azuracast - en to tr_TR translation catalogue (1442 entries)

en: # Episodes
tr_TR: Bölümler

en: # Songs
tr_TR: # Şarkılar

en: %{ hours } hours
tr_TR: %{ hours } saat

en: %{ minutes } minutes
tr_TR: %{ minutes } dakika

en: %{ seconds } seconds
tr_TR: %{ seconds } saniye

en: %{filesCount} File | %{filesCount} Files
tr_TR[0]: %{filesCount} Dosya
tr_TR[1]: %{filesCount} Dosya

en: %{listeners} Listener | %{listeners} Listeners
tr_TR[0]: %{listeners} Dinleyici
tr_TR[1]: %{listeners} Dinleyici

en: %{name} - Copy
tr_TR: %{name} - Kopyala

en: %{numPlaylists} playlist | %{numPlaylists} playlists
tr_TR[0]: %{numPlaylists} Çalma Listesi
tr_TR[1]: %{numPlaylists} Çalma Listesi

en: %{numSongs} uploaded song | %{numSongs} uploaded songs
tr_TR[0]: %{numSongs} adet yüklenmiş şarkı
tr_TR[1]: %{numSongs} adet yüklenmiş şarkı

en: %{spaceUsed} of %{spaceTotal} Used
tr_TR: Kullanılan Alan: %{spaceUsed} / %{spaceTotal}

en: %{spaceUsed} Used
tr_TR: %{spaceUsed} Kullanılan

en: %{station} - Copy
tr_TR: %{station} - Kopyala

en: 12 Hour
tr_TR: 12 Saat

en: 24 Hour
tr_TR: 24 Saat

en: A completely random track is picked for playback every time the queue is populated.
tr_TR: Kuyruk her doldurulduğunda oynatma için tamamen rastgele bir parça seçilir.

en: A name for this stream that will be used internally in code. Should only contain letters, numbers, and underscores (i.e. "stream_lofi").
tr_TR: Bu yayının kodda dahili olarak kullanılacak adı. Yalnızca harf, rakam ve alt çizgi içermelidir (Örnek: "stream_lofi").

en: A passkey has been selected. Submit this form to add it to your account.
tr_TR: Bir geçiş anahtarı seçildi. Hesabınıza eklemek için bu formu gönderin.

en: A playlist containing media files hosted on this server.
tr_TR: Bu sunucuda barındırılan müzik dosyalarını içeren bir çalma listesidir.

en: A playlist that instructs the station to play from a remote URL.
tr_TR: Uzak sunucudaki müzik dosyalarını içeren bir çalma listesidir.

en: A unique identifier (i.e. "G-A1B2C3D4") for this measurement stream.
tr_TR: Bu ölçüm akışı için benzersiz bir tanımlayıcı (Örnek: "G-A1B2C3D4").

en: About AzuraRelay
tr_TR: AzuraRelay Hakkında

en: About Master_me
tr_TR: Master_me Hakkında

en: About Release Channels
tr_TR: Güncelleme Kanalları Hakkında

en: Access Key ID
tr_TR: Erişim Anahtarı Kimliği

en: Access Token
tr_TR: Erişim Kodu

en: Account is Active
tr_TR: Hesabı Etkinleştir

en: Account List
tr_TR: Hesap Listesi

en: Actions
tr_TR: İşlemler

en: Adapter
tr_TR: Adaptör

en: Add API Key
tr_TR: API Anahtarı Ekle

en: Add Custom Field
tr_TR: Özel Alan Ekle

en: Add Episode
tr_TR: Bölüm Ekle

en: Add Files to Playlist
tr_TR: Çalma Listesine Ekle

en: Add Mount Point
tr_TR: Bağlantı Noktası Ekle

en: Add New GitHub Issue
tr_TR: Yeni GitHub Sorunu

en: Add Playlist
tr_TR: Çalma Listesi Ekle

en: Add Podcast
tr_TR: Podcast Ekle

en: Add Remote Relay
tr_TR: Yönlendirme Ekle

en: Add Role
tr_TR: Yetki Ekle

en: Add Schedule Item
tr_TR: Zamanlanmış Öğe Ekle

en: Add SFTP User
tr_TR: SFTP Kullanıcısı Ekle

en: Add Station
tr_TR: Radyo Ekle

en: Add Storage Location
tr_TR: Depolama Konumu Ekle

en: Add Streamer
tr_TR: DJ Ekle

en: Add User
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Add Web Hook
tr_TR: Web Kancası Ekle

en: Administration
tr_TR: Yönetim

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Configuration
tr_TR: Gelişmiş Yapılandırma

en: Advanced Manual AutoDJ Scheduling Options
tr_TR: Gelişmiş Manuel AutoDJ Zamanlama Seçenekleri

en: Aggregate listener statistics are used to show station reports across the system. IP-based listener statistics are used to view live listener tracking and may be required for royalty reports.
tr_TR: Dinleyici istatistik koleksiyonu sistemdeki radyo raporlarını göstermek için kullanılır. IP tabanlı dinleyici istatistikleri canlı dinleyici izlemesini görüntülemek için kullanılır ve telif hakkı raporları için gerekli olabilir.

en: Album
tr_TR: Albüm

en: Album Art
tr_TR: Albüm Sanatçısı

en: Alert
tr_TR: Uyarı

en: All Days
tr_TR: Tüm Günler

en: All listed domain names should point to this AzuraCast installation. Separate multiple domain names with commas.
tr_TR: Listelenen tüm etki alanı adları bu AzuraCast kurulumuna işaret etmelidir. Birden fazla alan adını virgülle ayırın.

en: All Playlists
tr_TR: Tüm Çalma Listeleri

en: All Podcasts
tr_TR: Tüm Podcastler

en: All Types
tr_TR: Tüm Türler

en: All values in the NowPlaying API response are available for use. Any empty fields are ignored.
tr_TR: NowPlaying API yanıtındaki tüm değerler kullanıma hazırdır. Boş alanlar yoksayılır.

en: Allow Requests from This Playlist
tr_TR: Çalma Listesinde İstekleri Etkinleştir

en: Allow Song Requests
tr_TR: Şarkı İsteklerine İzin Ver

en: Allow Streamers / DJs
tr_TR: DJlere İzin Ver

en: Allowed IP Addresses
tr_TR: İzin Verilen IP Adresleri

en: Always Use HTTPS
tr_TR: Her Zaman HTTPS Kullan

en: An error occurred and your request could not be completed.
tr_TR: Bir hata oluştu ve işleminiz tamamlanamadı.

en: An error occurred while loading the station profile:
tr_TR: Radyo profili yüklenirken bir hata oluştu:

en: An error occurred with the WebDJ socket.
tr_TR: WebDJ bağlantısında bir hata oluştu.

en: Analyze and reprocess the selected media
tr_TR: Müzik dosyalarını analiz et ve yeniden işle

en: Any of the following file types are accepted:
tr_TR: Aşağıdaki dosya türlerinden herhangi biri kabul edilir:

en: Any time a live streamer/DJ connects to the stream
tr_TR: DJ Yayına Bağlandığında

en: Any time a live streamer/DJ disconnects from the stream
tr_TR: DJ Yayından Ayrıldığında

en: Any time the currently playing song changes
tr_TR: Çalan Şarkı Her Değiştiğinde

en: Any time the listener count decreases
tr_TR: Dinleyici Sayısı Azaldığında

en: Any time the listener count increases
tr_TR: Dinleyici Sayısı Arttığında

en: API "Access-Control-Allow-Origin" Header
tr_TR: "Access-Control-Allow-Origin" API Başlığı

en: API Documentation
tr_TR: API Belgeleri

en: API Key Description/Comments
tr_TR: API Anahtarı Açıklaması/Yorumları

en: API Keys
tr_TR: API Anahtarları

en: API Version
tr_TR: API Sürümü

en: Apply for an API key at Last.fm
tr_TR: Last.fm'de bir API anahtarı için başvurun

en: Apply Post-processing to Live Streams
tr_TR: Canlı Yayınlara Ses İşleme Uygula

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Art
tr_TR: Sanat

en: Artist
tr_TR: Sanatçı

en: Artwork
tr_TR: Kapak Resmi

en: Artwork must be a minimum size of 1400 x 1400 pixels and a maximum size of 3000 x 3000 pixels for Apple Podcasts.
tr_TR: Kapak resmi Apple Podcastler için minimum 1400x1400 piksel boyutunda ve maksimum 3000x3000 piksel boyutunda olmalıdır.

en: Attempt to Automatically Retrieve ISRC When Missing
tr_TR: Eksik Olduğunda ISRC'yi Otomatik Olarak Almayı Dene

en: Audio Bitrate (kbps)
tr_TR: Ses Bit Hızı (kbps)

en: Audio Format
tr_TR: Ses Formatı

en: Audio Post-processing Method
tr_TR: Ses İşleme Yöntemi

en: Audio transcoding applications like Liquidsoap use a consistent amount of CPU over time, which gradually drains this available credit. If you regularly see stolen CPU time, you should consider migrating to a VM that has CPU resources dedicated to your instance.
tr_TR: Liquidsoap gibi ses kod dönüştürme uygulamaları zaman içinde tutarlı miktarda CPU kullanır ve bu mevcut işlemleri kademeli olarak boşaltır. Düzenli olarak CPU zamanının fazla kullanımını görüyorsanız size ayrılmış CPU kaynaklarına sahip bir sanal makineye geçiş yapmayı düşünmelisiniz.

en: Audit Log
tr_TR: Denetim Günlüğü

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Auto-Assign Value
tr_TR: Otomatik Atanmış Değer

en: AutoDJ Disabled
tr_TR: AutoDJ Devredışı

en: AutoDJ Format
tr_TR: AutoDJ Biçimi

en: AutoDJ has been disabled for this station. No music will automatically be played when a source is not live.
tr_TR: AutoDJ bu radyoda için devredışı bırakıldı. Canlı yayın olmadığında hiçbir müzik otomatik olarak çalınmaz.

en: AutoDJ Queue
tr_TR: AutoDJ Kuyruğu

en: AutoDJ Queue Length
tr_TR: AutoDJ Kuyruk Uzunluğu

en: AutoDJ Service
tr_TR: AutoDJ Servisi

en: Automatic Backups
tr_TR: Otomatik Yedeklemeler

en: Automatically create new podcast episodes when media is added to a specified playlist.
tr_TR: Belirli bir çalma listesine müzik dosyası eklendiğinde otomatik olarak yeni podcast bölümleri oluşturun.

en: Automatically send a customized message to your Discord server.
tr_TR: Discord sunucunuza otomatik olarak özelleştirilmiş bir mesaj gönderin.

en: Automatically send a message to any URL when your station data changes.
tr_TR: Radyo verileriniz değiştiğinde otomatik olarak herhangi bir URLye mesaj gönderin.

en: Automatically Set from ID3v2 Value
tr_TR: ID3v2 Değerinden Otomatik Olarak Ayarla

en: Available Logs
tr_TR: Mevcut Günlükler

en: Avatar Service
tr_TR: Avatar Servisi

en: Avatars are retrieved based on your e-mail address from the %{ service } service. Click to manage your %{ service } settings.
tr_TR: Avatarlar e-posta adresinize göre %{ service } hizmetinden alınır. %{ service } ayarlarınızı yönetmek için tıklayın.

en: Average Listeners
tr_TR: Ortalama Dinleyiciler

en: Avoid Duplicate Artists/Titles
tr_TR: Yinelenen Sanatçılardan/Şarkı Adlarından Kaçının

en: AzuraCast First-Time Setup
tr_TR: AzuraCast İlk Kurulumu

en: AzuraCast Instance Name
tr_TR: AzuraCast Slogan İsmi

en: AzuraCast ships with a built-in free IP geolocation database. You may prefer to use the MaxMind GeoLite service instead to achieve more accurate results. Using MaxMind GeoLite requires a license key, but once the key is provided, we will automatically keep the database updated.
tr_TR: AzuraCast yerleşik bir ücretsiz IP konum belirleme veritabanıyla birlikte gelir. Daha doğru sonuçlar elde etmek için MaxMind GeoLite hizmetini kullanmayı tercih edebilirsiniz. MaxMind GeoLite kullanmak bir lisans anahtarı gerektirir ancak anahtar sağlandıktan sonra veritabanını otomatik olarak güncel tutacağız.

en: AzuraCast Update Checks
tr_TR: AzuraCast Güncelleme Kontrolleri

en: AzuraCast User
tr_TR: AzuraCast Kullanıcısı

en: AzuraCast uses a role-based access control system. Roles are given permissions to certain sections of the site, then users are assigned into those roles.
tr_TR: AzuraCast yetki tabanlı bir erişim kontrol sistemi kullanır. Yetkilerle sitenin belirli bölümlerine izin verilir ve ardından kullanıcılar bu yetkilere atanır.

en: AzuraCast will scan the uploaded file for matches in this station's music library. Media should already be uploaded before running this step. You can re-run this tool as many times as needed.
tr_TR: AzuraCast yüklenen dosyayı bu istasyonun müzik kitaplığındaki eşleşmelere karşı tarar. Bu adımı çalıştırmadan önce medya zaten yüklenmiş olmalıdır. Bu aracı gerektiği kadar tekrar çalıştırabilirsiniz.

en: AzuraRelay is a standalone service that connects to your AzuraCast instance, automatically relays your stations via its own server, then reports the listener details back to your main instance. This page shows all currently connected instances.
tr_TR: AzuraRelay, AzuraCast örneğinize bağlanan, istasyonlarınızı kendi sunucusu aracılığıyla otomatik olarak aktaran ve ardından dinleyici ayrıntılarını ana örneğinize raporlayan bağımsız bir hizmettir. Bu sayfa şu anda bağlı olan tüm örnekleri gösterir.

en: Back
tr_TR: Geri

en: Backing up your installation is strongly recommended before any update.
tr_TR: Herhangi bir güncellemeden önce kurulumunuzu yedeklemeniz önemle tavsiye edilir.

en: Backup
tr_TR: Yedek

en: Backup Format
tr_TR: Yedekleme Formatı

en: Backups
tr_TR: Yedekleme

en: Balanced
tr_TR: Dengeli

en: Banned Countries
tr_TR: Yasaklanan Ülkeler

en: Banned IP Addresses
tr_TR: Yasaklanmış IP Adresleri

en: Banned User Agents
tr_TR: Yasaklanmış Tarayıcılar

en: Base Station Directory
tr_TR: Radyo Temel Dizini

en: Base Theme for Public Pages
tr_TR: Site Teması

en: Basic Info
tr_TR: Temel Bilgiler

en: Basic Information
tr_TR: Temel Bilgiler

en: Best Performing Songs
tr_TR: En İyi Performanslı Şarkılar

en: Bit Rate
tr_TR: Bitrate

en: Bot Token
tr_TR: Bot Bilgisi

en: Branding
tr_TR: Marka

en: Branding Settings
tr_TR: Marka Ayarları

en: Broadcast AutoDJ to Remote Station
tr_TR: Uzak Radyoya AutoDJ Yayını

en: Broadcasting
tr_TR: Yayın Yönetimi

en: Broadcasting Service
tr_TR: Yayın Sunucusu

en: Broadcasts
tr_TR: DJ Yönetimi

en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

en: Browser Icon
tr_TR: Tarayıcı Simgesi

en: Browsers
tr_TR: Tarayıcılar

en: Bucket Name
tr_TR: Kova Adı

en: Bulk Media Import/Export
tr_TR: Toplu Müzik Dosyası İçe/Dışa Aktarma

en: By default, radio stations broadcast on their own ports (i.e. 8000). If you're using a service like CloudFlare or accessing your radio station by SSL, you should enable this feature, which routes all radio through the web ports (80 and 443).
tr_TR: Varsayılan olarak radyo istasyonları kendi bağlantı noktalarında (örnek: 8000) yayın yapar. CloudFlare gibi bir servis kullanıyorsanız veya radyo istasyonunuza SSL ile erişiyorsanız, tüm radyoları web bağlantı noktalarından (80 ve 443) yönlendiren bu özelliği etkinleştirmelisiniz.

en: Cached
tr_TR: Önbelleğe Alınmış

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Password
tr_TR: Şifreyi Değiştir

en: Changes
tr_TR: Değişiklikler

en: Changes saved.
tr_TR: Değişiklikler Kaydedildi.

en: Character Set Encoding
tr_TR: Kodlama Karakter Seti

en: Chat ID
tr_TR: Sohbet ID

en: Check for Updates
tr_TR: Güncellemeleri Kontrol Et

en: Check this box to apply post-processing to all audio, including live streams. Uncheck this box to only apply post-processing to the AutoDJ.
tr_TR: Canlı yayınlar dahil tüm seslere işlem uygulamak için bu kutuyu işaretleyin. Yalnızca AutoDJ'e işlem uygulamak için bu kutunun işaretini kaldırın.

en: Check Web Services for Album Art for "Now Playing" Tracks
tr_TR: "Şimdi Çalan" Parçalar için Albüm Resmi için Web Hizmetlerini Kontrol Edin

en: Check Web Services for Album Art When Uploading Media
tr_TR: Müzik Dosyası Yüklerken Albüm Resmi için Web Hizmetlerini Kontrol Edin

en: Choose a method to use when transitioning from one song to another. Smart Mode considers the volume of the two tracks when fading for a smoother effect, but requires more CPU resources.
tr_TR: Bir şarkıdan diğerine geçiş yaparken kullanılacak bir yöntemi belirleyin.  Akıllı Mod daha yumuşak bir efekt ile geçişi yaparken iki parçanın sesini dikkate alır ancak daha fazla CPU kaynağı gerektirir.

en: Choose a name for this webhook that will help you distinguish it from others. This will only be shown on the administration page.
tr_TR: Bu entegrasyonu diğerlerinden ayırmanıza yardımcı olacak bir isim seçin. Bu sadece yönetim sayfasında gösterilecektir.

en: Choose a new password for your account.
tr_TR: Hesabınız için yeni bir şifre giriniz.

en: City
tr_TR: Şehir

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear All Message Queues
tr_TR: Mesaj Kuyruğunu Temizle

en: Clear All Pending Requests?
tr_TR: Bekleyen tüm istekler silinsin mi?

en: Clear Artwork
tr_TR: Kapak Resmini Temizle

en: Clear Cache
tr_TR: Önbelleği Temizle

en: Clear File
tr_TR: Dosyayı Temizle

en: Clear Filters
tr_TR: Filtreleri Temizle

en: Clear Image
tr_TR: Resmi Temizle

en: Clear List
tr_TR: Listeyi temizle

en: Clear Media
tr_TR: Müzik Dosyasını Temizle

en: Clear Pending Requests
tr_TR: Bekleyen İstekleri Temizle

en: Clear Queue
tr_TR: Kuyruğu Temizle

en: Clear Upcoming Song Queue
tr_TR: Yaklaşan Şarkı Sırasını Temizle

en: Clear Upcoming Song Queue?
tr_TR: Yaklaşan şarkı kuyruğu temizlensin mi?

en: Clearing the application cache may log you out of your session.
tr_TR: Uygulama önbelleğini temizlemek oturumunuzdan çıkmanıza neden olabilir.

en: Click "Generate new license key".
tr_TR: "Yeni lisans anahtarı oluştur"u tıklayın.

en: Click the button below to generate a CSV file with all of this station's media. You can make any necessary changes, and then import the file using the file picker on the right.
tr_TR: Bu radyonun tüm müzik dosyalarıyla bir CSV dosyası oluşturmak için aşağıdaki düğmeyi tıklayın. Gerekli değişiklikleri yapabilir ve ardından sağdaki dosya seçiciyi kullanarak dosyayı içe aktarabilirsiniz.

en: Client
tr_TR: İstemci

en: Clients
tr_TR: İstemciler

en: Clone
tr_TR: Kopyalama

en: Clone Station
tr_TR: Radyo Kopyalama

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Code from Authenticator App
tr_TR: Authenticator Uygulaması Kodu

en: Collect aggregate listener statistics and IP-based listener statistics
tr_TR: Toplu dinleyici istatistiklerini ve IP tabanlı dinleyici istatistiklerini toplayın

en: Comments
tr_TR: Açıklamalar

en: Complete the setup process by providing some information about your broadcast environment. These settings can be changed later from the administration panel.
tr_TR: Yayın ortamınız hakkında biraz bilgi vererek kurulum işlemini tamamlayın. Bu ayarları daha sonra yönetim panelinden değiştirilebilir.

en: Configure
tr_TR: Yapılandırma

en: Configure Backups
tr_TR: Yedeklemeyi Yapılandır

en: Confirm New Password
tr_TR: Yeni Şifreyi Doğrula

en: Connected AzuraRelays
tr_TR: AzuraRelays Bağlantısı

en: Connection Information
tr_TR: Bağlantı Bilgileri

en: Contains explicit content
tr_TR: Yetişkinlere yönelik içerik vardır

en: Continue the setup process by creating your first radio station below. You can edit any of these details later.
tr_TR: İlk radyonuzu aşağıdan oluşturarak kurulum işlemine devam edin. Bu ayrıntılardan herhangi birini daha sonra düzenleyebilirsiniz.

en: Continuous Play
tr_TR: Çalmaya Devam Et

en: Control how this playlist is handled by the AutoDJ software.
tr_TR: Bu çalma listesinin AutoDJ yazılımı tarafından nasıl işlendiğini ayarlayabilirsiniz.

en: Copies older than the specified number of days will automatically be deleted. Set to zero to disable automatic deletion.
tr_TR: Belirtilen gün sayısından daha eski kopyalar otomatik olarak silinir. Otomatik silmeyi devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın.

en: Copy associated media and folders.
tr_TR: İlişkili medya ve klasörleri kopyalayın.

en: Copy scheduled playback times.
tr_TR: Planlanmış oynatma zamanlarını kopyalayın.

en: Copy to Clipboard
tr_TR: Panoya Kopyala

en: Copy to New Station
tr_TR: Yeni Radyoya Kopyala

en: Could not upload file.
tr_TR: Dosya yüklenemedi.

en: Countries
tr_TR: Ülkeler

en: Country
tr_TR: Ülke

en: CPU Load
tr_TR: CPU Yükü

en: CPU Stats Help
tr_TR: CPU İstatistikleri Yardımı

en: Create a New Radio Station
tr_TR: Yeni Bir Radyo Oluştur

en: Create Account
tr_TR: Hesap Oluştur

en: Create an account on the MaxMind developer site.
tr_TR: MaxMind geliştirici sitesinde bir hesap oluşturun.

en: Create and Continue
tr_TR: Oluştur ve Devam Et

en: Create custom fields to store extra metadata about each media file uploaded to your station libraries.
tr_TR: Radyo müzik dosyalarına yüklenen her müzik dosyası hakkında fazladan meta verisi depolamak için özel alanlar oluşturun.

en: Create Directory
tr_TR: Dizin Oluştur

en: Create New Key
tr_TR: Yeni Anahtar Oluştur

en: Create podcast episodes independent of your station's media collection.
tr_TR: Radyonuzun müzik dosyalarından bağımsız olarak podcast bölümleri oluşturun.

en: Create Station
tr_TR: Radyo Oluştur

en: Crossfade Duration (Seconds)
tr_TR: Crossfade Süresi (saniye)

en: Crossfade Method
tr_TR: Crossfade Seçenekleri

en: Cue
tr_TR: Bağla

en: Current Configuration File
tr_TR: Geçerli Yapılandırma Dosyası

en: Current Custom Fallback File
tr_TR: Mevcut Özel Geri Dönüş Dosyası

en: Current Installed Version
tr_TR: Kurulmuş Mevcut Sürüm

en: Current Intro File
tr_TR: Mevcut Karşılama Müziği

en: Current Password
tr_TR: Şimdiki Şifre

en: Current Podcast Media
tr_TR: Mevcut Podcast Medyası

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom API Base URL
tr_TR: Özel API Temel URLsi

en: Custom Branding
tr_TR: Marka Yönetimi

en: Custom Configuration
tr_TR: Özel Yapılandırma

en: Custom CSS for Internal Pages
tr_TR: Dahili Sayfalar İçin Özelleştirilmiş CSS

en: Custom CSS for Public Pages
tr_TR: Genel Sayfalar İçin Özelleştirilmiş CSS

en: Custom Cues: Cue-In Point (seconds)
tr_TR: Custom Cue: Giriş Noktası (saniye)

en: Custom Cues: Cue-Out Point (seconds)
tr_TR: Custom Cues: Çıkış Noktası (saniye)

en: Custom Fading: Fade-In Time (seconds)
tr_TR: Custom Fading: Solma Zamanı (saniye)

en: Custom Fading: Fade-Out Time (seconds)
tr_TR: Custom Fading: Solma Zamanı (saniye)

en: Custom Fallback File
tr_TR: Özel Geri Dönüş Dosyası

en: Custom Fields
tr_TR: Özelleştirme

en: Custom Frontend Configuration
tr_TR: Özelleştirilmiş Sunucu Ayarları

en: Custom HTML for Public Pages
tr_TR: Genel Sayfalar İçin Özelleştirilmiş HTML

en: Custom JS for Public Pages
tr_TR: Genel Sayfalar İçin Özelleştirilmiş JS

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Customize Administrator Password
tr_TR: Yayın Yönetici Şifresi

en: Customize AzuraCast Settings
tr_TR: AzuraCast Ayarlarını Özelleştir

en: Customize Broadcasting Port
tr_TR: Yayın Portu

en: Customize Copy
tr_TR: Kopyayı Özelleştir

en: Customize DJ/Streamer Mount Point
tr_TR: DJ Bağlantı Noktası

en: Customize DJ/Streamer Port
tr_TR: DJ Portu

en: Customize Internal Request Processing Port
tr_TR: İstek Portu

en: Customize Source Password
tr_TR: Yayın Şifresi

en: Customize the number of songs that will appear in the "Song History" section for this station and in all public APIs.
tr_TR: Bu istasyon için "Şarkı Geçmişi" bölümünde ve tüm ortak API'lerde görünecek şarkı sayısını belirtin.

en: Customize this setting to ensure you get the correct IP address for remote users. Only change this setting if you use a reverse proxy, either within Docker or a third-party service like CloudFlare.
tr_TR: Ziyaretçilerin doğru IP adresini aldığınızdan emin olmak için bu ayarı özelleştirin. Bu ayarı yalnızca Docker'da veya CloudFlare gibi bir üçüncü taraf hizmetinde ters proxy kullanıyorsanız değiştirin.

en: Dark
tr_TR: Koyu Tema

en: Dashboard
tr_TR: Anasayfa

en: Date Played
tr_TR: Oynatılan Tarih

en: Date Requested
tr_TR: Talep Edilen Tarih

en: Date/Time
tr_TR: Tarih/Saat

en: Date/Time (Browser)
tr_TR: Tarih/Saat (Tarayıcı)

en: Date/Time (Station)
tr_TR: Tarih/Saat (Radyo)

en: Days of Playback History to Keep
tr_TR: Çalma Geçmişini Saklama

en: Deactivate Streamer on Disconnect (Seconds)
tr_TR: DJ Bağlantısı Kesmede Devredışı Bırakma Süresi (saniye)

en: Default Album Art
tr_TR: Varsayılan Albüm Kapağı

en: Default Album Art URL
tr_TR: Varsayılan Albüm Kapağı URLsi

en: Default Avatar URL
tr_TR: Varsayılan Avatar URLsi

en: Default Mount
tr_TR: Varsayılan Bağlantı Noktası

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete %{ num } media files?
tr_TR: %{ num } adet müzik dosyası silinsin mi?

en: Delete Album Art
tr_TR: Albüm Kapağını Sil

en: Delete API Key?
tr_TR: API Anahtarı Silinsin Mi?

en: Delete Backup?
tr_TR: Yedek Silinsin Mi?

en: Delete Broadcast?
tr_TR: Canlı yayın silinsin mi?

en: Delete Custom Field?
tr_TR: Özel alan silinsin mi?

en: Delete Episode?
tr_TR: Bölüm silinsin mi?

en: Delete Mount Point?
tr_TR: Bağlantı Noktası Silinsin mi?

en: Delete Playlist?
tr_TR: Çalma listesi silinsin mi?

en: Delete Podcast?
tr_TR: Podcast silinsin mi?

en: Delete Queue Item?
tr_TR: Sıradaki öğe silinsin mi?

en: Delete Record?
tr_TR: Kayıt Silinsin Mi?

en: Delete Remote Relay?
tr_TR: Yönlendirme silinsin mi?

en: Delete Request?
tr_TR: İstek silinsin mi?

en: Delete Role?
tr_TR: Yetki silinsin mi?

en: Delete SFTP User?
tr_TR: SFTP kullanıcısı silinsin mi?

en: Delete Station?
tr_TR: Radyo Silinsin Mi?

en: Delete Storage Location?
tr_TR: Depolama yeri silinsin mi?

en: Delete Streamer?
tr_TR: DJ silinsin mi?

en: Delete User?
tr_TR: Kullanıcı Silinsin Mi?

en: Delete Web Hook?
tr_TR: Web kancası silinsin mi?

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Directory
tr_TR: Klasör

en: Directory Name
tr_TR: Dizin İsmi

en: Disable
tr_TR: Devredışı

en: Disable Crossfading
tr_TR: Kapat

en: Disable Optimizations
tr_TR: Optimizasyonları Devre Dışı Bırak

en: Disable Two-Factor
tr_TR: İki Faktörlü Doğrulamayı Devredışı Bırak

en: Disable two-factor authentication?
tr_TR: İki faktörlü kimlik doğrulama devre dışı bırakılsın mı?

en: Disabled
tr_TR: Kapalı

en: Disconnect Streamer
tr_TR: DJ Bağlantısını Kes

en: Discord Web Hook URL
tr_TR: Discord Web Kanca URLsi

en: Discord Webhook
tr_TR: Discord Web Kancası

en: Disk caching makes a system much faster and more responsive in general. It does not take memory away from applications in any way since it will automatically be released by the operating system when needed.
tr_TR: Disk önbelleğe alma bir sistemi genel olarak çok daha hızlı ve daha duyarlı hale getirir. Gerektiğinde işletim sistemi tarafından otomatik olarak serbest bırakılacağı için hiçbir şekilde uygulamalardan hafızayı almaz.

en: Disk Space
tr_TR: Disk Alanı

en: Display Name
tr_TR: Ekran Adı

en: DJ/Streamer Buffer Time (Seconds)
tr_TR: DJ Arabellek Zamanı (saniye)

en: Do not collect any listener analytics
tr_TR: Herhangi bir dinleyici istatistiği toplamayın

en: Do not use an AutoDJ service.
tr_TR: AutoDJ hizmeti kullanmayın.

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Donate to support AzuraCast!
tr_TR: Bizi desteklemek için bağış yapın!

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download CSV
tr_TR: CSV İndir

en: Download M3U
tr_TR: M3U İndir

en: Download PLS
tr_TR: PLS İndir

en: Download the appropriate binary from the Stereo Tool downloads page:
tr_TR: Uygun ikili dosyayı Stereo Aracı indirme sayfasından indirin:

en: Download the Linux x64 binary from the Shoutcast Radio Manager:
tr_TR: Shoutcast Radio Manager sitesinden Linux x64 dosyasını indirin:

en: Drag file(s) here to upload or
tr_TR: Dosya yüklemek için buraya sürükleyin veya

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Duplicate Playlist
tr_TR: Çalma Listesini Kopyala

en: Duplicate Prevention Time Range (Minutes)
tr_TR: Yinelenen Önleme Süresi Aralığı (Dakika)

en: Duplicate Songs
tr_TR: Yinelenen Şarkılar

en: E-Mail
tr_TR: E-Posta

en: E-mail Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: E-mail addresses can be separated by commas.
tr_TR: E-posta adresleri virgülle ayrılabilir.

en: E-mail Delivery Service
tr_TR: E-posta İletim Raporu Hizmeti

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Liquidsoap Configuration
tr_TR: Liquidsoap Yapılandırmasını Düzenle

en: Edit Media
tr_TR: Müzik Dosyası Düzenle

en: Edit Profile
tr_TR: Profili Düzenle

en: Edit Station Profile
tr_TR: Radyo Profili Düzenleme

en: Embed Code
tr_TR: Ekleme Kodu

en: Embed Widgets
tr_TR: Widget Ekleme

en: Enable
tr_TR: Etkin

en: Enable Advanced Features
tr_TR: Gelişmiş Özellikleri Etkinleştir

en: Enable AutoDJ
tr_TR: AutoDJ kullan

en: Enable Broadcasting
tr_TR: Yayını Etkinleştir

en: Enable certain advanced features in the web interface, including advanced playlist configuration, station port assignment, changing base media directories and other functionality that should only be used by users who are comfortable with advanced functionality.
tr_TR: Gelişmiş çalma listesi yapılandırması, istasyon bağlantı noktası ataması, temel ortam dizinlerini değiştirme ve yalnızca gelişmiş işlevlerden memnun olan kullanıcılar tarafından kullanılması gereken diğer işlevler dahil olmak üzere web arayüzündeki bazı gelişmiş özellikleri etkinleştirin.

en: Enable Downloads on On-Demand Page
tr_TR: İsteğe Bağlı İndirmeleri Etkinleştir

en: Enable listeners to request a song for play on your station. Only songs that are already in your playlists are requestable.
tr_TR: Dinleyicilerin yalnızca çalma listelerinde bulunan şarkıları indirmeleri için bu seçeceği etkinleştirebilirsiniz.

en: Enable Mail Delivery
tr_TR: E-Posta İletim Raporunu Etkinleştir

en: Enable On-Demand Streaming
tr_TR: İsteğe Bağlı Canlı Yayını Etkinleştir

en: Enable Public Pages
tr_TR: Genel Sayfaları Etkinleştir

en: Enable this setting to prevent metadata from being sent to the AutoDJ for files in this playlist. This is useful if the playlist contains jingles or bumpers.
tr_TR: Bu çalma listesinde bulunan müziklerin meta verilerini dinleyicilerden gizlemek için etkinleştirebilirsiniz. Çalma listesinde Jingle veya Bumpers varsa işinize yarayacak bir özelliktir.

en: Enable to advertise this mount point on "Yellow Pages" public radio directories.
tr_TR: Radyoyu "Yellow Pages" dizininde yayınlamak istiyorsanız etkinleştirmelisiniz.

en: Enable to advertise this relay on "Yellow Pages" public radio directories.
tr_TR: Radyoyu "Yellow Pages" dizininde yayınlamak istiyorsanız etkinleştirmelisiniz.

en: Enable to allow listeners to select this relay on this station's public pages.
tr_TR: Dinleyicilerin bu radyonun genel sayfalarında bu yönlendirmeyi seçmelerine izin vermek için etkinleştirin.

en: Enable to allow this account to log in and stream.
tr_TR: Bu hesabın oturum açmasına ve yayın yapmasına izin vermek için etkinleştirin.

en: Enable to have AzuraCast automatically run nightly backups at the time specified.
tr_TR: AzuraCast her gece belirtilen saatte otomatik olarak yedekleme yapmasını etkinleştirin.

en: Enable Two-Factor
tr_TR: İki Faktörlü Doğrulamayı Etkinleştir

en: Enable Two-Factor Authentication
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Açık

en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: End Time
tr_TR: Bitiş Zamanı

en: Endpoint
tr_TR: Uç Noktası

en: Enforce Schedule Times
tr_TR: Program Zamanlarını Zorla

en: Enter the current code provided by your authenticator app to verify that it's working correctly.
tr_TR: Doğru çalıştığını doğrulamak için doğrulayıcı uygulamanız tarafından sağlanan geçerli kodu girin.

en: Enter the full URL of another stream to relay its broadcast through this mount point.
tr_TR: Yönlendirilmek üzere uzak sunucu URLsini belirtin.

en: Enter your e-mail address to receive updates about your certificate.
tr_TR: Sertifikanızla ilgili güncelleştirmeleri almak için e-posta adresinizi girin.

en: Enter your password
tr_TR: Şifrenizi Girin

en: Episode
tr_TR: Bölüm

en: Episodes
tr_TR: Bölümler

en: Example: if the remote radio URL is http://station.example.com:8000/radio.mp3, enter "http://station.example.com:8000".
tr_TR: Örnek: Uzak radyo URLsi http://station.example.com:8000/radio.mp3, ise "http://station.example.com:8000" girin.

en: Exclude Media from Backup
tr_TR: Yedeklemeye Müzik Dosyalarını Dahil Etme

en: Excluding media from automated backups will save space, but you should make sure to back up your media elsewhere. Note that only locally stored media will be backed up.
tr_TR: Medyayı otomatik yedeklemelerin dışında bırakmak yerden tasarruf sağlar. Ancak medyanızı başka bir yerde yedeklediğinizden emin olmalısınız. Yalnızca yerel olarak depolanan medyanın yedekleneceğini unutmayın.

en: Expected to Play at
tr_TR: Oynanması Bekleniyor

en: Explicit
tr_TR: Açık

en: Export %{format}
tr_TR: Dışa Aktar %{format}

en: Export Media to CSV
tr_TR: Müzik Dosyasını CSV'ye Aktar

en: Field Name
tr_TR: Alan Adı

en: File Name
tr_TR: Dosya Adı

en: Files marked for reprocessing:
tr_TR: Tekrar işlenecek dosyalar:

en: Files moved:
tr_TR: Dosyalar taşındı:

en: Files played immediately:
tr_TR: Hemen oynatılan dosyalar:

en: Files queued for playback:
tr_TR: Çalınmak üzere sıraya alınmış müzik dosyaları:

en: Files removed:
tr_TR: Silinen Dosyalar:

en: First Connected
tr_TR: Birinci Bağlantı

en: Footer Text
tr_TR: Alt Bilgi Metni

en: For local filesystems, this is the base path of the directory. For remote filesystems, this is the folder prefix.
tr_TR: Bu yerel dosya sistemleri için dizinin temel yoludur. Bu uzak dosya sistemleri için klasör önekidir.

en: For most cases, use the default UTF-8 encoding. The older ISO-8859-1 encoding can be used if accepting connections from Shoutcast 1 DJs or using other legacy software.
tr_TR: Çoğu durumda varsayılan UTF-8 kodlamasını kullanın. Eski yazılım kullanılıyorsa ISO-8859-1 kodlaması kullanılabilir.

en: for selected period
tr_TR: seçilen dönem için

en: For some clients, use port:
tr_TR: DJ Bağlantı Portu:

en: Forgot your password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From your smartphone, scan the code to the right using an authentication app of your choice (FreeOTP, Authy, etc).
tr_TR: Akıllı telefonunuzdan seçtiğiniz bir doğrulayıcı uygulamayı (FreeOTP, Authy, vb.) kullanarak sağdaki kodu tarayın.

en: Full Volume
tr_TR: Full Ses

en: General Rotation
tr_TR: Genel Oynatma

en: Generate Report
tr_TR: Rapor Oluştur

en: Generic Web Hook
tr_TR: Genel Web Kancası

en: Generic Web Hooks
tr_TR: Genel Web Kancaları

en: Genre
tr_TR: Tür

en: GeoLite is not currently installed on this installation.
tr_TR: GeoLite henüz kurulmamıştır.

en: GeoLite version "%{ version }" is currently installed.
tr_TR: GeoLite "%{ version }" versiyonu kuruludur.

en: Get Next Song
tr_TR: Sonraki Şarkıyı Al

en: Get Now Playing
tr_TR: Şimdi Oynat

en: Global Permissions
tr_TR: Global İzinler

en: Google Analytics V4 Integration
tr_TR: Google Analytics V4 Entegrasyonu

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hide Album Art on Public Pages
tr_TR: Genel Sayfalarda Albüm Kapağını Gizle

en: Hide AzuraCast Branding on Public Pages
tr_TR: AzuraCast Markasını Gizle

en: Hide Charts
tr_TR: Grafikleri Gizle

en: Hide Metadata from Listeners ("Jingle Mode")
tr_TR: Meta Verilerini Gizle ("Jingle Mode")

en: High I/O Wait can indicate a bottleneck with the server's hard disk, a potentially failing hard disk, or heavy load on the hard disk.
tr_TR: Yüksek G/Ç Bekleme sunucunun sabit diskinde bir darboğaz olduğunu potansiyel olarak arızalı bir sabit diski veya sabit diskte ağır yük olduğunu gösterebilir.

en: Higher weight playlists are played more frequently compared to other lower-weight playlists.
tr_TR: Yüksek önceliğe sahip çalma listeleri daha sık çalınır.

en: History
tr_TR: Geçmiş

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Homepage Redirect URL
tr_TR: Anasayfa Yönlendirme URLsi

en: Hour
tr_TR: Saat

en: Icecast Clients
tr_TR: IceCast Bilgileri

en: Identifier
tr_TR: Tanımlayıcı

en: If a song has no album art, this URL will be listed instead. Leave blank to use the standard placeholder art.
tr_TR: Bir şarkının albüm kapağı yoksa burada URLsi yazılan resim görünecektir. Varsayılan albüm kapağı için boş bırakın.

en: If a visitor is not signed in and visits the AzuraCast homepage, you can automatically redirect them to the URL specified here. Leave blank to redirect them to the login screen by default.
tr_TR: Bir ziyaretçi oturum açmamışsa ve AzuraCast anasayfasını ziyaret ediyorsa onları otomatik olarak burada belirtilen URLye yönlendirebilirsiniz. Varsayılan olarak giriş ekranına yönlendirmek için boş bırakın.

en: If disabled, the playlist will not be included in radio playback, but can still be managed.
tr_TR: "HAYIR" olarak ayarlanırsa AutoDJ müzik çalamaz.

en: If disabled, the station will not broadcast or shuffle its AutoDJ.
tr_TR: Devre dışı bırakılırsa radyonuz çalmaz ve AutoDJ veya DJler yayın yapamazlar.

en: If enabled, a download button will also be present on the public "On-Demand" page.
tr_TR: Etkinleştirilirse, genel "İsteğe Bağlı Canlı Yayın" sayfasında bir indirme düğmesi de bulunacaktır.

en: If enabled, AzuraCast will automatically record any live broadcasts made to this station to per-broadcast recordings.
tr_TR: Etkinleştirilirse, AzuraCast bu istasyona yapılan tüm canlı yayınları yayın başına kayıtlara otomatik olarak kaydeder.

en: If enabled, AzuraCast will connect to the MusicBrainz database to attempt to find an ISRC for any files where one is missing. Disabling this may improve performance.
tr_TR: Etkinleştirilirse, AzuraCast eksik olan tüm dosyalar için bir ISRC bulmaya çalışmak üzere MusicBrainz veritabanına bağlanacaktır. Bunu devre dışı bırakmak performansı artırabilir.

en: If enabled, music from playlists with on-demand streaming enabled will be available to stream via a specialized public page.
tr_TR: Etkinleştirilirse, isteğe bağlı akışın etkinleştirildiği çalma listelerinden müzik özel bir genel sayfa aracılığıyla akış için kullanılabilir olacaktır.

en: If enabled, streamers (or DJs) will be able to connect directly to your stream and broadcast live music that interrupts the AutoDJ stream.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde DJler doğrudan yayına bağlanabilir ve AutoDJ yayını kesilerek canlı müzik yayınlanır.

en: If enabled, the AutoDJ on this installation will automatically play music to this mount point.
tr_TR: Etkinleştirilse bu kurulumdaki AutoDJ otomatik olarak uzak radyo bağlama noktasına müzik çalacaktır.

en: If enabled, the AutoDJ will automatically play music to this mount point.
tr_TR: AutoDJ kullanmak için burayı etkinleştirmelisiniz.

en: If enabled, this streamer will only be able to connect during their scheduled broadcast times.
tr_TR: Etkinleştirilirse bu DJ yalnızca planlanan yayın sürelerinde bağlantı kurabilir.

en: If requests are enabled for your station, users will be able to request media that is on this playlist.
tr_TR: Radyodaki çalan müzikleri kullanıcıların erişimine açmak için burayı etkinleştirebilirsiniz.

en: If requests are enabled, this specifies the minimum delay (in minutes) between a request being submitted and being played. If set to zero, a minor delay of 15 seconds is applied to prevent request floods.
tr_TR: İstekler etkinleştirilirse, bir isteğin gönderilmesi ve oynatılması arasındaki minimum gecikmeyi (dakika olarak) belirtir. Sıfıra ayarlanırsa istek taşmalarını önlemek için 15 saniyelik küçük bir gecikme uygulanır.

en: If selected, album art will not display on public-facing radio pages.
tr_TR: Genel sayfalarda albüm kapak resmini gizlemek için etkinleştirin.

en: If selected, this will remove the AzuraCast branding from public-facing pages.
tr_TR: AzuraCast markasını genel sayfa ve giriş ekranından gizlemek için etkinleştirin.

en: If the end time is before the start time, the playlist will play overnight.
tr_TR: Bitiş saati başlangıç ​​saatinden önce ise çalma listesi gecede oynatılır.

en: If the end time is before the start time, the schedule entry will continue overnight.
tr_TR: Bitiş zamanı başlangıç zamanından önce ise program girişi gece de devam edecektir.

en: If the mountpoint (i.e. /radio.mp3) or Shoutcast SID (i.e. 2) you broadcast to is different from the stream URL, specify the source mount point here.
tr_TR: Radyo bağlantı noktası (Örnek: /radio.mp3) veya Shoutcast SID (Örnek: 2) yayın URLsinden farklıysa kaynak bağlantı noktasını burada belirtin.

en: If the port you broadcast to is different from the stream URL, specify the source port here.
tr_TR: Yayın yaptığınız bağlantı noktası yayın URLsinden farklıysa kaynak bağlantı noktasını burada belirtin.

en: If this mount is the default, it will be played on the radio preview and the public radio page in this system.
tr_TR: Bu bağlantı noktası varsayılan ise radyo önizlemesinde ve bu sistemdeki genel radyo sayfasında oynatılacaktır.

en: If this mount point is not playing audio, listeners will automatically be redirected to this mount point. The default is /error.mp3, a repeating error message.
tr_TR: Bu bağlantı noktası ses çalmadığında dinleyiciler otomatik olarak buraya yönlendirilecektir. Varsayılan hata sesi /error.mp3 tekrarlanarak çalınacaktır.

en: If this setting is set to "Yes", the browser URL will be used instead of the base URL when it's available. Set to "No" to always use the base URL.
tr_TR: Bu ayar "Evet" olarak ayarlanmışsa kullanılabilir olduğunda temel URL yerine tarayıcı URLsi kullanılacaktır. Her zaman temel URLyi kullanmak için "Hayır" olarak ayarlayın.

en: If this station has on-demand streaming and downloading enabled, only songs that are in playlists with this setting enabled will be visible.
tr_TR: Bu istasyonda isteğe bağlı akış ve indirme etkinleştirilmişse yalnızca bu ayarın etkin olduğu çalma listelerindeki şarkılar görünür.

en: If you are broadcasting using AutoDJ, enter the source password here.
tr_TR: AutoDJ kullanarak yayın yapıyorsanız şifreyi buraya girin.

en: If you are broadcasting using AutoDJ, enter the source username here. This may be blank.
tr_TR: AutoDJ kullanarak yayın yapıyorsanız kullanıcı adını buraya girin veya boş bırakın.

en: If you're experiencing a bug or error, you can submit a GitHub issue using the link below.
tr_TR: Bir bug veya hata yaşıyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanarak GitHub sorunu gönderebilirsiniz.

en: If your installation is constrained by CPU or memory, you can change this setting to tune the resources used by Liquidsoap.
tr_TR: Kurulumunuz CPU veya bellek tarafından kısıtlıysa Liquidsoap tarafından kullanılan kaynakları ayarlamak için bu ayarı değiştirebilirsiniz.

en: If your Mastodon username is "@test@example.com", enter "example.com".
tr_TR: Mastodon kullanıcı adınız "@test@example.com" ise "example.com" yazın.

en: If your stream is set to advertise to YP directories above, you must specify an authorization hash. You can manage these on the Shoutcast web site.
tr_TR: Yayınınız yukarıdaki YP dizinlerine reklam verecek şekilde ayarlanmışsa bir yetkilendirme anahtarı belirtmeniz gerekir. Bunları Shoutcast web sitesinden yönetebilirsiniz.

en: If your streaming software requires a specific mount point path, specify it here. Otherwise, use the default.
tr_TR: Canlı yayın yazılımınız belirli bir bağlantı noktası yolu gerektiriyorsa burada belirtin. Aksi takdirde varsayılanı kullanın.

en: If your web hook requires HTTP basic authentication, provide the password here.
tr_TR: Web Kancası HTTP temel kimlik doğrulaması gerektiriyorsa şifre belirtin.

en: If your web hook requires HTTP basic authentication, provide the username here.
tr_TR: Web Kancası HTTP temel kimlik doğrulaması gerektiriyorsa kullanıcı adını belirtin.

en: Import Changes from CSV
tr_TR: Değişiklikleri CSV'den İçe Aktar

en: Import from PLS/M3U
tr_TR: PLS/M3U'dan İçeri Aktar

en: Import Results
tr_TR: Sonuçları İçe Aktar

en: Important: copy the key below before continuing!
tr_TR: Önemli: Devam etmeden önce aşağıdaki anahtarı kopyalayın!

en: In order to install Shoutcast:
tr_TR: Shoutcast'i yüklemek için:

en: In order to install Stereo Tool:
tr_TR: Stereo Aracını kurmak için:

en: In order to process quickly, web hooks have a short timeout, so the responding service should be optimized to handle the request in under 2 seconds.
tr_TR: Hızlı bir şekilde işlemek için web kancalarının kısa bir zaman aşımı vardır. Bu nedenle yanıt veren hizmet isteği 2 saniyeden daha kısa sürede ele alacak şekilde optimize edilmelidir.

en: Include in On-Demand Player
tr_TR: İsteğe Bağlı Oynatıcıya Dahil Et

en: Indefinitely
tr_TR: Süresiz

en: Indicates the presence of explicit content (explicit language or adult content). Apple Podcasts displays an Explicit parental advisory graphic for your episode if turned on. Episodes containing explicit material aren't available in some Apple Podcasts territories.
tr_TR: Yetişkinlere ait içeriğin varlığını gösterir (açık dil veya yetişkinlere uygun içerik). Apple Podcasts aktif ise yetişkinlere ait bölümünüz için bir ebeveyn danışma grafiği görüntüler. Yetişkinlere ait materyal içeren bölümler bazı Apple Podcasts bölgelerinde mevcut değildir.

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Information about the current playing track will appear here once your station has started.
tr_TR: Radyonuz başlatıldığında geçerli çalınan şarkı hakkındaki bilgiler burada görünecektir.

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Install GeoLite IP Database
tr_TR: GeoLite IP Veritabanı Kurulumu

en: Install Shoutcast
tr_TR: Shoutcast Kurulumu

en: Install Shoutcast 2 DNAS
tr_TR: Shoutcast Kurulumu

en: Install Stereo Tool
tr_TR: Stereo Aracını Yükle

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Internal notes or comments about the user, visible only on this control panel.
tr_TR: Kullanıcıyla ilgili dahili notlar veya yorumlar yalnızca bu kontrol panelinde görünür.

en: International Standard Recording Code, used for licensing reports.
tr_TR: Uluslararası Standart Kayıt Kodu lisans raporları için kullanılır.

en: Interrupt other songs to play at scheduled time.
tr_TR: Planlanan saatte çalmak için diğer şarkıları yarıda kesin.

en: Intro
tr_TR: Karşılama

en: IP Geolocation is used to guess the approximate location of your listeners based on the IP address they connect with. Use the free built-in IP Geolocation library or enter a license key on this page to use MaxMind GeoLite.
tr_TR: IP Geolocation dinleyicilerinizin bağlandıkları IP adresine göre yaklaşık konumlarını tahmin etmek için kullanılır. Ücretsiz dağıtılan yerleşik IP Geolocation kitaplığını kullanın ya da MaxMind GeoLite kullanmak için bu sayfaya bir lisans anahtarı girin.

en: Jingle Mode
tr_TR: Jingle Modu

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last 14 Days
tr_TR: Son 14 Gün

en: Last 2 Years
tr_TR: Son 2 Yıl

en: Last 24 Hours
tr_TR: Son 24 Saat

en: Last 30 Days
tr_TR: Son 30 Gün

en: Last 60 Days
tr_TR: Son 60 Gün

en: Last 7 Days
tr_TR: Son 7 Gün

en: Last Modified
tr_TR: Değişiklik Tarihi

en: Last Month
tr_TR: Geçen Ay

en: Last Run
tr_TR: Son Çalışma

en: Last run:
tr_TR: Son çalıştırma:

en: Last Year
tr_TR: Geçen Yıl

en: Last.fm API Key
tr_TR: Last.fm API Anahtarı

en: Latest Update
tr_TR: Son Güncelleme

en: Learn about Advanced Playlists
tr_TR: Gelişmiş Çalma Listeleri Hakkında Bilgi Edinin

en: Learn More about Post-processing CPU Impact
tr_TR:  Ses İşleme Sonrası CPU Etkisi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn more about release channels in the AzuraCast docs.
tr_TR: AzuraCast belgelerinde yayın kanalları hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more about this header.
tr_TR: Bu başlık hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Leave blank to automatically generate a new password.
tr_TR: Otomatik olarak bu şifreyi oluşturmak için boş bırakın.

en: Leave blank to play on every day of the week.
tr_TR: Haftanın hangi günlerinde oynatılmasını istiyorsanız seçin veya haftanın her günü oynatmak için boş bırakın.

en: Leave blank to use the current password.
tr_TR: Mevcut şifreyi kullanmak için boş bırakın.

en: Leave blank to use the default Telegram API URL (recommended).
tr_TR: Varsayılan Telegram API URLsini kullanmak için boş bırakın (önerilir).

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Let's get started by creating your Super Administrator account.
tr_TR: Süper yönetici hesabınızı oluşturarak başlayalım.

en: LetsEncrypt provides simple, free SSL certificates allowing you to secure traffic through your control panel and radio streams.
tr_TR: LetsEncrypt kontrol paneliniz ve radyo yayınlarınız üzerinden trafiği güvence altına almanıza olanak tanıyan basit, ücretsiz SSL sertifikaları sağlar.

en: Light
tr_TR: Açık Tema

en: Like our software?
tr_TR: AzuraCast'i beğendiniz mi?

en: LiquidSoap is currently shuffling from %{songs} and %{playlists}.
tr_TR: LiquidSoap şu anda %{songs} adet şarkıyı %{playlists} adet çalma listesinden karışık olarak çalıyor.

en: Liquidsoap Performance Tuning
tr_TR: Liquidsoap Performans Ayarı

en: List one IP address or group (in CIDR format) per line.
tr_TR: Her satıra bir IP adresi veya grup (CIDR biçiminde) yazın.

en: List one user agent per line. Wildcards (*) are allowed.
tr_TR: Her satıra bir tarayıcı listeleyin. Joker karakterlere (*) izin verilir.

en: Listener Analytics Collection
tr_TR: Dinleyici İstatistik Koleksiyonu

en: Listener History
tr_TR: Dinleyici Geçmişi

en: Listener Request
tr_TR: Dinleyici İsteği

en: Listeners
tr_TR: Dinleyiciler

en: Listeners by Day
tr_TR: Günlük Dinleyiciler

en: Listeners by Day of Week
tr_TR: Haftanın Günlerine Göre Dinleyiciler

en: Listeners by Hour
tr_TR: Saatlik Dinleyiciler

en: Listeners by Listening Time
tr_TR: Dinleme Süresine Göre Dinleyiciler

en: Listeners By Time Period
tr_TR: Zaman Dilimine Göre Dinleyiciler

en: Listeners Per Station
tr_TR: Radyo Başına Dinleyici

en: Listening Time
tr_TR: Dinleme Süresi

en: Live
tr_TR: Canlı

en: Live Broadcast Recording Bitrate (kbps)
tr_TR: Canlı Yayın Kayıt Bit Hızı (kbps)

en: Live Broadcast Recording Format
tr_TR: Canlı Yayın Kayıt Formatı

en: Live Listeners
tr_TR: Canlı Dinleyiciler

en: Live Recordings Storage Location
tr_TR: Canlı Yayın Depolama Yeri

en: Live Streamer:
tr_TR: DJ:

en: Live Streaming
tr_TR: Canlı Yayın

en: Load Average
tr_TR: Yük Ortalaması

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Local Streams
tr_TR: Yerel Yayınlar

en: Log In
tr_TR: Giriş Yap

en: Log Viewer
tr_TR: Günlük Görüntüleyici

en: Logs
tr_TR: Kayıtlar

en: Logs by Station
tr_TR: Radyo Günlükleri

en: Loop Once
tr_TR: Bir Kez Oynat

en: Main Message Content
tr_TR: Ana Mesaj İçeriği

en: Make the selected media play immediately, interrupting existing media
tr_TR: Mevcut müziği keserek seçilen müziği hemen oynatın

en: Manage
tr_TR: Yönetim

en: Manage SFTP Accounts
tr_TR: SFTP Hesaplarını Yönet

en: Manage Stations
tr_TR: Radyo Yönetimi

en: Manual AutoDJ Mode
tr_TR: Manuel AutoDJ Modu

en: Manually define how this playlist is used in Liquidsoap configuration.
tr_TR: Bu çalma listesinin Liquidsoap yapılandırmasında nasıl kullanıldığını manuel olarak tanımlayın.

en: Markdown
tr_TR: Etiketleme

en: Master_me Post-processing
tr_TR: Master_me Ses İşleme Yöntemi

en: Matomo API Token
tr_TR: Matomo API Anahtarı

en: Matomo Installation Base URL
tr_TR: Matomo Kurulum Temel URLsi

en: Max Listener Duration
tr_TR: Maksimum Dinleyici Süresi

en: Maximum Listeners
tr_TR: Maksimum Dinleyici

en: Maximum number of total listeners across all streams. Leave blank to use the default.
tr_TR: Radyonun maksimum toplam dinleyici sayısı belirtin. Varsayılanı kullanmak için boş bırakın.

en: MaxMind Developer Site
tr_TR: MaxMind Geliştirici Sitesi

en: MaxMind License Key
tr_TR: MaxMind Lisans Anahtarı

en: Media
tr_TR: Medya

en: Media File
tr_TR: Müzik Dosyası

en: Media Storage Location
tr_TR: Müzik Dosyaları Depolama Konumu

en: Memory
tr_TR: Bellek

en: Memory Stats Help
tr_TR: Bellek İstatistikleri Yardımı

en: Message Body
tr_TR: Mesaj Metni

en: Message Customization Tips
tr_TR: Mesaj Özelleştirme İpuçları

en: Message parsing mode
tr_TR: Mesaj Ayrıştırma Modu

en: Message Queues
tr_TR: Mesaj Sırası

en: Message Recipient(s)
tr_TR: Mesaj Alıcıları

en: Message Subject
tr_TR: Mesaj Konusu

en: Metadata updated.
tr_TR: Meta verileri güncellendi.

en: Microphone
tr_TR: Mikrofon

en: Microphone Source
tr_TR: Mikrofon Kaynağı

en: Minute of Hour to Play
tr_TR: Saatin Hangi Dakikasında Çalınsın?

en: Modified
tr_TR: Değiştirme Zamanı

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: More
tr_TR: Daha Fazla

en: Most hosting providers will put more Virtual Machines (VPSes) on a server than the hardware can handle when each VM is running at full CPU load. This is called over-provisioning, which can lead to other VMs on the server "stealing" CPU time from your VM and vice-versa.
tr_TR: Çoğu barındırma sağlayıcısı bir sunucuya her bir VM tam CPU yükünde çalışırken donanımın kaldırabileceğinden daha fazla Sanal Makine (VPS) yerleştirir. Buna aşırı provizyon denir ve bu sunucudaki diğer VM'lerin VM'nizden CPU zamanını "çalmasına" neden olabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

en: Most Played Songs
tr_TR: En Çok Çalınan Şarkılar

en: Most Recent Backup Log
tr_TR: En Yeni Yedekleme Günlüğü

en: Mount Name:
tr_TR: Bağlantı Noktası:

en: Mount Point URL
tr_TR: Bağlantı Noktası URLsi

en: Mount Points
tr_TR: Bağlantı Noktası

en: Mount points are how listeners connect and listen to your station. Each mount point can be a different audio format or quality. Using mount points, you can set up a high-quality stream for broadband listeners and a mobile stream for phone users.
tr_TR: Bağlantı noktaları dinleyicilerin radyonuza nasıl bağlayıp dinlediğini gösterir. Her bir bağlantı noktası farklı ses formatı veya kalitede olabilir. Bağlantı noktalarını kullanarak limitsiz internetli dinleyiciler için yüksek kaliteli bir yayın belirleyebilir veya telefon kullanıcıları için düşük kaliteli bir yayın ayarlayabilirsiniz.

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Move %{ num } File(s) to
tr_TR: %{ num } adet dosyayı taşı

en: Move to Directory
tr_TR: Dizine Taşı

en: Music Files
tr_TR: Müzik Dosyaları

en: Mute
tr_TR: Sustur

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: N/A
tr_TR: Bilinmeyen

en: Name
tr_TR: İsim

en: name@example.com
tr_TR: E-Posta Adresinizi Yazın

en: Name/Type
tr_TR: İsim/Tür

en: Need Help?
tr_TR: Yardıma Mı İhtiyacınız Var?

en: Network Interfaces
tr_TR: Ağ Arayüzleri

en: Never run
tr_TR: Asla Çalıştırma

en: New Directory
tr_TR: Yeni Dizin

en: New directory created.
tr_TR: Yeni Klasör Oluşturuldu!

en: New File Name
tr_TR: Yeni Klasör Adı

en: New Folder
tr_TR: Yeni Klasör

en: New Key Generated
tr_TR: Yeni Anahtar Üretildi

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New Playlist
tr_TR: Yeni Çalma Listesi

en: New Playlist Name
tr_TR: Yeni Çalma Listesi İsmi

en: New Station Description
tr_TR: Yeni Radyo Açıklaması

en: New Station Name
tr_TR: Yeni Radyo İsmi

en: Next Run
tr_TR: Sonraki Çalışma

en: No
tr_TR: Hayır

en: No files selected.
tr_TR: Hiçbir dosya seçilmedi.

en: No Limit
tr_TR: Limitsiz

en: No Match
tr_TR: Eşleşme Bulunamadı

en: No other program can be using this port. Leave blank to automatically assign a port.
tr_TR: Bu port başka hiçbir programda kullanamaz. Portu otomatik olarak atamak için boş bırakın.

en: No Post-processing
tr_TR: Ses İşlemeyi Kapat

en: No records to display.
tr_TR: Görüntülenecek kayıt bulunamadı!

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Normal Mode
tr_TR: Normal Mod

en: Not Played
tr_TR: Oynatılmadı

en: Not Run
tr_TR: Çalışmadı

en: Not Running
tr_TR: Çalışmıyor

en: Not Scheduled
tr_TR: Planlanmadı

en: Note that restoring a backup will clear your existing database. Never restore backup files from untrusted users.
tr_TR: Bir yedeğin geri yüklenmesinin mevcut veritabanınızı temizleyeceğini unutmayın. Hiçbir zaman güvenilmeyen kullanıcılardan yedekleme dosyalarını geri yüklemeyin.

en: Note that Stereo Tool can be resource-intensive for both CPU and Memory. Please ensure you have sufficient resources before proceeding.
tr_TR: Stereo Aracının hem CPU hem de Bellek açısından yoğun kaynak kullanabileceğini unutmayın. Lütfen devam etmeden önce yeterli kaynağa sahip olduğunuzdan emin olun.

en: Note: If your media metadata has UTF-8 characters, you should use a spreadsheet editor that supports UTF-8 encoding, like OpenOffice.
tr_TR: Not: Müzik meta verileriniz UTF-8 karakterleri içeriyorsa OpenOffice gibi UTF-8 kodlamasını destekleyen bir elektronik tablo düzenleyicisi kullanmalısınız.

en: Note: the port after this one will automatically be used for legacy connections.
tr_TR: Not: Bundan sonraki bağlantı noktası eski bağlantılar için otomatik olarak kullanılacaktır.

en: Note: This should be the public-facing homepage of the radio station, not the AzuraCast URL. It will be included in broadcast details.
tr_TR: Not: AzuraCast URLsi değil radyonuzun web adresi olmalıdır. Yayın detaylarına eklenecektir.

en: Notes
tr_TR: Notlar

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Now Playing
tr_TR: Çalan Şarkı

en: Now playing on %{ station }:
tr_TR: %{ station } çalan şarkı:

en: Now playing on %{ station }: %{ title } by %{ artist }! Tune in now: %{ url }
tr_TR: %{ station } çalan şarkı: %{ artist } - %{ title }! Şimdi dinle: %{ url }

en: Now playing on %{ station }: %{ title } by %{ artist }! Tune in now.
tr_TR: %{ station } çalan şarkı: %{ artist } - %{ title }! Şimdi dinle.

en: NowPlaying API Response
tr_TR: NowPlaying API Yanıtı

en: Number of Backup Copies to Keep
tr_TR: Saklanacak Yedek Kopya Sayısı

en: Number of Minutes Between Plays
tr_TR: Kaç Dakikada Bir Çalınsın?

en: Number of seconds to overlap songs.
tr_TR: Şarkıların üst üste geleceği zamanı belirleyin.

en: Number of Songs Between Plays
tr_TR: Kaç Şarkıda Bir Çalınsın?

en: Number of Visible Recent Songs
tr_TR: Görünür Son Şarkıların Sayısı

en: On the Air
tr_TR: Yayında

en: On-Demand
tr_TR: İsteğe Bağlı

en: On-Demand Media
tr_TR: İsteğe Bağlı Medya

en: On-Demand Streaming
tr_TR: İsteğe Bağlı Canlı Yayın

en: Once per %{minutes} Minutes
tr_TR: %{minutes} Dakikada Bir

en: Once per %{songs} Songs
tr_TR: %{songs} Şarkıda Bir

en: Once per Hour
tr_TR: Saatte Bir Çal

en: Once per Hour (at %{minute})
tr_TR: Saatte Bir Kez ( %{minute} )

en: Once per x Minutes
tr_TR: x Dakikada Bir Çal

en: Once per x Songs
tr_TR: x Şarkıda Bir Çal

en: Once these steps are completed, enter the "Access Token" from the application's page into the field below.
tr_TR: Bu adımlar tamamlandıktan sonra "Erişim Anahtarı" sayfasındaki bilgileri aşağıdaki alanlara girin.

en: One important note on I/O Wait is that it can indicate a bottleneck or problem but also may be completely meaningless, depending on the workload and general available resources. A constantly high I/O Wait should prompt further investigation with more sophisticated tools.
tr_TR: G/Ç Bekleme ile ilgili önemli bir not bir darboğaz veya sorun belirtebileceği ancak iş yüküne ve genel mevcut kaynaklara bağlı olarak tamamen anlamsız olabileceğidir. Sürekli yüksek bir G/Ç Beklemesi daha karmaşık araçlarla daha fazla araştırma yapılmasını sağlamalıdır.

en: Only collect aggregate listener statistics
tr_TR: Yalnızca toplu dinleyici istatistiklerini topla

en: Only loop through playlist once.
tr_TR: Çalma listesinde yalnızca bir kez döngü yapın.

en: Only play one track at scheduled time.
tr_TR: Planlanan zamanda sadece bir parça çalın.

en: Operation
tr_TR: Operasyon

en: Optional: HTTP Basic Authentication Password
tr_TR: İsteğe Bağlı: HTTP Temel Kimlik Doğrulama Şifresi

en: Optional: HTTP Basic Authentication Username
tr_TR: İsteğe Bağlı: HTTP Temel Kimlik Doğrulama Kullanıcı Adı

en: Optional: Request Timeout (Seconds)
tr_TR: İsteğe bağlı: İstek Zaman Aşımı (Saniye)

en: Optionally select an ID3v2 metadata field that, if present, will be used to set this field's value.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak varsa bu alanın değerini ayarlamak için kullanılacak bir ID3v2 metadata alanı belirtin.

en: Optionally specify a short URL-friendly name, such as "my_station_name", that will be used in this station's URLs. Leave this field blank to automatically create one based on the station name.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak bu radyonun URL'lerinde kullanılacak "my_station_name" gibi URL'ye uygun kısa bir ad belirtin. Radyo adına göre otomatik olarak bir tane oluşturmak için bu alanı boş bırakın.

en: Optionally specify an API-friendly name, such as "field_name". Leave this field blank to automatically create one based on the name.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak "field_name" gibi bir API dostu isim belirtin. İsme göre otomatik olarak bir tane oluşturmak için bu alanı boş bırakın.

en: Optionally supply an API token to allow IP address overriding.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak IP adresinin geçersiz kılınmasına izin vermek için bir API anahtarı sağlayın.

en: Optionally supply SSH public keys this user can use to connect instead of a password. Enter one key per line.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak bu kullanıcının şifre yerine bağlanmak için kullanabileceği SSH ortak anahtarları sağlayın. Her satıra bir anahtar giriniz.

en: or
tr_TR: veya

en: Original Path
tr_TR: Orjinal Dizin

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password:
tr_TR: Şifre:

en: Paste the generated license key into the field on this page.
tr_TR: Oluşturulan lisans anahtarını bu sayfadaki alana yapıştırınız.

en: Path/Suffix
tr_TR: Yol/Son Ek

en: Pending Requests
tr_TR: Bekleyen İstekler

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Play
tr_TR: Oynat

en: Play Now
tr_TR: Şimdi Oynat

en: Play once every $x minutes.
tr_TR: Her $x dakikada bir çalınır.

en: Play once every $x songs.
tr_TR: Her $x şarkıda bir çalınır.

en: Play once per hour at the specified minute.
tr_TR: Belirtilen dakikada saatte bir çalınır.

en: Playback Queue
tr_TR: Oynatma Sırası

en: Playing Next
tr_TR: Sıradaki Şarkı

en: Playlist
tr_TR: Çalma Listesi

en: Playlist (M3U/PLS) URL
tr_TR: Çalma Listesi URLsi (M3U/PLS)

en: Playlist 1
tr_TR: Çalma Listesi 1

en: Playlist 2
tr_TR: Çalma Listesi 2

en: Playlist Name
tr_TR: Çalma Listesi İsmi

en: Playlist queue cleared.
tr_TR: Çalma listesi sırası temizlendi.

en: Playlist Type
tr_TR: Çalma Listesi Türü

en: Playlist Weight
tr_TR: Çalma Listesi Önceliği

en: Playlist:
tr_TR: Çalma Listesi:

en: Playlists
tr_TR: Çalma Listeleri

en: Plays
tr_TR: Oynatılma

en: Please log in to continue.
tr_TR: Devam etmek için lütfen giriş yapın.

en: Podcast media should be in the MP3 or M4A (AAC) format for the greatest compatibility.
tr_TR: Podcast dosyası en yüksek uyumluluk için MP3 veya M4A (AAC) formatında olmalıdır.

en: Podcast Title
tr_TR: Podcast Başlığı

en: Podcasts
tr_TR: Podcastler

en: Podcasts Storage Location
tr_TR: Podcast Depolama Konumu

en: Powered by AzuraCast
tr_TR: AzuraCast tarafından desteklenmektedir

en: Prefer Browser URL (If Available)
tr_TR: Tarayıcı URLsini Tercih Et (Varsa)

en: Prefer System Default
tr_TR: Sistem Varsayılanını Kullan

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Privacy
tr_TR: Gizlilik

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Programmatic Name
tr_TR: Program İsmi

en: Provide a valid license key from Thimeo. Functionality is limited without a license key.
tr_TR: Thimeo'dan geçerli bir lisans anahtarı sağlayın. İşlevsellik bir lisans anahtarı olmadan sınırlıdır.

en: Public
tr_TR: Genel

en: Public Page
tr_TR: Genel Sayfa

en: Public Page Background
tr_TR: Genel Sayfa Arkaplanı

en: Public Pages
tr_TR: Genel Sayfalar

en: Publish to "Yellow Pages" Directories
tr_TR: "Yellow Pages" Dizininde Yayınla

en: Queue
tr_TR: Sırala

en: Queue the selected media to play next
tr_TR: Bir sonrakini oynatmak için seçilen müzik dosyasını sırala

en: Radio Player
tr_TR: Radyo Çalar

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Ready to start broadcasting? Click to start your station.
tr_TR: Yayına başlamak için hazır mısınız? Radyonuzu başlatmak için tıklayın.

en: Received
tr_TR: Gelen

en: Record Live Broadcasts
tr_TR: Canlı Yayını Kaydet

en: Recover Account
tr_TR: Hesap Kurtarma

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Refresh rows
tr_TR: Satırları Yenile

en: Region
tr_TR: Bölge

en: Relay
tr_TR: Yönlendirme

en: Relay Stream URL
tr_TR: Yönlendirme URLsi

en: Release Channel
tr_TR: Sürüm Kanalı

en: Reload Configuration
tr_TR: Yapılandırmayı Yeniden Yükle

en: Reload to Apply Changes
tr_TR: Değişiklikleri Uygulamak İçin Yeniden Başlat

en: Remember me
tr_TR: Beni Hatırla

en: Remote
tr_TR: Uzak

en: Remote Playback Buffer (Seconds)
tr_TR: Uzaktan Oynatma Arabelliği (saniye)

en: Remote Relays
tr_TR: Yönlendirme

en: Remote relays let you work with broadcasting software outside this server. Any relay you include here will be included in your station's statistics. You can also broadcast from this server to remote relays.
tr_TR: Yönlendirme bu sunucunun dışındaki yayın yazılımı ile çalışmanızı sağlar. Buraya dahil ettiğiniz herhangi bir yönlendirme radyonuzun istatistiklerine dahil edilecektir. Ayrıca bu sunucudan uzak sunuculara da yayın yapabilirsiniz.

en: Remote Station Administrator Password
tr_TR: Uzak Radyo Yönetici Parolası

en: Remote Station Listening Mountpoint/SID
tr_TR: Uzak Radyo Dinleme Bağlantı Noktası/SID

en: Remote Station Listening URL
tr_TR: Uzak Radyo Dinleme URLsi

en: Remote Station Source Mountpoint/SID
tr_TR: Uzak Radyo Bağlantı Noktası/SID

en: Remote Station Source Password
tr_TR: Uzak Radyo Şifresi

en: Remote Station Source Port
tr_TR: Uzak Radyo Portu

en: Remote Station Source Username
tr_TR: Uzak Radyo Kullanıcı Adı

en: Remote Station Type
tr_TR: Uzak Radyo Türü

en: Remote URL
tr_TR: Uzak Çalma Listesi URLsi

en: Remote URL Playlist
tr_TR: Uzak Çalma Listesi URLsi

en: Remote URL Type
tr_TR: Uzak Çalma Listesi Türü

en: Remote: Dropbox
tr_TR: Uzak: Dropbox

en: Remote: S3 Compatible
tr_TR: Uzak: S3 Uyumlu

en: Remote: SFTP
tr_TR: Uzak: SFTP

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove Key
tr_TR: Anahtarı Kaldır

en: Rename
tr_TR: Yeniden Adlandır

en: Rename File/Directory
tr_TR: Dosya/Klasör Yeniden Adlandır

en: Reorder
tr_TR: Yeniden Sırala

en: Reorder Playlist
tr_TR: Çalma Listesi Yeniden Sıralama

en: Repeat
tr_TR: Tekrar

en: Replace Album Cover Art
tr_TR: Albüm Kapağını Değiştir

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Reprocess
tr_TR: Yeniden İşle

en: Request
tr_TR: İstek

en: Request a Song
tr_TR: Bir Şarkı İsteyin

en: Request History
tr_TR: İstek Geçmişi

en: Request Last Played Threshold (Minutes)
tr_TR: En Son Oynatma Aralığı İsteği (dakika)

en: Request Minimum Delay (Minutes)
tr_TR: Minumum Gecikme İsteği (dakika)

en: Request Song
tr_TR: Şarkı İste

en: Requester IP
tr_TR: Talep Eden IP

en: Requests
tr_TR: İstekler

en: Reshuffle
tr_TR: Yeniden Karıştırma

en: Restart
tr_TR: Yeniden Başlat

en: Restart Broadcasting
tr_TR: Yayını Yeniden Başlat

en: Restoring Backups
tr_TR: Yedekleri Geri Yükleme

en: Role Name
tr_TR: Yetki İsmi

en: Roles
tr_TR: Yetkiler

en: Roles & Permissions
tr_TR: Yetkiler ve İzinler

en: Rolling Release
tr_TR: Değişiklikler Günlüğü

en: RSS Feed
tr_TR: RSS Beslemesi

en: Run Automatic Nightly Backups
tr_TR: Otomatik Gecelik Yedeklemeyi Çalıştır

en: Run Manual Backup
tr_TR: Manuel Yedeklemeyi Çalıştır

en: Run Task
tr_TR: Görevi Çalıştır

en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save and Continue
tr_TR: Kaydet ve Devam Et

en: Save Changes
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes first
tr_TR: Önce Değişiklikleri Kaydet

en: Schedule
tr_TR: Zamanla

en: Schedule View
tr_TR: Zamanlama Görünümü

en: Scheduled
tr_TR: Zamanlanmış

en: Scheduled Backup Time
tr_TR: Belirlenmiş Yedekleme Zamanı

en: Scheduled Play Days of Week
tr_TR: Haftalık Zamanlama

en: Scheduled playlists and other timed items will be controlled by this time zone.
tr_TR: Zamanlanmış çalma listeleri ve zamanlanmış diğer öğeler bu zaman dilimi tarafından kontrol edilir.

en: Scheduled Time #%{num}
tr_TR: Planlanan Zaman #%{num}

en: Scheduling
tr_TR: Zamanlama

en: Search
tr_TR: Arama

en: Seconds from the start of the song that the AutoDJ should start playing.
tr_TR: AutoDJ'in şarkıyı çalmaya başlaması için gereken zamanı belirtin.

en: Seconds from the start of the song that the AutoDJ should stop playing.
tr_TR: AutoDJ'in şarkıyı çalmaya sonlandırması için gereken zamanı belirtin.

en: Secret Key
tr_TR: Güvenlik Anahtarı

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: Security & Privacy
tr_TR: Güvenlik & Gizlilik

en: See the Telegram documentation for more details.
tr_TR: Daha fazla ayrıntı için Telegram belgelerine bakın.

en: See the Telegram Documentation for more details.
tr_TR: Daha fazla ayrıntı için Telegram Belgelerine bakın.

en: Seek
tr_TR: Arama

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select a theme to use as a base for station public pages and the login page.
tr_TR: Radyo genel sayfaları ve giriş sayfası için kullanılacak bir tema seçin.

en: Select an option here to apply post-processing using an easy preset or tool. You can also manually apply post-processing by editing your Liquidsoap configuration manually.
tr_TR: Kolay bir ön ayar veya araç kullanarak ses işlemeyi uygulamak için burada bir seçenek belirleyin. Liquidsoap konfigürasyonunuzu manuel olarak düzenleyerek ses işleme işlemlerini manuel olarak da uygulayabilirsiniz.

en: Select Configuration File
tr_TR: Yapılandırma Dosyasını Seçin

en: Select CSV File
tr_TR: CSV Dosyasını Seçin

en: Select Custom Fallback File
tr_TR: Özel Geri Dönüş Dosyasını Seçin

en: Select File
tr_TR: Dosya Seç

en: Select Intro File
tr_TR: Karşılama Müziği Seç

en: Select Media File
tr_TR: Medya Dosyasını Seç

en: Select PLS/M3U File to Import
tr_TR: İçe Aktarılacak PLS/M3U Dosyasını Seçin

en: Select PNG/JPG artwork file
tr_TR: Kapak Resmini (PNG/JPG) Seç

en: Select the category/categories that best reflects the content of your podcast.
tr_TR: Podcast içeriğini en iyi yansıtan kategoriyi/kategorileri seçin.

en: Select the countries that are not allowed to connect to the streams.
tr_TR: Canlı yayınlara bağlanmasına izin verilmeyen ülkeleri seçin.

en: Send stream listener details to Matomo Analytics.
tr_TR: Akış dinleyici ayrıntılarını Matomo Analiz'e gönderin.

en: Send Test Message
tr_TR: Test Mesajı Gönder

en: Sender E-mail Address
tr_TR: Gönderen E-posta Adresi

en: Sender Name
tr_TR: Gönderen Adı

en: Sequential
tr_TR: Sıralı

en: Server Status
tr_TR: Sunucu Durumu

en: Server:
tr_TR: Sunucu:

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Set a maximum disk space that this storage location can use. Specify the size with unit, i.e. "8 GB". Units are measured in 1024 bytes. Leave blank to default to the available space on the disk.
tr_TR: Bu radyonun kullanabileceği maksimum disk alanı ayarlayın. Boş bırakırsanız sunucu depolama alanı dolana kadar kullanılabilir. Depolama alanı büyüklüğünü 1024 bayt cinsinden hesaplayarak yazmalınısız. Örnek: "2 GB" veya "2048 MB"

en: Set as Default Mount Point
tr_TR: Varsayılan Bağlantı Noktası

en: Set cue and fade points using the visual editor. The timestamps will be saved to the corresponding fields in the advanced playback settings.
tr_TR: Görsel düzenleyiciyi kullanarak işaret ve solma noktalarını ayarlayın. Zaman damgaları gelişmiş oynatma ayarlarındaki ilgili alanlara kaydedilecektir.

en: Set Cue In
tr_TR: Giriş İşaretleme Ayarı

en: Set Cue Out
tr_TR: Çıkış İşaretleme Ayarı

en: Set Fade In
tr_TR: Giriş Solma Ayarı

en: Set Fade Out
tr_TR: Çıkış Solma Ayarı

en: Set longer to preserve more playback history and listener metadata for stations. Set shorter to save disk space.
tr_TR: Radyolar için uzun süre çalma geçmişini saklamak için en büyük değeri seçin veya disk alanından tasarruf etmek için küçük değeri seçin.

en: Set the length of time (seconds) a listener will stay connected to the stream. If set to 0, listeners can stay connected infinitely.
tr_TR: Dinleyicinin akışa bağlı kalacağı süreyi saniye olarak ayarlayın. Sıfır (0) olarak ayarlanırsa dinleyiciler sonsuza kadar bağlı kalabilir.

en: Set to * to allow all sources, or specify a list of origins separated by a comma (,).
tr_TR: Tüm kaynaklara izin vermek için * olarak ayarlayın veya virgülle (,) ayrılmış bir başlangıç listesi belirtin.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Setup instructions for broadcasting software are available on the AzuraCast wiki.
tr_TR: Canlı yayın programlarına ait dökümanlar için AzuraCast Wiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

en: SFTP Host
tr_TR: SFTP Sunucusu

en: SFTP Password
tr_TR: SFTP Şifresi

en: SFTP Port
tr_TR: SFTP Portu

en: SFTP Private Key
tr_TR: SFTP Özel Anahtarı

en: SFTP Private Key Pass Phrase
tr_TR: SFTP Özel Anahtar Geçiş İfadesi

en: SFTP Username
tr_TR: SFTP Kullanıcı Adı

en: SFTP Users
tr_TR: SFTP Kullanıcıları

en: Share Media Storage Location
tr_TR: Müzik Dosyaları Depolama Konumunu Paylaş

en: Share Podcasts Storage Location
tr_TR: Podcast Depolama Konumunu Paylaş

en: Share Recordings Storage Location
tr_TR: Canlı Yayın Kayıtlarının Depolama Konumunu Paylaş

en: Shoutcast 2 DNAS is not currently installed on this installation.
tr_TR: Shoutcast henüz kurulmamıştır.

en: Shoutcast 2 DNAS is not free software, and its restrictive license does not allow AzuraCast to distribute the Shoutcast binary.
tr_TR: Shoutcast 2 DNAS özgür yazılım değildir ve kısıtlayıcı lisansı AzuraCast'ın Shoutcast dosyasını dağıtmasına izin vermez.

en: Shoutcast Clients
tr_TR: ShoutCast v1 Bilgileri

en: Shoutcast License ID
tr_TR: Shoutcast Lisans ID

en: Shoutcast User ID
tr_TR: SHOUTcast Kullanıcı ID

en: Shoutcast version "%{ version }" is currently installed.
tr_TR: Shoutcast "%{ version }"versiyonu kuruludur.

en: Show Charts
tr_TR: Grafikleri Göster

en: Show new releases within your update channel on the AzuraCast homepage.
tr_TR: AzuraCast anasayfasında güncelleme kanalınızda yeni sürümleri gösterin.

en: Show on Public Pages
tr_TR: Genel Sayfaları Göster

en: Show the station in public pages and general API results.
tr_TR: Radyonuzu genel sayfalarda ve genel API sonuçlarında gösterin.

en: Show Update Announcements
tr_TR: Güncelleme Duyurularını Göster

en: Shuffled
tr_TR: Karıştır

en: Sign In
tr_TR: Oturum Aç

en: Sign In with Passkey
tr_TR: Passkey ile oturum aç

en: Sign Out
tr_TR: Çıkış Yap

en: Site Base URL
tr_TR: Sunucu Kontrol Paneli URLsi

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Skip Song
tr_TR: Şarkıyı Atla

en: Skip to main content
tr_TR: Ana İçeriğe Atla

en: Smart Mode
tr_TR: Akıllı Mod

en: SMTP Host
tr_TR: SMTP Sunucusu

en: SMTP Password
tr_TR: SMTP Şifresi

en: SMTP Username
tr_TR: SMTP Kullanıcı Adı

en: Social Media
tr_TR: Sosyal Medya

en: Some stream licensing providers may have specific rules regarding song requests. Check your local regulations for more information.
tr_TR: Bazı yayın lisanslama sağlayıcılarının şarkı istekleriyle ilgili belirli kuralları olabilir. Daha fazla bilgi için yerel düzenlemelerinizi kontrol edin.

en: Song
tr_TR: Şarkı

en: Song Album
tr_TR: Albüm

en: Song Artist
tr_TR: Sanatçı

en: Song Genre
tr_TR: Şarkı Türü

en: Song History
tr_TR: Şarkı Geçmişi

en: Song Length
tr_TR: Şarkı Süresi

en: Song Lyrics
tr_TR: Şarkı Sözleri

en: Song Playback Order
tr_TR: Şarkı Çalma Sırası

en: Song Playback Timeline
tr_TR: Şarkı Oynatma Zaman Çizelgesi

en: Song Requests
tr_TR: Şarkı İstekleri

en: Song Title
tr_TR: Şarkı

en: Song-based
tr_TR: Çalma Listesi Modu

en: Song-Based
tr_TR: Şarkı Tabanlı

en: Song-Based Playlist
tr_TR: Çalma Listesinden Çal

en: SoundExchange Report
tr_TR: SoundExchange Raporu

en: SoundExchange Royalties
tr_TR: SoundExchange Raporu

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Space Used
tr_TR: Kullanılan Alan

en: Specify a mountpoint (i.e. "/radio.mp3") or a Shoutcast SID (i.e. "2") to specify a specific stream to use for statistics or broadcasting.
tr_TR: İstatistikler veya yayın için kullanılacak belirli bir akışı belirtmek için bir bağlama noktası (örn: "/radio.mp3") veya bir Shoutcast SID (örn: "2") yazın.

en: Specify the minute of every hour that this playlist should play.
tr_TR: Bu çalma listesinin saatin hangi dakikasında oynatılmasını istiyorsanız belirtin.

en: SSH Public Keys
tr_TR: SSH Ortak Anahtarları

en: Stable
tr_TR: Kararlı

en: Standard playlist, shuffles with other standard playlists based on weight.
tr_TR: Gün boyu oynatılır ve önceliğe göre diğer standart çalma listeleriyle karıştırılır.

en: Start
tr_TR: Başlat

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start Station
tr_TR: Radyoyu Başlat

en: Start Streaming
tr_TR: Yayını Başlat

en: Start Time
tr_TR: Başlama Zamanı

en: Station Name
tr_TR: Radyo İsmi

en: Station Offline
tr_TR: Radyo Çevrimdışı

en: Station Overview
tr_TR: Radyo Önizlemesi

en: Station Permissions
tr_TR: Radyo İzinleri

en: Station Statistics
tr_TR: Radyo İstatistikleri

en: Station Time
tr_TR: Radyo Saati

en: Station Time Zone
tr_TR: Radyo Saat Dilimi

en: Station-Specific Debugging
tr_TR: Radyo Hata Ayıklama

en: Stations
tr_TR: Radyolar

en: Step 1: Scan QR Code
tr_TR: Adım 1: QR Kodunu Tara

en: Step 2: Verify Generated Code
tr_TR: Adım 2: Oluşturulan Kodu Doğrulayın

en: Steps for configuring a Mastodon application:
tr_TR: Bir Mastodon uygulamasını yapılandırma adımları:

en: Stereo Tool
tr_TR: Stereo Aracı

en: Stereo Tool documentation.
tr_TR: Stereo Aracı belgeleri.

en: Stereo Tool Downloads
tr_TR: Stereo Aracı İndirmeleri

en: Stereo Tool is an industry standard for software audio processing. For more information on how to configure it, please refer to the
tr_TR: Stereo Aracı yazılım ses işleme için bir endüstri standardıdır. Nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi için lütfen bkz

en: Stereo Tool is not currently installed on this installation.
tr_TR: Stereo Aracı şu anda kurulu değil.

en: Stereo Tool is not free software, and its restrictive license does not allow AzuraCast to distribute the Stereo Tool binary.
tr_TR: Stereo Aracı ücretsiz bir yazılım değildir ve kısıtlayıcı lisansı AzuraCast'ın Stereo Araç ikili dosyasını dağıtmasına izin vermez.

en: Stereo Tool License Key
tr_TR: Stereo Aracı Lisans Anahtarı

en: Stereo Tool version %{ version } is currently installed.
tr_TR: Stereo Aracı %{ version } sürümü şu anda yüklü.

en: Stop
tr_TR: Durdur

en: Stop Streaming
tr_TR: Yayını Durdur

en: Storage Adapter
tr_TR: Depolama Konumu

en: Storage Location
tr_TR: Depolama Konumu

en: Storage Locations
tr_TR: Depolama Yönetimi

en: Storage Quota
tr_TR: Depolama Alanı

en: Stream
tr_TR: Yayınlar

en: Streamer Broadcasts
tr_TR: DJ Yayınları

en: Streamer Display Name
tr_TR: DJ İsmi

en: Streamer password
tr_TR: DJ Şifresi

en: Streamer Username
tr_TR: DJ Kullanıcı Adı

en: Streamer/DJ
tr_TR: DJ

en: Streamer/DJ Accounts
tr_TR: DJ Yönetimi

en: Streamers/DJs
tr_TR: DJ Yönetimi

en: Streams
tr_TR: Yayınlar

en: Submit Code
tr_TR: Kodu Gönder

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Supported file formats:
tr_TR: Desteklenen dosya biçimleri:

en: Switch Theme
tr_TR: Temayı Değiştir

en: Synchronization Tasks
tr_TR: Senkronizasyon Görevleri

en: System Administration
tr_TR: Sistem Yönetimi

en: System Debugger
tr_TR: Sistem Hata Ayıklama

en: System Logs
tr_TR: Sistem Günlükleri

en: System Maintenance
tr_TR: Sunucu Bakımı

en: System Settings
tr_TR: Sistem Ayarları

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Task Name
tr_TR: Görev Adı

en: Telegram Chat Message
tr_TR: Telegram Sohbet Mesajı

en: Test
tr_TR: Deneme

en: Test message sent.
tr_TR: Test mesajı gönderildi.

en: The amount of memory Linux is using for disk caching.
tr_TR: Linux'un disk önbelleğe alma için kullandığı bellek miktarı.

en: The base URL where this service is located. Use either the external IP address or fully-qualified domain name (if one exists) pointing to this server.
tr_TR: Sunucu kontrol paneli URL tam adresi veya IP adresini yazın.

en: The body of the POST message is the exact same as the NowPlaying API response for your station.
tr_TR: POST mesajının gövdesi radyonuz için NowPlaying API yanıtıyla tamamen aynıdır.

en: The contact person of the podcast. May be required in order to list the podcast on services like Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, etc.
tr_TR: Podcast'in ilgili kişisi. Podcast'i Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts vb. hizmetlerde listelemek için gerekli olabilir.

en: The current CPU usage including I/O Wait and Steal.
tr_TR: G/Ç Bekleme ve Çalma dahil mevcut CPU kullanımı.

en: The current Memory usage excluding cached memory.
tr_TR: Önbelleğe alınmış bellek hariç geçerli Bellek kullanımı.

en: The description of the episode. The typical maximum amount of text allowed for this is 4000 characters.
tr_TR: Bölüm açıklaması. Bunun için izin verilen tipik maksimum metin miktarı 4000 karakterdir.

en: The description of your podcast. The typical maximum amount of text allowed for this is 4000 characters.
tr_TR: Podcast açıklaması. Bunun için izin verilen tipik maksimum metin miktarı 4000 karakterdir.

en: The display name assigned to this mount point when viewing it on administrative or public pages. Leave blank to automatically generate one.
tr_TR: Yönetici ve genel sayfalarda görüntülenecek bağlama noktasına atanacak ekran adını belirtin. Otomatik oluşturmak için boş bırakın.

en: The display name assigned to this relay when viewing it on administrative or public pages. Leave blank to automatically generate one.
tr_TR: Yönetici veya genel sayfalarda görüntülerken bu yönlendirmeye atanan ismi belirleyin. Otomatik olarak oluşturmak için boş bırakın.

en: The editable text boxes are areas where you can insert custom configuration code. The non-editable sections are automatically generated by AzuraCast.
tr_TR: Düzenlenebilir metin kutuları özel yapılandırma kodu ekleyebileceğiniz alanlardır. Düzenlenebilir olmayan bölümler AzuraCast tarafından otomatik olarak oluşturulur.

en: The email of the podcast contact. May be required in order to list the podcast on services like Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, etc.
tr_TR: Podcast kişisinin e-postası. Podcast'i Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts vb. hizmetlerde listelemek için gerekli olabilir.

en: The file name should look like:
tr_TR: Dosya adı şöyle görünmelidir:

en: The format and headers of this CSV should match the format generated by the export function on this page.
tr_TR: CSV'nin biçimi ve başlıkları bu sayfadaki dışa aktarma işlevi tarafından oluşturulan biçimle eşleşmelidir.

en: The full base URL of your Matomo installation.
tr_TR: Matomo kurulumunuzun tam temel URLsini yazın.

en: The full playlist is shuffled and then played through in the shuffled order.
tr_TR: Tam oynatma listesi karıştırılır ve ardından karışık sırayla oynatılır.

en: The I/O Wait is the percentage of time that the CPU is waiting for disk access before it can continue the work that depends on the result of this.
tr_TR: G/Ç Bekleme bunun sonucuna bağlı olarak CPU'nun çalışmaya devam edebilmesi için disk erişimini beklediği sürenin yüzdesidir.

en: The language spoken on the podcast.
tr_TR: Podcast konuşma dili.

en: The length of playback time that Liquidsoap should buffer when playing this remote playlist. Shorter times may lead to intermittent playback on unstable connections.
tr_TR: Uzak çalma listesi Liquidsoap tarafından oynatılırken arabellek için gereken süreyi belirtin. Bağlantı sorunları oluştuğunda daha kısa süreler takılmalara neden olabilir.

en: The number of seconds of signal to store in case of interruption. Set to the lowest value that your DJs can use without stream interruptions.
tr_TR: Kesinti sırasında saklanacak sinyalin saniyesini belirleyin. DJlerin yayın kesintileri olmadan kullanabileceği en düşük değere ayarlayın.

en: The number of seconds to wait for a response from the remote server before cancelling the request.
tr_TR: İsteği iptal etmeden önce uzak sunucudan yanıt beklenecek saniyeyi yazınız.

en: The numeric site ID for this site.
tr_TR: Bu site için sayısal site kimliğini yazın.

en: The order of the playlist is manually specified and followed by the AutoDJ.
tr_TR: Çalma listesinin sırası manuel olarak belirlenir ve ardından AutoDJ gelir.

en: The parent directory where station playlist and configuration files are stored. Leave blank to use default directory.
tr_TR: Radyo çalma listesi ve ayar dosyalarının saklanacağı dizini belirtin. Varsayılan dizini kullanmak için boş bırakın.

en: The relative path of the file in the station's media directory.
tr_TR: Radyonun müzik dosyalarının geçici dizinidir.

en: The station ID will be a numeric string that starts with the letter S.
tr_TR: "S" harfi ile başlayan TuneIn Radyo ID'sini buraya yazın.

en: The streamer will use this password to connect to the radio server.
tr_TR: Radyo sunucusuna bağlanmak için bir şifre belirtin.

en: The streamer will use this username to connect to the radio server.
tr_TR: Radyo sunucusuna bağlanmak için bir kullanıcı adı belirtin.

en: The time period that the song should fade in. Leave blank to use the system default.
tr_TR: Bu şarkıya geçiş sırasında önceki şarkının solma zamanını belirtin. Sistem varsayılan değeri için boş bırakın.

en: The time period that the song should fade out. Leave blank to use the system default.
tr_TR: Bu şarkıdan diğer şarkıya geçiş sırasında sonraki şarkının solma zamanını belirtin. Sistem varsayılan değeri için boş bırakın.

en: The URL that will receive the POST messages any time an event is triggered.
tr_TR: Bir URL olay tetiklendiğinde POST mesajlarını alacaktır.

en: The volume in decibels to amplify the track with. Leave blank to use the system default.
tr_TR: Parçanın sesini yükseltmek için desibel cinsinden hacim miktarı giriniz. Sistem varsayılanını kullanmak için boş bırakın.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: There is no existing custom fallback file associated with this station.
tr_TR: Bu radyoyla ilişkilendirilmiş mevcut özel bir geri dönüş dosyası yok.

en: There is no existing intro file associated with this mount point.
tr_TR: Bu bağlantı noktasıyla ilişkilendirilmiş mevcut bir karşılama müziği yok.

en: There is no existing media associated with this episode.
tr_TR: Bu bölümle ilişkilendirilmiş mevcut medya dosyası yok.

en: There is no Stereo Tool configuration file present.
tr_TR: Stereo Aracı konfigürasyon dosyası mevcut değil.

en: This account will have full access to the system, and you'll automatically be logged in to it for the rest of setup.
tr_TR: Bu hesap sisteme tam erişime sahip olacak ve kurulumun geri kalanında otomatik olarak oturum açmış olacaksınız.

en: This can make it look like your memory is low while it actually is not. Some monitoring solutions/panels include cached memory in their used memory statistics without indicating this.
tr_TR: Bu aslında değilken hafızanızın düşükmüş gibi görünmesine neden olabilir. Bazı izleme çözümleri/panelleri bunu belirtmeden kullanılan bellek istatistiklerinde önbelleğe alınmış belleği içerir.

en: This code will be included in the frontend configuration. Allowed formats are:
tr_TR: Bu kod frontend yapılandırmasına dahil edilecektir. İzin verilen biçimler şunlardır:

en: This configuration file should be a valid .sts file exported from Stereo Tool.
tr_TR: Bu yapılandırma dosyası Stereo Aracı'ndan dışa aktarılan geçerli bir .sts dosyası olmalıdır.

en: This CSS will be applied to the main management pages, like this one.
tr_TR: Bu CSS yönetim sayfalarına uygulanacaktır.

en: This CSS will be applied to the station public pages and login page.
tr_TR: Bu CSS genel sayfa ve giriş sayfasına uygulanacaktır.

en: This CSS will be applied to the station public pages.
tr_TR: Bu CSS radyo genel sayfasına uygulanacaktır.

en: This determines how many songs in advance the AutoDJ will automatically fill the queue.
tr_TR: Bu AutoDJ'nin kuyruğu otomatik olarak kaç şarkı önceden dolduracağını belirler.

en: This field is required.
tr_TR: Bu alan gereklidir.

en: This field must be a valid decimal number.
tr_TR: Bu alan geçerli bir ondalık sayı olmalıdır.

en: This field must be a valid e-mail address.
tr_TR: Bu alan geçerli bir e-posta adresi olmalıdır.

en: This field must be a valid integer.
tr_TR: Bu alan geçerli bir tam sayı olmalıdır.

en: This field must be a valid IP address.
tr_TR: Bu alan geçerli bir IP adresi olmalıdır.

en: This field must be a valid URL.
tr_TR: Bu alan geçerli bir URL olmalıdır.

en: This field must be between %{ min } and %{ max }.
tr_TR: Bu alan %{ min } ile %{ max } arasında olmalıdır.

en: This field must have at least %{ min } letters.
tr_TR: Bu alan en az %{ min } harf içermelidir.

en: This field must have at most %{ max } letters.
tr_TR: Bu alan en fazla %{ max } harf içermelidir.

en: This field must only contain alphabetic characters.
tr_TR: Bu alan yalnızca alfabetik karakterler içermelidir.

en: This field must only contain alphanumeric characters.
tr_TR: Bu alan yalnızca alfasayısal karakterler içermelidir.

en: This field must only contain numeric characters.
tr_TR: Bu alan yalnızca sayısal karakterler içermelidir.

en: This file will be played on your radio station any time no media is scheduled to play or a critical error occurs that interrupts regular broadcasting.
tr_TR: Bu dosya herhangi bir medyanın oynatılması planlanmadığında veya normal yayını kesintiye uğratan kritik bir hata oluştuğunda radyo istasyonunuzda oynatılacaktır.

en: This introduction file should exactly match the bitrate and format of the mount point itself.
tr_TR: Bu tanıtım dosyası, bağlantı noktasının kendisinin bit hızı ve biçimiyle tam olarak eşleşmelidir.

en: This is an advanced feature and custom code is not officially supported by AzuraCast. You may break your station by adding custom code, but removing it should fix any issues.
tr_TR: Bu gelişmiş bir özelliktir ve özel kod AzuraCast tarafından resmi olarak desteklenmemektedir. Özel kod ekleyerek radyonuzu bozabilirsiniz ancak onu kaldırmak tüm sorunları çözecektir.

en: This is the informal display name that will be shown in API responses if the streamer/DJ is live.
tr_TR: Bu DJ canlı yayında olduğunda API yanıtlarında gösterilecek olan resmi olmayan ekran adıdır.

en: This is the number of seconds until a streamer who has been manually disconnected can reconnect to the stream. Set to 0 to allow the streamer to immediately reconnect.
tr_TR: Bu manuel olarak bağlantısı kesilen bir yayıncının akışa yeniden bağlanabilmesi için geçen saniye sayısıdır. DJ'in hemen yeniden bağlanmasına izin vermek için sıfır (0) olarak ayarlayın.

en: This javascript code will be applied to the station public pages and login page.
tr_TR: Bu JS genel sayfa ve giriş sayfasına uygulanacaktır.

en: This javascript code will be applied to the station public pages.
tr_TR: Bu JS radyo genel sayfasına uygulanacaktır.

en: This mode disables AzuraCast's AutoDJ management, using Liquidsoap itself to manage song playback. "next song" and some other features will not be available.
tr_TR: Bu mod AutoDJ yönetimini devre dışı bırakır ve şarkı çalmayı yönetmek için Liquidsoap işlevini kullanır. "Sıradaki Şarkı" ve diğer bazı özellikler kullanılamayacaktır.

en: This Month
tr_TR: Bu Ay

en: This name should always begin with a slash (/), and must be a valid URL, such as /autodj.mp3
tr_TR: Bu isim her zaman bir (/) işareti ile başlamalıdır ve /autodj.mp3 gibi geçerli bir URLye sahip olmalıdır.

en: This name will appear as a sub-header next to the AzuraCast logo, to help identify this server.
tr_TR: AzuraCast logosunun yanında yer alacak slogan adını yazın.

en: This password is too common or insecure.
tr_TR: Bu parola çok yaygın veya güvensiz.

en: This playlist currently has no scheduled times. It will play at all times. To add a new scheduled time, click the button below.
tr_TR: Bu oynatma listesinin şu anda planlanmış zamanı yok. Sistem tarafından her zaman oynatılacaktır. Yeni bir zamanlanmış saat eklemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

en: This playlist will play every $x minutes, where $x is specified here.
tr_TR: Bu çalma listesi burada $x belirtildiğinde her $x dakikada bir oynatılacaktır.

en: This playlist will play every $x songs, where $x is specified here.
tr_TR: Bu çalma listesi burada $x belirtildiğinde her $x şarkıyı çalacaktır.

en: This port is not used by any external process. Only modify this port if the assigned port is in use. Leave blank to automatically assign a port.
tr_TR: Bu port başka hiçbir programda kullanamaz. Portu otomatik olarak atamak için boş bırakın. Bu portu yalnızca atanmış port kullanılıyorsa değiştirin.

en: This queue contains the remaining tracks in the order they will be queued by the AzuraCast AutoDJ (if the tracks are eligible to be played).
tr_TR: Bu sıra kalan parçaları AzuraCast AutoDJ tarafından sıraya alınacakları sıraya göre içerir (parçalar oynatılmaya uygunsa).

en: This service can provide album art for tracks where none is available locally.
tr_TR: Bu hizmet yerel olarak hiçbirinin bulunmadığı parçalar için albüm resmi sağlayabilir.

en: This software shuffles from playlists of music constantly and plays when no other radio source is available.
tr_TR: Bu yazılım çalma listesindeki müzikleri otomatik olarak çalar.

en: This specifies the minimum time (in minutes) between a song playing on the radio and being available to request again. Set to 0 for no threshold.
tr_TR: Bu bir şarkının radyoda çalınması ile tekrar talep edilebilir olması arasındaki minimum süreyi (dakika olarak) belirtir. Aralığı kapatmak için sıfır (0) olarak ayarlayın.

en: This specifies the time range (in minutes) of the song history that the duplicate song prevention algorithm should take into account.
tr_TR: Bu, yinelenen şarkı önleme algoritmasının hesaba katması gereken şarkı geçmişinin zaman aralığını (dakika cinsinden) belirtir.

en: This station's time zone is currently %{tz}.
tr_TR: Bu radyonun saat dilimi %{tz} olarak ayarlanmıştır.

en: This streamer is not scheduled to play at any times.
tr_TR: Bu DJ hiçbir zaman oynatılamaz.

en: This URL is provided within the Discord application.
tr_TR: Bu URL Discord uygulamasından sağlanır.

en: This web hook will only run when the selected event(s) occur on this specific station.
tr_TR: Bu ağ kancası yalnızca seçilen olay(lar) bu belirli radyonda gerçekleştiğinde çalışır.

en: This will be used as the label when editing individual songs, and will show in API results.
tr_TR: Tek tek şarkıları düzenlerken etiket olarak kullanılacak ve API sonuçlarında gösterilecektir.

en: This will clear any pending unprocessed messages in all message queues.
tr_TR: Bu mesaj kuyruğundaki tüm işlenmemiş bekleyen mesajları temizleyecektir.

en: This will produce a significantly smaller backup, but you should make sure to back up your media elsewhere. Note that only locally stored media will be backed up.
tr_TR: Bu önemli ölçüde daha küçük bir yedekleme üretecektir. Ancak müzik dosyalarını başka bir yerde yedeklediğinizden emin olmalısınız. Yalnızca yerel olarak depolanan müzik dosyalarının yedekleneceğini unutmayın.

en: Thumbnail Image URL
tr_TR: Küçük Resim URLsi

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time (sec)
tr_TR: Zaman (sn)

en: Time spent waiting for disk I/O to be completed.
tr_TR: Disk G/Ç'nin tamamlanmasını beklemek için harcanan süre.

en: Time stolen by other virtual machines on the same physical server.
tr_TR: Aynı fiziksel sunucudaki diğer sanal makineler tarafından çalınan zaman.

en: Time Zone
tr_TR: Saat Dilimi

en: Title
tr_TR: Çalan Şarkı İsmi

en: To alleviate this potential problem with shared CPU resources, hosts assign "credits" to a VPS which are used up according to an algorithm based on the CPU load as well as the time over which the CPU load is generated. If your VM's assigned credit is used up, they will take CPU time from your VM and assign it to other VMs on the machine. This is seen as the "Steal" or "St" value.
tr_TR: Paylaşılan CPU kaynaklarıyla ilgili bu olası sorunu hafifletmek için ana bilgisayarlar CPU yükünün yanı sıra CPU yükünün oluşturulduğu süreye dayalı bir algoritmaya göre kullanılan bir VPS'ye "krediler" atar. VM'nizin atanan kredisi kullanılırsa VM'nizden CPU zamanını alacak ve bunu makinedeki diğer VM'lere atayacaktır. Bu "Steal" veya "St" değeri olarak görülür.

en: To download the GeoLite database:
tr_TR: GeoLite veritabanını indirmek için:

en: To play once per day, set the start and end times to the same value.
tr_TR: Günde bir kez oynamak için başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını aynı değere ayarlayın.

en: To restore a backup from your host computer, run:
tr_TR: Kendi bilgisayarınızdan bir yedek geri yüklemek için aşağıdakileri çalıştırın:

en: To retrieve detailed unique listeners and client details, an administrator password is often required.
tr_TR: Ziyaretçi dinleyicileri ve kullanıcı ayrıntılarını almak için genellikle bir yönetici parolası gerekir.

en: To set this schedule to run only within a certain date range, specify a start and end date.
tr_TR: Bu zamanlamayı yalnızca belirli bir tarih aralığında çalışacak şekilde ayarlamak için bir başlangıç ve bitiş tarihi belirtin.

en: To verify that the code was set up correctly, enter the 6-digit code the app shows you.
tr_TR: Kodun doğru ayarlandığından emin olmak için uygulamanın size gösterdiği 6 basamaklı kodu girin.

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Toggle Menu
tr_TR: Menüyü Değiştir

en: Toggle Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Değiştir

en: Total Disk Space
tr_TR: Toplam Disk Alanı

en: Total Listener Hours
tr_TR: Toplam Dinleyici Saati

en: Total RAM
tr_TR: Toplam RAM

en: Transmitted
tr_TR: Giden

en: Triggers
tr_TR: Tetikleyiciler

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: TuneIn Partner ID
tr_TR: TuneIn Ortak ID

en: TuneIn Partner Key
tr_TR: TuneIn Ortak Anahtarı

en: TuneIn Station ID
tr_TR: TuneIn Radyo ID

en: Two-Factor Authentication
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

en: Two-factor authentication improves the security of your account by requiring a second one-time access code in addition to your password when you log in.
tr_TR: İki faktörlü kimlik doğrulama oturum açtığınızda şifrenizin yanı sıra ikinci güvenlik olarak bir kerelik erişim kodu gerektirerek hesabınızın güvenliğini artırır.

en: Typically a website with content about the episode.
tr_TR: Genellikle bölümle ilgili içeriğin bulunduğu bir web sitesi.

en: Typically the home page of a podcast.
tr_TR: Genellikle bir podcast ana sayfası.

en: Unable to update.
tr_TR: Güncelleme yapılamıyor.

en: Unassigned Files
tr_TR: Atanmamış Dosyalar

en: Unique
tr_TR: Ziyaretçi

en: Unique identifier for the target chat or username of the target channel (in the format @channelusername).
tr_TR: Hedef sohbeti veya hedef kanalın kullanıcı adı için benzersiz tanımlayıcıyı belirleyin. (@channelusername biçiminde)

en: Unique Listeners
tr_TR: Bağımsız Dinleyiciler

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown Artist
tr_TR: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unknown Title
tr_TR: Bilinmeyen Şarkı İsmi

en: Unprocessable Files
tr_TR: İşlenemeyen Dosyalar

en: Upcoming Song Queue
tr_TR: Sıradaki Şarkı Kuyruğu

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Details
tr_TR: Detayları Güncelle

en: Update Instructions
tr_TR: Güncelleme Talimatları

en: Update Metadata
tr_TR: Meta Verilerini Güncelle

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updated successfully.
tr_TR: Başarıyla güncellendi.

en: Upload a Stereo Tool configuration file from the "Broadcasting" submenu in the station profile.
tr_TR: Radyo profilindeki "Yayın" alt menüsünden bir Stereo Aracı yapılandırma dosyası yükleyin.

en: Upload Custom Assets
tr_TR: Marka Görünümü Özelleştir

en: Upload Stereo Tool Configuration
tr_TR: Stereo Aracı Yapılandırmasını Yükle

en: Upload the file on this page to automatically extract it into the proper directory.
tr_TR: Otomatik olarak uygun dizine çıkarmak için dosyayı bu sayfaya yükleyin.

en: URL Stub
tr_TR: Sabit URL

en: Use
tr_TR: Kullanılan

en: Use (Us)
tr_TR: Kullanılan (Us)

en: Use API keys to authenticate with the AzuraCast API using the same permissions as your user account.
tr_TR: Kullanıcı hesabınızla aynı izinleri kullanarak AzuraCast API ile kimlik doğrulaması yapmak için API anahtarlarını kullanın.

en: Use Browser Default
tr_TR: Tarayıcı Dilini Kullan

en: Use Icecast 2.4 on this server.
tr_TR: Icecast 2.4 kullan

en: Use Less CPU (Uses More Memory)
tr_TR: Daha Az CPU Kullanın (Daha Fazla Bellek Kullanır)

en: Use Less Memory (Uses More CPU)
tr_TR: Daha Az Bellek Kullanın (Daha Fazla CPU Kullanır)

en: Use Liquidsoap on this server.
tr_TR: Liquidsoap (AutoDJ) kullan

en: Use Secure (TLS) SMTP Connection
tr_TR: Güvenli (TLS) SMTP Bağlantısını Kullan

en: Use Shoutcast DNAS 2 on this server.
tr_TR: Shoutcast DNAS 2 kullan

en: Use Web Proxy for Radio
tr_TR: Radyolar İçin Proxy Kullan

en: Used
tr_TR: Kullanılan

en: Used for "Forgot Password" functionality, web hooks and other functions.
tr_TR: "Şifremi Unuttum" sistemi web kancaları ve diğer işlevler için kullanılır.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Accounts
tr_TR: Kullanıcı Hesapları

en: User Agent
tr_TR: Tarayıcı Bilgisi

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User Permissions
tr_TR: Kullanıcı İzinleri

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı Adı:

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users with this role will have these permissions across the entire installation.
tr_TR: Bu yetkiye sahip kullanıcılar AzuraCast yönetimi üzerinde bu izinlere sahip olacaktır.

en: Users with this role will have these permissions for this single station.
tr_TR: Bu yetkiye sahip kullanıcılar seçilen tek radyo için bu izinlere sahip olacaktır.

en: Using this page, you can customize several sections of the Liquidsoap configuration. This allows you to add advanced functionality to your station's AutoDJ.
tr_TR: Bu sayfayı kullanarak Liquidsoap konfigürasyonunun birkaç bölümünü özelleştirebilirsiniz. Bu radyonuzun AutoDJ uygulamasına gelişmiş işlevler eklemenize olanak tanır.

en: Usually enabled for port 465, disabled for ports 587 or 25.
tr_TR: Genellikle 465 numaralı bağlantı portu için etkinleştirilir. 587 veya 25 numaralı bağlantı portları için devre dışı bırakılır.

en: Variables are in the form of:
tr_TR: Değişkenler şu şekildedir:

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View Profile
tr_TR: Profili Görüntüle

en: View tracks in playlist
tr_TR: Çalma Listesindeki Parçaları Görüntüle

en: Visit the "My License Key" page under the "Services" section.
tr_TR: "Hizmetler" bölümünün altındaki "Lisans Anahtarım" sayfasını ziyaret edin.

en: Visual Cue Editor
tr_TR: Görsel Cue Editörü

en: Volume
tr_TR: Ses

en: Wait
tr_TR: Bekleyen

en: Wait (Wa)
tr_TR: Bekleyen (Be)

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Waveform Zoom
tr_TR: Dalga Formu Yakınlaştırma

en: Web Hook Details
tr_TR: Web Kancası Detayları

en: Web Hook Name
tr_TR: Web Kancası İsmi

en: Web Hook Triggers
tr_TR: Web Kanca Tetikleyicileri

en: Web Hook URL
tr_TR: Web Kanca URLsi

en: Web Hooks
tr_TR: Web Kancaları

en: Web hooks automatically send a HTTP POST request to the URL you specify to notify it any time one of the triggers you specify occurs on your station.
tr_TR: Web kancaları radyonuzda belirttiğiniz tetikleyicilerden biri gerçekleştiğinde bunu bildirmek için belirttiğiniz URL'ye otomatik olarak bir HTTP POST isteği gönderir.

en: Web hooks let you connect to external web services and broadcast changes to your station to them.
tr_TR: Web kancaları harici web servislerine bağlanmanıza ve radyonuzdaki değişiklikleri onlara yansıtmasınıza izin verir.

en: Web Site URL
tr_TR: Web Site URLsi

en: WebDJ connected!
tr_TR: WebDJ bağlandı!

en: Website
tr_TR: İnternet Sitesi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Weight
tr_TR: Öncelik

en: Welcome to AzuraCast!
tr_TR: AzuraCast'e Hoşgeldiniz!

en: Welcome!
tr_TR: Hoşgeldiniz!

en: When making API calls, you can pass this value in the "X-API-Key" header to authenticate as yourself.
tr_TR: API çağrıları yaparken kendi kimliğinizi doğrulamak için bu değeri "X-API-Key" başlığına iletebilirsiniz.

en: When the station broadcast comes online
tr_TR: Radyo yayını çevrimiçi olduğunda

en: When the station broadcast goes offline
tr_TR: Radyo yayını çevrimdışı olduğunda

en: Whether the AutoDJ should attempt to avoid duplicate artists and track titles when playing media from this playlist.
tr_TR: AutoDJ'nin bu çalma listesinden medya oynatırken yinelenen sanatçılardan ve şarkı adlarından kaçınmaya çalışıp çalışmadığını ayarlayın.

en: Widget Type
tr_TR: Widget Türü

en: Worst Performing Songs
tr_TR: En Kötü Performanslı Şarkılar

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: You
tr_TR: sen

en: You can also upload files in bulk via SFTP.
tr_TR: Dosyaları SFTP üzerinden toplu olarak yükleyebilirsiniz.

en: You can include any special mount point settings here, in either JSON { key: 'value' } format or XML <key>value</key>
tr_TR: Özel bağlantı noktası ayarlarını JSON için { key: 'value' } biçiminde veya XML için <key>value</key> biçiminde buraya dahil edebilirsiniz.

en: You can only perform the actions your user account is allowed to perform.
tr_TR: Yalnızca kullanıcı hesabınızın gerçekleştirmesine izin verilen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

en: You may need to connect directly to your IP address:
tr_TR: Doğrudan IP adresinize bağlanmanız gerekebilir:

en: You may need to connect directly via your IP address:
tr_TR: Doğrudan IP adresiniz üzerinden bağlanmanız gerekebilir:

en: You will not be able to retrieve it again.
tr_TR: Tekrar geri alamazsınız.

en: Your full API key is below:
tr_TR: Tam API anahtarınız aşağıdadır:

en: Your station is currently not enabled for broadcasting. You can still manage media, playlists, and other station settings. To re-enable broadcasting, edit your station profile.
tr_TR: Radyonuz yayın için şu anda etkin değil. Müzikleri, çalma listelerini ve diğer  radyo ayarlarını halen yönetebilirsiniz. Yayını yeniden etkinleştirmek için radyo profilinizi düzenleyin.

en: YP Directory Authorization Hash
tr_TR: YP Dizini Yetkilendirme Kodu

en: Select...
tr_TR: Seç...

en: Too many forgot password attempts
tr_TR: Çok fazla unutulmuş şifre denemesi

en: You have attempted to reset your password too many times. Please wait 30 seconds and try again.
tr_TR: Şifrenizi birçok kez sıfırlamayı denediniz. Lütfen 30 saniye bekleyin ve tekrar deneyin.

en: Account Recovery
tr_TR: Hesap Kurtarma

en: Account recovery e-mail sent.
tr_TR: Hesap kurtarma e-postası gönderildi.

en: If the e-mail address you provided is in the system, check your inbox for a password reset message.
tr_TR: Verdiğiniz e-posta adresi sistemimizde kayıtlı ise şifre sıfırlama mesajı için gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Too many login attempts
tr_TR: Çok fazla giriş denemesi yapıldı

en: You have attempted to log in too many times. Please wait 30 seconds and try again.
tr_TR: Çok fazla giriş yapmayı denediniz. Lütfen 30 saniye bekleyin ve tekrar deneyin.

en: Logged in successfully.
tr_TR: Giriş Yapıldı!

en: Complete the setup process to get started.
tr_TR: Başlamak için kurulum işlemini tamamlayın.

en: Login unsuccessful
tr_TR: Giriş Başarısız!

en: Your credentials could not be verified.
tr_TR: Kimlik bilgileriniz doğrulamanadı!

en: User not found.
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı!

en: Invalid token specified.
tr_TR: Geçersiz anahtar belirtildi.

en: Logged in using account recovery token
tr_TR: Hesap kurtarma anahtarı kullanılarak giriş yapıldı

en: Your password has been updated.
tr_TR: Şifreniz güncellendi.

en: Set Up AzuraCast
tr_TR: AzuraCast Kurulumu

en: Setup has already been completed!
tr_TR: Kurulum zaten tamamlanmış!

en: All Stations
tr_TR: Tüm Radyolar

en: AzuraCast Application Log
tr_TR: AzuraCast Günlüğü

en: Nginx Access Log
tr_TR: Nginx Erişim Günlüğü

en: Nginx Error Log
tr_TR: Nginx Hata Günlüğü

en: PHP Application Log
tr_TR: PHP Uygulama Günlüğü

en: Supervisord Log
tr_TR: Supervisord Günlüğü

en: Create a new storage location based on the base directory.
tr_TR: Temel dizini temel alan yeni bir depolama konumu oluşturun.

en: You cannot modify yourself.
tr_TR: Kendinizi değiştiremezsiniz.

en: You cannot remove yourself.
tr_TR: Kendini silemezsin!

en: Test Message
tr_TR: Test Mesajı

en: This is a test message from AzuraCast. If you are receiving this message, it means your e-mail settings are configured correctly.
tr_TR: Bu AzuraCast'tan bir test mesajıdır. Bu mesajı alıyorsanız e-posta ayarlarınızın doğru yapılandırıldığı anlamına gelir.

en: Test message sent successfully.
tr_TR: Test mesajı başarıyla gönderildi.

en: Mobile Device
tr_TR: Mobil Cihaz

en: File Not Processed: %s
tr_TR: Dosya İşlenemedi: %s

en: Cover Art
tr_TR: Kapak Resmi

en: File Processing
tr_TR: Dosya İşleniyor

en: No directory specified
tr_TR: Hiçbir dizin seçilmedi

en: File not specified.
tr_TR: Dosya belirtilmedi!

en: New path not specified.
tr_TR: Yeni dizin belirlenmedi!

en: This station is out of available storage space.
tr_TR: Radyo depolama alanı doldu.

en: Web hook enabled.
tr_TR: Web kancası etkinleştirildi!

en: Web hook disabled.
tr_TR: Web kancası devredışı bırakıldı!

en: Station reloaded.
tr_TR: Sunucu yeniden başlatıldı.

en: Station restarted.
tr_TR: Sunucu yeniden başlatıldı!

en: Service stopped.
tr_TR: Servis durduruldu.

en: Service started.
tr_TR: Servis başlatıldı.

en: Service reloaded.
tr_TR: Servis yeniden yüklendi.

en: Service restarted.
tr_TR: Servis yeniden başlatıldı.

en: Song skipped.
tr_TR: Şarkı atlandı!

en: Streamer disconnected.
tr_TR: DJ bağlantısı kesildi!

en: Station Nginx Configuration
tr_TR: Radyo Nginx Yapılandırması

en: Liquidsoap Log
tr_TR: Liquidsoap Günlüğü

en: Liquidsoap Configuration
tr_TR: Liquidsoap Ayar Dosyası

en: Icecast Access Log
tr_TR: Icecast Erişim Günlüğü

en: Icecast Error Log
tr_TR: Icecast Hata Günlüğü

en: Icecast Configuration
tr_TR: Icecast Ayar Dosyası

en: Shoutcast Configuration
tr_TR: Shoutcast Ayar Dosyası

en: Search engine crawlers are not permitted to use this feature.
tr_TR: Arama motoru tarayıcılarının bu özelliği kullanmasına izin verilmemektedir.

en: You are not permitted to submit requests.
tr_TR: İstek göndermenize izin verilmiyor.

en: This song was already requested and will play soon.
tr_TR: Bu şarkı zaten istenmişti ve yakında çalınacak.

en: This song or artist has been played too recently. Wait a while before requesting it again.
tr_TR: Bu şarkı veya sanatçı zaten çok yeni çalındı. Tekrar talep etmeden önce biraz bekleyin.

en: You have submitted a request too recently! Please wait before submitting another one.
tr_TR: Çok yakın zamanda bir istek gönderdiniz! Lütfen başka bir tane göndermeden önce bekleyin.

en: Playlist emptied.
tr_TR: Çalma listesi boşaltıldı.

en: This playlist is not a sequential playlist.
tr_TR: Bu çalma listesi "SIRALI" bir çalma listesi değildir.

en: Playlist reshuffled.
tr_TR: Çalma listesi yeniden karıştırıldı!

en: Playlist enabled.
tr_TR: Çalma Listesi Etkinleştirildi!

en: Playlist disabled.
tr_TR: Çalma Listesi Devredışı Bırakıldı!

en: Playlist successfully imported; %d of %d files were successfully matched.
tr_TR: Oynatma listesi başarıyla içe aktarıldı; %d tanesi %d dosyadan başarıyla eşleştirildi.

en: %d files processed.
tr_TR: %d dosya işlendi.

en: No recording available.
tr_TR: Kullanılabilir kayıt yoktur.

en: Record not found
tr_TR: Kayıt bulunamadı

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr_TR: Yüklenen dosya php.ini'deki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive from the HTML form.
tr_TR: Yüklenen dosya HTML formundaki MAX_FILE_SIZE yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr_TR: Yüklenen dosya yalnızca kısmen yüklendi.

en: No file was uploaded.
tr_TR: Dosya yüklenemedi.

en: No temporary directory is available.
tr_TR: Geçici dizin kullanılamaz.

en: Could not write to filesystem.
tr_TR: Dosya sistemine yazılamadı.

en: Upload halted by a PHP extension.
tr_TR: Yükleme bir PHP uzantısı tarafından durduruldu.

en: Unspecified error.
tr_TR: Belirtilmemiş hata.

en: Changes saved successfully.
tr_TR: Değişiklikler başarıyla kaydedildi.

en: Record created successfully.
tr_TR: Kayıt başarıyla oluşturuldu.

en: Record updated successfully.
tr_TR: Kayıt başarıyla güncellendi.

en: Record deleted successfully.
tr_TR: Kayıt başarıyla silindi.

en: Playlist: %s
tr_TR: Çalma Listesi: %s

en: Streamer: %s
tr_TR: DJ: %s

en: The account associated with e-mail address "%s" has been set as an administrator
tr_TR: %s e-posta adresi yönetici olarak atandı.

en: Account not found.
tr_TR: Hesap bulunamadı.

en: AzuraCast Settings
tr_TR: AzuraCast Ayarları

en: Setting Key
tr_TR: Ayar Anahtarı

en: Setting Value
tr_TR: Ayar Değeri

en: Fixtures loaded.
tr_TR: Fikstürler yüklendi.

en: AzuraCast Backup
tr_TR: AzuraCast Yedekleme

en: Please wait while a backup is generated...
tr_TR: Lütfen bir yedekleme oluşturulurken bekleyin...

en: Creating temporary directories...
tr_TR: Geçici dizinler oluşturuluyor...

en: Backing up MariaDB...
tr_TR: MariaDB yedekleniyor...

en: Creating backup archive...
tr_TR: Yedekleme arşivi oluşturuluyor...

en: Cleaning up temporary files...
tr_TR: Geçici dizin dosyaları temizleniyor...

en: Backup complete in %.2f seconds.
tr_TR: Yedekleme %.2f saniyede tamamlandı.

en: Backup path %s not found!
tr_TR: Yedekleme dizini %s bulunamadı!

en: Imported locale: %s
tr_TR: İçe aktarılan dil: %s

en: AzuraCast Setup
tr_TR: AzuraCast Kurulumu

en: Welcome to AzuraCast. Please wait while some key dependencies of AzuraCast are set up...
tr_TR: AzuraCast'a hoşgeldiniz. AzuraCast’in bazı temel sistemleri kurulurken lütfen bekleyin...

en: Running Database Migrations
tr_TR: Veritabanı Geçişleri Çalışıyor

en: Generating Database Proxy Classes
tr_TR: Veritabanı Proxy Sınıfları Oluşturuluyor

en: Reload System Data
tr_TR: Sistem Verilerini Yeniden Yükle

en: Installing Data Fixtures
tr_TR: Veri Fikstürleri Kuruluyor

en: Refreshing All Stations
tr_TR: Tüm Radyolar Yenileniyor

en: AzuraCast is now updated to the latest version!
tr_TR: AzuraCast şimdi en son sürüme güncellendi!

en: AzuraCast installation complete!
tr_TR: AzuraCast kurulumu tamamlandı!

en: Visit %s to complete setup.
tr_TR: Kurulumu tamamlamak için %s adresini ziyaret edin.

en: %s is not recognized as a service.
tr_TR: %s bir servis olarak tanınmıyor.

en: It may not be registered with Supervisor yet. Restarting broadcasting may help.
tr_TR: Supervisor'a henüz kayıtlı olmayabilir. Yayını yeniden başlatmak yardımcı olabilir.

en: %s cannot start
tr_TR: %s başlatılamadı!

en: It is already running.
tr_TR: Zaten Çalışıyor.

en: %s cannot stop
tr_TR: %s durdurulamadı!

en: It is not running.
tr_TR: Zaten Çalışmıyor.

en: %s encountered an error: %s
tr_TR: %s bir hata ile karşılaştı: %s

en: Check the log for details.
tr_TR: Detaylar için günlükleri kontrol edin.

en: You do not have permission to access this portion of the site.
tr_TR: Sitenin bu bölümüne erişmek için yetkiniz bulunmamaktadır.

en: You must be logged in to access this page.
tr_TR: Bu sayfayı görüntülemek için giriş yapmalısınız.

en: Record not found.
tr_TR: Kayıt bulunamadı!

en: File not found.
tr_TR: Dosya bulunamadı.

en: Station not found.
tr_TR: Radyo bulunamadı.

en: Podcast not found.
tr_TR: Podcasts Bulunamadı.

en: This value is already used.
tr_TR: Bu değer zaten kullanılıyor.

en: Storage location %s could not be validated: %s
tr_TR: %s depolama konumu doğrulanamadı: %s

en: Storage location %s already exists.
tr_TR: %s depolama alanı zaten var.

en: All Permissions
tr_TR: Tüm İzinler

en: View Station Page
tr_TR: Radyo Sayfasını Görme

en: View Station Reports
tr_TR: Radyo Raporlarını Görme

en: View Station Logs
tr_TR: Radyo Günlüklerini Görme

en: Manage Station Profile
tr_TR: Profil Yönetimi

en: Manage Station Broadcasting
tr_TR: Canlı Yayın Yönetimi

en: Manage Station Streamers
tr_TR: DJ Yönetimi

en: Manage Station Mount Points
tr_TR: Bağlantı Noktası Yönetimi

en: Manage Station Remote Relays
tr_TR: Radyo Yönlendirme Yönetimi

en: Manage Station Media
tr_TR: Müzik Dosyaları Yönetimi

en: Manage Station Automation
tr_TR: Radyo Otomasyon Yönetimi

en: Manage Station Web Hooks
tr_TR: Web Kancası Yönetimi

en: Manage Station Podcasts
tr_TR: Podcasts Yönetimi

en: View Administration Page
tr_TR: Yönetici Panelini Görme

en: View System Logs
tr_TR: Sistem Günlüklerini Görme

en: Administer Settings
tr_TR: Ayar Yönetimi

en: Administer API Keys
tr_TR: API Anahtarı Yönetimi

en: Administer Stations
tr_TR: Radyo Yönetimi

en: Administer Custom Fields
tr_TR: Özel Alan Yönetimi

en: Administer Backups
tr_TR: Yedekleme Yönetimi

en: Administer Storage Locations
tr_TR: Depolama Yönetimi

en: Runs routine synchronized tasks
tr_TR: Rutin senkronize edilmiş görevleri çalıştırır

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Web server
tr_TR: Web sunucusu

en: PHP FastCGI Process Manager
tr_TR: PHP FastCGI İşlem Yöneticisi

en: Now Playing manager service
tr_TR: Çalan şarkı hizmeti

en: PHP queue processing worker
tr_TR: PHP kuyruk işleme hizmeti

en: Cache
tr_TR: Önbellek

en: SFTP service
tr_TR: SFTP servisi

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
tr_TR: Bu ürün MaxMind tarafından oluşturulan GeoLite2 verilerini içerir. Daha geniş bilgi için %s internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

en: IP Geolocation by DB-IP
tr_TR: DB-IP ile IP Konumu

en: GeoLite database not configured for this installation. See System Administration for instructions.
tr_TR: GeoLite veritabanı bu kurulum için yapılandırılmamış. Talimatlar için "Sistem Yönetimi" sayfasına gidiniz.

en: Installation Not Recently Backed Up
tr_TR: Yükleme Son Zamanlarda Yedeklenmedi

en: This installation has not been backed up in the last two weeks.
tr_TR: Bu kurulum son iki hafta içerisinde yedeklenmedi.

en: Synchronization Disabled
tr_TR: Senkronizasyon Devre Dışı

en: Routine synchronization is currently disabled. Make sure to re-enable it to resume routine maintenance tasks.
tr_TR: Rutin senkronizasyon şu anda devre dışı. Rutin bakım görevlerini sürdürmek için yeniden etkinleştirdiğinizden emin olun.

en: Synchronization Not Recently Run
tr_TR: Senkronizasyon Yakın Zamanda Çalıştırılmadı

en: The routine synchronization task has not run recently. This may indicate an error with your installation.
tr_TR: Rutin senkronizasyon görevi yakın zamanda çalışmadı. Bu kurulumunuzda bir hata olduğunu gösterebilir.

en: The performance profiling extension is currently enabled on this installation.
tr_TR: Performans profili oluşturma uzantısı şu anda bu kurulumda etkin.

en: You can track the execution time and memory usage of any AzuraCast page or application from the profiler page.
tr_TR: Profil oluşturucu sayfasından herhangi bir AzuraCast sayfasının veya uygulamasının yürütme süresini ve bellek kullanımını izleyebilirsiniz.

en: Profiler Control Panel
tr_TR: Profiler Kontrol Paneli

en: Performance profiling is currently enabled for all requests.
tr_TR: Performans profili oluşturma şu anda tüm istekler için etkindir.

en: This can have an adverse impact on system performance. You should disable this when possible.
tr_TR: Bunun sistem performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Mümkün olduğunda bunu devre dışı bırakmalısınız.

en: You may want to update your base URL to ensure it is correct.
tr_TR: Doğru olduğundan emin olmak için temel URLnizi güncellemek isteyebilirsiniz.

en: If you regularly use different URLs to access AzuraCast, you should enable the "Prefer Browser URL" setting.
tr_TR: AzuraCast'a erişmek için düzenli olarak farklı URL'ler kullanıyorsanız, "Tarayıcı URLsini Tercih Et" ayarını etkinleştirmelisiniz.

en: Your "Base URL" setting (%s) does not match the URL you are currently using (%s).
tr_TR: "Temel URL" ayarınız (%s) şu anda kullanmakta olduğunuz URL ile (%s) eşleşmiyor.

en: Donate to AzuraCast
tr_TR: AzuraCast'a bağış yapın

en: AzuraCast Installer
tr_TR: AzuraCast Yükleyici

en: Welcome to AzuraCast! Complete the initial server setup by answering a few questions.
tr_TR: AzuraCast'a hoş geldiniz! Birkaç soruyu yanıtlayarak ilk sunucu kurulumunu tamamlayın.

en: AzuraCast Updater
tr_TR: AzuraCast Güncelleyici

en: Change installation settings?
tr_TR: Kurulum ayarları değiştirilsin mi?

en: AzuraCast is currently configured to listen on the following ports:
tr_TR: AzuraCast şu anda aşağıdaki port numaralarını kullanacak şekilde yapılandırılmıştır:

en: HTTP Port: %d
tr_TR: HTTP Portu: %d

en: HTTPS Port: %d
tr_TR: HTTPS Portu: %d

en: SFTP Port: %d
tr_TR: SFTP Portu: %d

en: Radio Ports: %s
tr_TR: Radyo Canlı Yayın Portları: %s

en: Customize ports used for AzuraCast?
tr_TR: AzuraCast için kullanılacak port numaraları özelleştirilsin mi?

en: Writing configuration files...
tr_TR: Yapılandırma dosyaları yazılıyor...

en: Server configuration complete!
tr_TR: Sunucu yapılandırması tamamlandı!

en: This file was automatically generated by AzuraCast.
tr_TR: Bu dosya AzuraCast tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur.

en: You can modify it as necessary. To apply changes, restart the Docker containers.
tr_TR: Gerektiğinde değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri uygulamak için Docker konteynerlerini yeniden başlatın.

en: Remove the leading "#" symbol from lines to uncomment them.
tr_TR: Yorumları kaldırmak için satırların başındaki "#" sembolünü kaldırın.

en: Valid options: %s
tr_TR: Geçerli seçenekler: %s

en: Default: %s
tr_TR: Varsayılan: %s

en: Additional Environment Variables
tr_TR: Ek Ortam Değişkenleri

en: (Docker Compose) All Docker containers are prefixed by this name. Do not change this after installation.
tr_TR: (Docker Compose) Tüm Docker kapsayıcıları bu adla öne çıkar. Kurulumdan sonra bunu değiştirmeyin.

en: (Docker Compose) The amount of time to wait before a Docker Compose operation fails. Increase this on lower performance computers.
tr_TR: (Docker Compose) Bir Docker oluşturma işlemi başarısız olmadan önce beklenecek süre. Daha düşük performanslı bilgisayarlarda bunu artırın.

en: HTTP Port
tr_TR: HTTP Portu

en: The main port AzuraCast listens to for insecure HTTP connections.
tr_TR: AzuraCast ana bağlantı noktası güvenli olmayan HTTP bağlantılarını dinler.

en: HTTPS Port
tr_TR: HTTPS Portu

en: The main port AzuraCast listens to for secure HTTPS connections.
tr_TR: AzuraCast ana bağlantı noktası güvenli HTTPS bağlantılarını dinler.

en: The port AzuraCast listens to for SFTP file management connections.
tr_TR: AzuraCast bağlantı noktası SFTP dosya yönetimi bağlantılarını dinler.

en: Station Ports
tr_TR: Radyo Yayın Portları

en: The ports AzuraCast should listen to for station broadcasts and incoming DJ connections.
tr_TR: AzuraCast bağlantı noktaları radyo yayınlarını ve gelen DJ bağlantılarını dinlemelidir.

en: Docker User UID
tr_TR: Docker Kullanıcı UID

en: Set the UID of the user running inside the Docker containers. Matching this with your host UID can fix permission issues.
tr_TR: Docker konteynerlerinin içinde çalışan kullanıcının UIDsini ayarlayın. Bunu ana bilgisayar UIDnizle eşleştirmek izin sorunlarını çözebilir.

en: Docker User GID
tr_TR: Docker Kullanıcı GID

en: Set the GID of the user running inside the Docker containers. Matching this with your host GID can fix permission issues.
tr_TR: Docker konteynerlerinin içinde çalışan kullanıcının GIDsini ayarlayın. Bunu ana bilgisayar GIDnizle eşleştirmek izin sorunlarını çözebilir.

en: Advanced: Use Privileged Docker Settings
tr_TR: Gelişmiş: Ayrıcalıklı Docker Ayarlarını Kullan

en: The locale to use for CLI commands.
tr_TR: CLI komutları için kullanılacak yerel ayarlar.

en: The application environment.
tr_TR: Uygulama Ortamı

en: Manually modify the logging level.
tr_TR: Günlük seviyesini manuel olarak değiştirin.

en: This allows you to log debug-level errors temporarily (for problem-solving) or reduce the volume of logs that are produced by your installation, without needing to modify whether your installation is a production or development instance.
tr_TR: Bu kurulumunuzun bir üretim veya geliştirme örneği olup olmadığını değiştirmenize gerek kalmadan hata ayıklama düzeyindeki hataları geçici olarak (sorun çözmek için) günlüğe kaydetmenize veya kurulumunuz tarafından üretilen günlüklerin boyutlarını azaltmanıza olanak tanır.

en: Enable Custom Code Plugins
tr_TR: Özel Kod Eklentilerini Etkinleştir

en: Enable the composer "merge" functionality to combine the main application's composer.json file with any plugin composer files. This can have performance implications, so you should only use it if you use one or more plugins with their own Composer dependencies.
tr_TR: Ana uygulamanın composer.json dosyasını herhangi bir eklenti oluşturucu dosyasıyla birleştirmek için composer "merge" işlevini etkinleştirin. Bunun performans etkileri olabilir. Bu nedenle yalnızca kendi Composer bağımlılıklarına sahip bir veya daha fazla eklenti kullanıyorsanız kullanmalısınız.

en: Minimum Port for Station Port Assignment
tr_TR: Radyolar İçin Minimum Port Numarası

en: Modify this if your stations are listening on nonstandard ports.
tr_TR: Radyolar standart olmayan port numaralarını dinliyorsa bunu değiştirin.

en: Maximum Port for Station Port Assignment
tr_TR: Radyolar İçin Maksimum Port Numarası

en: Show Detailed Slim Application Errors
tr_TR: Ayrıntılı Slim Application Hatalarını Göster

en: This allows you to debug Slim Application Errors you may encounter. Please report any Slim Application Error logs to the development team on GitHub.
tr_TR: Bu karşılaşabileceğiniz Slim Uygulama Hatalarında hata ayıklamanızı sağlar. Lütfen Slim Uygulama Hata günlüklerini GitHub'daki geliştirme ekibine bildirin.

en: MariaDB Host
tr_TR: MariaDB Sunucusu

en: Do not modify this after installation.
tr_TR: Kurulumdan sonra bunu değiştirmeyin.

en: MariaDB Port
tr_TR: MariaDB Portu

en: MariaDB Username
tr_TR: MariaDB Kullanıcı Adı

en: MariaDB Password
tr_TR: MariaDB Şifresi

en: MariaDB Database Name
tr_TR: MariaDB Veritabanı Adı

en: Auto-generate Random MariaDB Root Password
tr_TR: MariaDB Root Parolasını Rastgele Otomatik Oluştur

en: MariaDB Root Password
tr_TR: MariaDB Root Şifresi

en: Enable MariaDB Slow Query Log
tr_TR: MariaDB Yavaş Sorgu Günlüğünü Etkinleştir

en: Log slower queries to diagnose possible database issues. Only turn this on if needed.
tr_TR: Olası veritabanı sorunlarını tanılamak için daha yavaş sorguları günlüğe kaydedin. Bunu yalnızca gerekirse açın.

en: MariaDB Maximum Connections
tr_TR: MariaDB Maksimum Bağlantı Sınırı

en: Set the amount of allowed connections to the database. This value should be increased if you are seeing the "Too many connections" error in the logs.
tr_TR: Veritabanına izin verilen bağlantıların sınırını ayarlayın. Günlüklerde "Too many connections" hatası görüyorsanız bu değer artırılmalıdır.

en: Enable Redis
tr_TR: Redis Etkinleştirme

en: Disable to use a flatfile cache instead of Redis.
tr_TR: Redis yerine düz dosya önbelleği kullanmayı devre dışı bırakın.

en: Redis Host
tr_TR: Redis Sunucusu

en: Redis Port
tr_TR: Redis Portu

en: PHP Maximum POST File Size
tr_TR: PHP Maksimum POST Dosya Boyutu

en: PHP Memory Limit
tr_TR: PHP Bellek Sınırı

en: PHP Script Maximum Execution Time (Seconds)
tr_TR: PHP Komut Dosyası Maksimum Yürütme Süresi (saniye)

en: Short Sync Task Execution Time (Seconds)
tr_TR: Kısa Senkronizasyon Görevi Yürütme Süresi (saniye)

en: The maximum execution time (and lock timeout) for the 15-second, 1-minute and 5-minute synchronization tasks.
tr_TR: 15 saniyelik, 1 dakikalık ve 5 dakikalık eşitleme görevleri için maksimum yürütme süresi (ve kilit zaman aşımı).

en: Long Sync Task Execution Time (Seconds)
tr_TR: Uzun Senkronizasyon Görevi Yürütme Süresi (saniye)

en: The maximum execution time (and lock timeout) for the 1-hour synchronization task.
tr_TR: 1 saatlik senkronizasyon görevi için maksimum yürütme süresi (ve kilit zaman aşımı).

en: Maximum PHP-FPM Worker Processes
tr_TR: Maksimum PHP-FPM Çalışan İşlemleri

en: Enable Performance Profiling Extension
tr_TR: Performans Profili Oluşturma Uzantısını Etkinleştir

en: Profiling data can be viewed by visiting %s.
tr_TR: Profil oluşturma verileri %s adresini ziyaret ederek görüntülenebilir.

en: Profile Performance on All Requests
tr_TR: Tüm İsteklerde Profil Performansı

en: This will have a significant performance impact on your installation.
tr_TR: Bunun kurulumunuz üzerinde önemli bir performans etkisi olacaktır.

en: Profiling Extension HTTP Key
tr_TR: Profil Oluşturma Uzantısı HTTP Anahtarı

en: The value for the "SPX_KEY" parameter for viewing profiling pages.
tr_TR: Profil oluşturma sayfalarını görüntülemek için "SPX_KEY" parametresinin değerini yazın.

en: Profiling Extension IP Allow List
tr_TR: Profil Oluşturma Uzantısı IP İzin Listesi

en: Album Artist
tr_TR: Albüm Sanatçısı

en: Album Artist Sort Order
tr_TR: Albüm Sanatçısı Sıralama Düzeni

en: Album Sort Order
tr_TR: Albüm Sıralama Düzeni

en: Band
tr_TR: Grup

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Commercial Information
tr_TR: Ticari Bilgiler

en: Composer
tr_TR: Besteci

en: Composer Sort Order
tr_TR: Besteci Sıralama Düzeni

en: Conductor
tr_TR: Kondüktör

en: Content Group Description
tr_TR: İçerik Grubu Açıklaması

en: Copyright
tr_TR: Telif Hakkı

en: Copyright Message
tr_TR: Telif Hakkı Mesajı

en: Encoded By
tr_TR: Kodlama Cinsi

en: Encoder Settings
tr_TR: Kodlayıcı Ayarları

en: Encoding Time
tr_TR: Kodlama Zamanı

en: File Owner
tr_TR: Dosya Sahibi

en: File Type
tr_TR: Dosya Türü

en: Initial Key
tr_TR: İlk Anahtar

en: Internet Radio Station Name
tr_TR: İnternet Radyo İstasyonu Adı

en: Internet Radio Station Owner
tr_TR: İnternet Radyo İstasyonu Sahibi

en: Involved People List
tr_TR: İlgili Kişi Listesi

en: Linked Information
tr_TR: Bağlantılı Bilgi

en: Lyricist
tr_TR: Söz Yazarı

en: Media Type
tr_TR: Ortam Türü

en: Mood
tr_TR: Ruh Hali

en: Music CD Identifier
tr_TR: Müzik CD Tanımlayıcısı

en: Musician Credits List
tr_TR: Müzisyen Kredileri Listesi

en: Original Album
tr_TR: Orijinal Albüm

en: Original Artist
tr_TR: Orijinal Sanatçı

en: Original Filename
tr_TR: Orijinal Dosya Adı

en: Original Lyricist
tr_TR: Orijinal Söz Yazarı

en: Original Release Time
tr_TR: Orijinal Çıkış Zamanı

en: Original Year
tr_TR: Orjinal Yıl

en: Part of a Compilation
tr_TR: Derleme Bölümü

en: Part of a Set
tr_TR: Set Bölümü

en: Performer Sort Order
tr_TR: Sanatçı Sıralama Düzeni

en: Playlist Delay
tr_TR: Çalma Listesi Gecikmesi

en: Produced Notice
tr_TR: Üretilme Bildirimi

en: Publisher
tr_TR: Yayımcı

en: Recording Time
tr_TR: Kayıt Zamanı

en: Release Time
tr_TR: Çıkış Zamanı

en: Remixer
tr_TR: Remix Yapan

en: Set Subtitle
tr_TR: Altyazıyı Ayarla

en: Subtitle
tr_TR: Altyazı

en: Tagging Time
tr_TR: Etiketleme Zamanı

en: Terms of Use
tr_TR: Kullanım Koşulları

en: Title Sort Order
tr_TR: Başlık Sıralama Düzeni

en: Track Number
tr_TR: Parça Numarası

en: Unsynchronised Lyrics
tr_TR: Senkronize Edilmemiş Şarkı Sözü

en: URL Artist
tr_TR: Sanatçı URLsi

en: URL File
tr_TR: Dosya URLsi

en: URL Payment
tr_TR: Ödeme URLsi

en: URL Publisher
tr_TR: Yayımcı URLsi

en: URL Source
tr_TR: Kaynak URLsi

en: URL Station
tr_TR: Radyo URLsi

en: URL User
tr_TR: Kullanıcı URLsi

en: Year
tr_TR: Yıl

en: An account recovery link has been requested for your account on "%s".
tr_TR: "%s" tarihinde hesabınız için bir hesap kurtarma bağlantısı talep edildi.

en: Click the link below to log in to your account.
tr_TR: Hesabınıza giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

en: Powered by %s
tr_TR: %s tarafından güçlendirilmiştir.

en: Forgot Password
tr_TR: Şifremi Unuttum

en: Sign in
tr_TR: Giriş Yap

en: Send Recovery E-mail
tr_TR: Kurtarma E-postası Gönderin

en: Enter Two-Factor Code
tr_TR: İki Faktörlü Doğrulama Kodu

en: Your account uses a two-factor security code. Enter the code your device is currently showing below.
tr_TR: Hesabınız iki faktörlü güvenlik doğrulamasını kullanıyor. Cihazınızın şu anda göstermekte olduğu kodu girin.

en: Security Code
tr_TR: Güvenlik Kodu

en: This installation's administrator has not configured this functionality.
tr_TR: Bu kurulumun yöneticisi bu işlevi yapılandırmadı.

en: Contact an administrator to reset your password following the instructions in our documentation:
tr_TR: Belgelerimizdeki talimatları izleyerek parolanızı sıfırlaması için bir yöneticiyle iletişime geçin:

en: Password Reset Instructions
tr_TR: Şifre Sıfırlama Talimatları
