Site URL
it_IT: URL sito web

en: Website
it_IT: Sito Web

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Welcome to AzuraCast!
it_IT: Benvenuto in AzuraCast!

en: Welcome!
it_IT: Benvenuto!

en: Worst Performing Songs
it_IT: Brani meno performanti

en: Yes
it_IT: Sì

en: You can also upload files in bulk via SFTP.
it_IT: Puoi anche caricare file in massa tramite SFTP.

en: Your full API key is below:
it_IT: La tua chiave API completa è la seguente:

en: YP Directory Authorization Hash
it_IT: Hash di autorizzazione alla directory di YP

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: You have attempted to reset your password too many times. Please wait 30 seconds and try again.
it_IT: Hai tentato di reimpostare la password troppe volte. Si prega di attendere 30 secondi e riprovare.

en: Account Recovery
it_IT: Recupero Account

en: Account recovery e-mail sent.
it_IT: Email di recupero account inviata.

en: If the e-mail address you provided is in the system, check your inbox for a password reset message.
it_IT: Se l'indirizzo e-mail fornito è nel sistema, controlla la posta in arrivo per visualizzare il messaggio di reimpostazione della password.

en: Too many login attempts
it_IT: Troppi tentativi di accesso

en: You have attempted to log in too many times. Please wait 30 seconds and try again.
it_IT: Hai tentato di accedere troppe volte. Attendi 30 secondi e riprova.

en: Logged in successfully.
it_IT: Accesso riuscito.

en: Complete the setup process to get started.
it_IT: Completa il processo di configurazione per iniziare.

en: Login unsuccessful
it_IT: Accesso non riuscito

en: Your credentials could not be verified.
it_IT: Impossibile verificare le tue credenziali.

en: User not found.
it_IT: Utente non trovato.

en: Invalid token specified.
it_IT: Token specificato non valido.

en: Your password has been updated.
it_IT: La tua password è stata aggiornata.

en: Setup has already been completed!
it_IT: Installazione già completata!

en: All Stations
it_IT: Tutte le stazioni

en: AzuraCast Application Log
it_IT: Log dell'applicazione AzuraCast

en: Nginx Access Log
it_IT: Log accesso Nginx

en: Nginx Error Log
it_IT: Log errori Nginx

en: PHP Application Log
it_IT: Log applicazione PHP

en: Supervisord Log
it_IT: Log Supervisord

en: Create a new storage location based on the base directory.
it_IT: Crea una nuova posizione di archiviazione in base alla directory di base.

en: You cannot remove yourself.
it_IT: Non puoi rimuovere te stesso.

en: This is a test message from AzuraCast. If you are receiving this message, it means your e-mail settings are configured correctly.
it_IT: Questo è un messaggio di prova da parte di AzuraCast. Se stai ricevendo questo messaggio, significa che le tue impostazioni email sono configurate correttamente.

en: Less than Thirty Seconds
it_IT: Meno di trenta secondi

en: Thirty Seconds to One Minute
it_IT: Da trenta secondi a un minuto

en: One Minute to Five Minutes
it_IT: Da un minuto a cinque minuti

en: Five Minutes to Ten Minutes
it_IT: Cinque minuti a dieci minuti

en: Ten Minutes to Thirty Minutes
it_IT: Dieci minuti a trenta minuti

en: Thirty Minutes to One Hour
it_IT: Trenta minuti a un'ora

en: One Hour to Two Hours
it_IT: Da un'ora a due ore

en: More than Two Hours
it_IT: Più di due ore

en: Mobile Device
it_IT: Dispositivo mobile

en: File Not Processed: %s
it_IT: File non elaborato: %s

en: File Processing
it_IT: Elaborazione File

en: No directory specified
it_IT: Nessuna directory specificata

en: File not specified.
it_IT: File non specificato.

en: New path not specified.
it_IT: Nuovo percorso non specificato.

en: This station is out of available storage space.
it_IT: Questa stazione ha esaurito lo spazio disponibile.

en: Web hook enabled.
it_IT: Interazione web abilitata.

en: Station restarted.
it_IT: Stazione riavviata.

en: Service stopped.
it_IT: Servizio interrotto.

en: Service started.
it_IT: Servizio avviato.

en: Service reloaded.
it_IT: Servizio ricaricato.

en: Service restarted.
it_IT: Servizio riavviato.

en: Song skipped.
it_IT: Brano saltato.

en: Streamer disconnected.
it_IT: Curatore disconnesso.

en: Liquidsoap Log
it_IT: Log Liquidsoap

en: Liquidsoap Configuration
it_IT: Configurazione Liquidsoap

en: Icecast Access Log
it_IT: Log accesso Icecast

en: Icecast Error Log
it_IT: Log errori Icecast

en: Icecast Configuration
it_IT: Configurazione Icecast

en: Search engine crawlers are not permitted to use this feature.
it_IT: I crawler dei motori di ricerca non sono autorizzati a usare questa funzione.

en: You are not permitted to submit requests.
it_IT: Non ti è permesso inviare richieste.

en: This song or artist has been played too recently. Wait a while before requesting it again.
it_IT: Questa canzone o artista è stata già riprodotta di recente. Attendi prima di poterlo richiedere un'altra volta.

en: You have submitted a request too recently! Please wait before submitting another one.
it_IT: Hai mandato una richiesta troppo presto! Aspetta prima di poterne inviare un'altra.

en: This playlist is not a sequential playlist.
it_IT: Questa playlist non è una playlist sequenziale.

en: Playlist reshuffled.
it_IT: Playlist rimescolata.

en: Playlist enabled.
it_IT: Playlist abilitata.

en: Playlist disabled.
it_IT: Playlist disabilitata.

en: Playlist successfully imported; %d of %d files were successfully matched.
it_IT: Playlist importata con successo; %d di %d file sono stati abbinati con successo.

en: No recording available.
it_IT: Nessuna registrazione disponibile.

en: Record not found
it_IT: Record non trovato

en: Unspecified error.
it_IT: Errore non specificato.

en: Changes saved successfully.
it_IT: Modifiche salvate correttamente.

en: Record created successfully.
it_IT: Record creato con successo.

en: Record updated successfully.
it_IT: Record aggiornato con successo.

en: Record deleted successfully.
it_IT: Record eliminato correttamente.

en: The account associated with e-mail address "%s" has been set as an administrator
it_IT: L'account associato all'indirizzo mail "%s" è stato impostato come amministratore

en: Account not found.
it_IT: Account non trovato.

en: Running database migrations...
it_IT: Migrazioni del database in esecuzione

en: AzuraCast Settings
it_IT: Impostazioni AzuraCast

en: Setting Key
it_IT: Chiave dell'impostazione

en: Setting Value
it_IT: Valore dell'impostazione

en: Fixtures loaded.
it_IT: Calendari caricati.

en: AzuraCast Backup
it_IT: Backup AzuraCast

en: Please wait while a backup is generated...
it_IT: Aspetta mentre viene generato un backup...

en: Creating temporary directories...
it_IT: Creazione directory temporanee in corso...

en: Backing up MariaDB...
it_IT: Backup di MariaDB in corso...

en: Creating backup archive...
it_IT: Creazione archivio backup in corso...

en: Cleaning up temporary files...
it_IT: Pulizia file temporanei in corso...

en: Backup complete in %.2f seconds.
it_IT: Backup completato in %.2f secondi.

en: Backup path %s not found!
it_IT: Il percorso %s per i backup non è stato trovato!

en: Imported locale: %s
it_IT: Traduzione importata: %s

en: Database Migrations
it_IT: Migrazioni Database

en: Database migration completed!
it_IT: Migrazione del database completata!

en: AzuraCast Initializing...
it_IT: Inizializzazione AzuraCast...

en: AzuraCast Setup
it_IT: Configurazione AzuraCast

en: Welcome to AzuraCast. Please wait while some key dependencies of AzuraCast are set up...
it_IT: Benvenuto in AzuraCast. Attendi mentre vengono impostate alcune dipendenze chiave di AzuraCast...

en: Running Database Migrations
it_IT: Migrazioni del database in esecuzione

en: Generating Database Proxy Classes
it_IT: Sto generando le classi proxy del database

en: Reload System Data
it_IT: Ricarica dati di sistema

en: Installing Data Fixtures
it_IT: Installazione di dispositivi di dati

en: Refreshing All Stations
it_IT: Sto aggiornando tutte le stazioni

en: AzuraCast is now updated to the latest version!
it_IT: AzuraCast è ora aggiornato all'ultima versione!

en: AzuraCast installation complete!
it_IT: Installazione AzuraCast completata!

en: Visit %s to complete setup.
it_IT: Visita %s per completare la configurazione.

en: %s is not recognized as a service.
it_IT: %s non è riconosciuto come un servizio.

en: It may not be registered with Supervisor yet. Restarting broadcasting may help.
it_IT: Potrebbe non essere ancora registrato con Supervisor. Riavviare la trasmissione potrebbe aiutare.

en: %s cannot start
it_IT: %s non può partire

en: It is already running.
it_IT: E' già in esecuzione.

en: %s cannot stop
it_IT: %s non può spegnersi

en: It is not running.
it_IT: Non è in esecuzione.

en: Check the log for details.
it_IT: Controlla i log per i dettagli.

en: You do not have permission to access this portion of the site.
it_IT: Non hai il permesso per accedere a questa parte del sito.

en: You must be logged in to access this page.
it_IT: Devi esserti autenticato per poter accedere a questa pagina.

en: This value is already used.
it_IT: Questo valore è già utilizzato.

en: Storage location %s could not be validated: %s
it_IT: La posizione di archiviazione %s non può essere convalidata: %s

en: Storage location %s already exists.
it_IT: La posizione di archiviazione %s esiste già.

en: All Permissions
it_IT: Tutti i permessi

en: View Station Page
it_IT: Vedi pagina della stazione

en: View Station Reports
it_IT: Vedi i report della stazione

en: View Station Logs
it_IT: Vedi i log della stazione

en: Manage Station Profile
it_IT: Gestisci profilo stazione

en: Manage Station Broadcasting
it_IT: Gestisci trasmissione stazione

en: Manage Station Streamers
it_IT: Gestisci streamer stazione

en: Manage Station Mount Points
it_IT: Gestisci mount point stazione

en: Manage Station Remote Relays
it_IT: Gestisci flussi remoti della stazione

en: Manage Station Media
it_IT: Gestisci media stazione

en: Manage Station Automation
it_IT: Gestisci automazione stazione

en: Manage Station Web Hooks
it_IT: Gestisci interazioni web stazione

en: Manage Station Podcasts
it_IT: Gestione stazione Podcast

en: View Administration Page
it_IT: Vedi la pagina di amministrazione

en: View System Logs
it_IT: Vedi i log di sistema

en: Administer Settings
it_IT: Gestisci impostazioni

en: Administer API Keys
it_IT: Gestisci API Key

en: Administer Stations
it_IT: Gestisci stazioni

en: Administer Custom Fields
it_IT: Gestisci campi personalizzati

en: Administer Backups
it_IT: Gestisci backup

en: Administer Storage Locations
it_IT: Amministrare Cartelle Di Archiviazione

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
it_IT: Questo prodotto include dati GeoLite2 creati da MaxMind, disponibili da %s.

en: IP Geolocation by DB-IP
it_IT: Geolocalizzazione IP tramite DB-IP

en: GeoLite database not configured for this installation. See System Administration for instructions.
it_IT: Database GeoLite non configurato per questa installazione. Consultare Amministrazione Sistema per le istruzioni.

en: Installation Not Recently Backed Up
it_IT: Questa Installazione Non Ha Eseguito Di Recente Il Backup

en: This installation has not been backed up in the last two weeks.
it_IT: Questa installazione non è stata salvata nelle ultime due settimane.

en: One of the essential services on this installation is not currently running. Visit the system administration and check the system logs to find the cause of this issue.
it_IT: Uno dei servizi essenziali in questa installazione non è attualmente in esecuzione. Visita l'amministrazione di sistema e controlla i log di sistema per individuare la causa di questo problema.

en: AzuraCast is currently configured to listen on the following ports:
it_IT: AzuraCast è attualmente configurato per ascoltare le seguenti porte:

en: Writing configuration files...
it_IT: Scrittura dei file di configurazione...

en: Server configuration complete!
it_IT: Configurazione del server completata!

en: (Docker Compose) All Docker containers are prefixed by this name. Do not change this after installation.
it_IT: (Docker Compose) Tutti i contenitori Docker sono prefissati da questo nome. Non modificarli dopo l'installazione.

en: The application environment.
it_IT: L'ambiente applicativo.

en: MariaDB Username
it_IT: MariaDB Nome utente

en: MariaDB Password
it_IT: Password MariaDB

en: Comment
it_IT: Commento

en: Composer
it_IT: Compositore

en: Encoded By
it_IT: Codificato da

en: Encoder Settings
it_IT: Impostazioni Encoder

en: File Type
it_IT: Tipo File

en: Set Subtitle
it_IT: Imposta Sottotitolo

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Year
it_IT: Anno

en: An account recovery link has been requested for your account on "%s".
it_IT: È stato richiesto un link per il recupero dell'account per il tuo account su "%s".

en: Click the link below to log in to your account.
it_IT: Clicca sul link qui sotto per accedere al tuo account.

en: Powered by %s
it_IT: Patrocinato da %s

en: Forgot Password
it_IT: Password Dimenticata

en: Sign in
it_IT: Accedi

en: Send Recovery E-mail
it_IT: Invia E-mail Di Recupero

en: Enter Two-Factor Code
it_IT: Inserisci il codice a due fattori

en: Your account uses a two-factor security code. Enter the code your device is currently showing below.
it_IT: Il tuo account utilizza un codice di sicurezza a due fattori. Inserisci il codice che il tuo dispositivo sta mostrando qui sotto.

en: Security Code
it_IT: Codice di sicurezza

en: This installation's administrator has not configured this functionality.
it_IT: L'amministratore di questa installazione non ha configurato questa funzionalità.

en: Contact an administrator to reset your password following the instructions in our documentation:
it_IT: Contatta un amministratore per reimpostare la tua password seguendo le istruzioni riportate nella nostra documentazione:

en: Password Reset Instructions
it_IT: Istruzioni per la reimpostazione della password
